PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories Patish-Pro-5kg
או: מה עושים כשה-PDA שלך מוציא אותך מהדעת

 
 
טאגליינס

GPS וצילום דיגיטלי

 
מאת: יגאל מונטנר
כיצד ניתן לשלב נתוני GPS בתמונות דיגיטאליות

האם יצא לכם להיתקל בכתבה או אתר על מצלמות דיגיטליות שיכולות לשתול נתוני GPS בקובץ התמונה? הדבר מאפשר לנו לשמור את המיקום בו צילמנו את התמונה ולהציג, למשל, מפה ובה נראה את כל המיקומים בהם צילמנו תמונות.

דוגמה למפה:

כיצד נשמר המידע בתמונה? באילו דרכים ניתן להכניס מידע כזה? כיצד ניתן להשתמש במכשיר כף היד לצורך הזה? כתבה זו תציג דרכים לבצע תהליך כזה. אני אשתמש בתוכנת ArcPad 7, ובתוכנות עזר נוספות. זהו אינו מדריך אלא הצגת הרעיון ודרכים לביצוע.

ArcPad 7 הינה תוכנת GIS מקצועית מבית ESRI (www.esri.com). התוכנה עובדת גם בסביבת PC (XP ו-2000) וגם בסביבת PPC (כולל WM 2005), ולה ממשק עברי מלא. לתוכנה יכולת להציג מפות ראסטריות ווקטוריות בפורמטים שונים, ומתממשקת עם GPS, מד טווח לייזר, מצלמה דיגיטלית (מובנית ב-PPC או מחוברת למחשב נישא) ועוד.

נתוני מיקום ה-GPS נשמרים בקובץ ה-jpeg בתוך ה-EXIF (Exchangeable image file). מדובר בנתוני Metadata של התמונה (ניתן לקרוא על כך ב http://www.exif.org). בתוך ה-EXIF נשמרים נתונים שונים כמו: סוג המצלמה ופרמטרים שנדגמו בזמן צילום התמונה – מהירות צמצם, כמות אור, תאריך , זמן וכו'. במידת הצורך ניתן גם לשמור מיקום GPS. כדי לראות את נתוני ה-EXIF אני משתמש בתוכנה חינמית בשם Photo Studio (http://www.stuffware.co.uk/photostudio) .

לדוגמה צילום של בית אריאלה בת"א :


וכאן נראה את נתוני ה-GPS של התמונה :

איך טוענים את נתוני המיקום לתמונה בעזרת ArcPad ?

 1. קודם כל צריכים להגדיר את החיבור למצלמה בכפתור האפשרויות:


  המצלמות הנתמכות :
  1. מצלמות המשולבות במכשירי HP כמו סדרות rx3700 ו-hx6300
  2. מצלמות משולבות במכשירים בעלי WM2005 ומשתמשות ב-API הסטנדרטי למצלמות של WM2005.
  3. עבור PC – מצלמות המחוברות בממשק סטנדרטי באמצעות USB בד"כ, כדוגמת Web Cam למיניהם (קריאטיב, לוגיטק וכו').
 2. תהליך שתילת נתוני ה-GPS בתמונות יכול להיעשות בשתי דרכים:
  1. בזמן אמת - אם GPS פעיל מחובר ל-ArcPad, אז בזמן צילום התמונה יוטמעו נתוני ה-GPS בתוך ה-EXIF.
  2. בזמן מאוחר יותר – בסוף היום, למשל, ניתן לעבור על כל התמונות שאין עבורן נתוני מיקום, ולהקליד באופן ידני עבורן את המיקומים (מקובץ waypoints לדוגמה).
  דוגמה לעבודה בזמן אמת -
  פקח במחלקת המים בעיריית רמת גן מצוייד במחשב כף יד עם GPS ומצלמה, שצריך לעשות סקר הידרנטים.
  1. הפקח נעזר במפה וב-GPS על מנת להתמצא.
  2. הפקח קולט נקודה חדשה (הידרנט) מה-.GPS נפתח טופס למילוי נתונים, הכולל אופציית צילום תמונה. הנקודה נשמרת לקובץ אחד, ולתוך התמונה נטענים נתוני ה-GPS.
  דוגמה לעבודה offline –
  1. בחירת האפשרות לעריכת נתוני מיקום לתמונה
  2. בחירת התמונה והקלדת נתוני ה-GPS באופן ידני

   לצורך עריכת ה-EXIF באופן ידני ניתן גם להשתמש בעורכי EXIF כמו RoboPhoto או Opanda, או כל עורך אחר שתמצאו.

 3. לאחר ששומרים כמות מסוימת של תמונות עם נתוני GPS, אנו רוצים להציג את מיקום כל התמונות על גבי מפה. מה שיש לנו זו ספרייה עם הרבה תמונות המכילות מיקום. לשם כך ניצור שכבת תמונות חדשה (Photo Layer). זהו קובץ xml המכיל את הגדרות התצוגה לשכבה.

  ברגע שיצרנו את השכבה הזו – ArcPad יקרא מכל תמונה את נתוני המיקום ויציג סמל וכיתוב במיקום המתאים. בנוסף, ניתן להצביע על הסמל ולצפות בנתוני ה-EXIF של התמונה, או לחילופין לצפות בתמונה עצמה.

המפות בצילומי המסך כוללות שכבת רחובות וקטורית של חברת מפה,וכן תצלום אוויר מיושר של חברת אופק צילומי אוויר

ראינו, אם כן, תהליך אשר איפשר לנו :
 1. לצלם תמונות במצלמה דיגיטלית.
 2. לשמור מיקום GPS בתמונות באופן אוטומטי או ידני.
 3. להשתמש בנתוני המיקום על מנת להציג על מפה את מיקומי התמונות.

האם ניתן לקצר תהליכים ? בהחלט כן. קיימות היום תוכנות, אשר יודעות לצרף נתוני GPS לתמונות, ב"מכה אחת" לכל התמונות. הרעיון די פשוט. מכיוון שגם ב-GPS וגם במצלמה קיימת מדידת זמן, ניתן לסנכרן זמנים.
לשם כך נדרש GPS מן הסוג שמאפשר שמירת Track. לא יעבדו כאן מוצרי Bluetooth, עכבריים או כרטיסי CF או SD. מכשירי המגלן והגרמין למיניהם, בעלי ממשק למשתמש יתאימו לצורך זה.
בתחילת העבודה יש לוודא כי השעון מכוון ב-GPS ובמצלמה. צריך לזכור שהזמן ב-GPS הוא זמן UTC המרוחק מן הזמן שלנו כשעתיים, ולוודא שהתוכנה מתחשבת בכך בסינכרון. במהלך כל זמן העבודה, על ה-GPS להיות פעיל ולקלוט Track במרווחי זמן סבירים (נניח 5 או 10 שניות). ניתן לצלם כמה תמונות שרוצים.
בסוף העבודה פורקים את התמונות וה-Track למחשב. התוכנה תחפש עבור כל תמונה את הנקודה הקרובה ביותר אליה מבחינת זמן הצילום, ותשייך אליה את נתוני המיקום. בחלק מן התוכנות ניתן גם לקבוע סף מסויים, כך שאם טווח הזמן בין צילום התמונה לנקודה ב-Track גדול מידי – לא יוכנסו נתוני המיקום.

OZI Photo Tool (http://oziphototool.alistairdickie.com/index.html) היא דוגמה לתוכנה שכזו. התוכנה משתמשת בקבצי Track בפורמט Ozi Explore. כלומר עלינו לפרוק את ה-GPS לקובץ באמצעות Ozi Explore. התוכנה חינמית כרגע לצרכי המשתמש הפרטי. היא מאפשרת את ביצוע הסינכרון, הטבעת המיקום בתמונה ועוד מספר אפשרויות. לדוגמה הוספת watermark עם הקואורדינטות לתמונה, או ייצוא הנתונים לקבצי kml\kmz לצרכי צפייה בתוכנת Google Earth. ניתן להתרשם מן הממשק הפשוט בצילום המסך בעמוד הבא.

בסיום תהליך העבודה, ניתן לייצר קבצי map בפורמט OZI, בהם ניתן יהיה לצפות באמצעות Ozi Explorer.

דוגמה למפה -

לסיכום :

עם קצת רצון ומאמץ ניתן לשלב נתוני GPS בתמונות הדיגיטליות שלנו ולהציג את המיקומים על גבי מפות. הסיפור יעשה הרבה יותר פשוט ברגע שיותר דגמי מצלמות המשולבים ב-GPS יצאו לשוק.
 
19-Jan-2006