PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories פאלם פותח לך דלתות
כיצד הפאלם מבטל את הצורך בכרטיס אלקטרוני

 
 
טאגליינס

רפואה בכף ידך (העתיד כבר כאן...)

 
מאת: עמית פ
שלל תוכנות ופתרונות נוספים לפאלם ול-PocketPC בתחום הרפואה

ספריה רפואית באחד מבתי החולים בארץ. האם עבר זמנה?

המאה האחרונה ראתה מהפכה אשר טרם נודעה כמותה. מבנה הגנום האנושי פוענח ונחקר, תרופות מהונדסות החלו להופיע, טכנולוגיות הדמיה שונות כדוגמת הCT והMRI שינו את האופן שבו אנו מאבחנים ומטפלים בחולים. כמות המידע הזמין לרופא בבואו לקבל החלטה טיפולית הכפילה את עצמה פי עשרות מונים ועודנה עושה זאת מידי שנה – זאת בעוד יכולות הזיכרון וההבנה האנושית מפגרות מאחור. לעזרתנו, החולים ואנשי הרפואה גם יחד, באה מהפכת המחשוב אשר התפתחה אף היא בתקופה זו. אולם בשונה מן המחשוב של שנות ה80 וה90 של המאה הקודמת, סטטי ומסורבל באופיו אשר לא התאים לאופי הדינאמי של העיסוק ברפואה, המחשוב הקל והאלחוטי של ימינו מאפשר לרופא זמינות מידע ברמה אותה לא הכיר טרם לכן. עקב אופיו הדינאמי של העיסוק אך טבעי הוא כי רוב רובם של היישומים מתרכזים בטכנולוגיית הPDA.

מגוון התוכנות הרפואיות המוצעות למחשבי כף יד הוא עשיר ביותר. בחלוקה גסה אפשר לחלקו לשלושה חלקים עיקריים:
 1. ספרי "נייר" אשר הומרו וכעת ניתן לקרוא אותם על גבי המחשב. הדבר לא רק שחוסך בעלות הספר ומאפשר גישה נוחה לספרייה הפרטית, הוא עשוי גם לשנות לחלוטין את האופן שבו אנו מסתכלים על ספרי העיון שלנו – מדוע למשל להחזיק בכיס החלוק, כפי שהיה נהוג עד היום, ספר כיס קל ודק - אולם גם דל בחומר אם כעת ניתן להכניס, אל אותו החלוק, את ספר הרפואה המלא, הגדול ועב הכרס?
 2. מחשבונים רפואיים ותוכנות ייעודיות – תפקידן של תוכנות אלה אינו הצגת החומר העיוני בלבד. הן משמשות לקבלת החלטות על פי נתוניו של חולה ספציפי זה או אחר – ניתן לדוגמא להציג פרוטוקולים טיפוליים מותאמים על פי היסטוריית החולה (במקרה של מחלה כלייתית, למשל) או לחשב את מינון התרופות אוטומאטית על פי משקל החולה ולוודא כי לא קיימות אינטראקציות מסוכנות בין התרופות אותן נוטל החולה.
 3. תוכנות ה-evidence based וספרים בעלי עדכון רציף – בעוד חלק גדול מן הרופאים עודנו מתעדכן באמצעות ספרי הרפואה המסורתיים, המתעדכנים מדי מספר שנים גורסים רוב המומחים כי ימיהם של אלה ספורים. כבר עתה הם מוחלפים באופן הדרגתי על ידי מערכות מידע ממוחשבות המתעדכנות באופן רציף על בסיס החידושים והמחקרים האחרונים כאשר העדכון מבוצע על ידי צוותי מומחים המונים מאות ואלפי אנשי מקצוע. בעולם המאה העשרים, בו רפואה בת חודש הינה לעתים כבר רפואת האתמול, שירותים אלה הינם חסרי תחליף.

אולם בעוד ששוק התוכנות המסחריות הינו עשיר ומגוון, הוא קורץ פחות אל אותם סטודנטים לרפואה, דלים באמצעים ובעלי צרכים מגוונים. למרות זאת, ניסיוני בתחום הראה כי ניתן להקים ספרייה רפואית הגונה למדי, מבלי להוציא כסף רב ברכישת תוכנות רפואיות. במאמר זה אנסה לסקור מעט מן השירותים העיקריים העומדים לרשותו של הרופא במאה ה21, רובם ככולם – בעלות אפסית.

* הערת המחבר: המדריך יוצא מנקודת הנחה כי הקורא הינו בעל מכשיר מסוג פאלם או פוקט וכי הוא יודע כיצד להתקין על המכשיר הנ"ל תוכנות חדשות. כמו כן המדריך מניח כי לקורא ידע רפואי מינימאלי המאפשר לו להגדיר את צרכיו מבחינת תוכנות רפואיות.

תוכנות חופשיות

בעוד ששימוש ברוב התוכניות והשירותים כרוך בתשלום זה או אחר, קיים מספר רב של שירותים ותוכנות רפואיות הניתן חינם אין כסף. המדריך לסטודנט התפרן


מחשבונים רפואיים : Wizards

התוכנה מיועדת לפאלם  MEDCALC
אולי המוכרת ביותר מסוגה, תוכנה זו מאפשרת הצגה של מגוון רחב מאוד של נוסחאות רפואיות, הצבה אוטומאטית של נתונים ובנוסף המרה בין סוגי יחידות שונים הנהוגים בכל מעבדה ומעבדה. המיוחד בתוכנה זו, מלבד מגוון הנוסחאות הגדול המצוי בה, הוא בהסבר הקצר המקושר לכל נוסחה ובנתוני הנורמה אודות כל ערך. בנוסף מצוי בתוכנה חלק המאפשר חישוב אוטומאטי של מינוני תרופות הניתנות בעירוי. החיסרון? לפאלם בלבד.
http://www.med-ia.ch/medcalc

התוכנה מיועדת לפאלם  התוכנה מיועדת ל PocketPC ARCHIMEDES

התוכנה בעטיה כמעט ונזרקתי מבית הספר לרפואה (טוב, כנראה שקצת קשה להסביר למרצים איך לאחר חודשיים של שהייה במחלקה הפנימית אתה עדיין לא זוכר מספר נוסחאות בסיסיות... ולא, זה לא היה רעיון מוצלח במיוחד להאשים בזה את החבר החדש עם הבטריות...). חייבת האמת להיאמר כי אלמלא הייתי בעל פוקט היה הדבר ככל הנראה מתרחש עקב MedCalc מיודעתנו. אולם עקב היותי בעל מכשיר ממחנה האור נאלצתי לחפש תחליפים. ובכן מצאתי...

ארכימדס היא תוכנה חופשית מבית היוצר של חברת Skyscape, חברה אשר מתמחה בהפקת תוכנות רפואיות (רובן בתשלום כמובן) ואשר עוד נדון בה רבות בהמשך מאמר זה. הפעם היא מפיקה מחשבון רפואי רב עוצמה בעל רוב היכולות הנמצאות בMedCalc הוותיק. יתרון נוסף הוא בעובדה כי המערכת יכולה להתממשק אל תוכנות אחרות מבית Skyscape וכך נוכל, למשל, במהלך קריאה אודות תרופה מסוימת במדריך התרופות התואם לחשב בלחיצת כפתור את המינון המתאים לחולה בעל אי ספיקה כלייתית.
כמובן שהיתרון הבולט של התוכנה הוא תאימותה הן למכשירי ממלכת האופל והן למכשירי ממלכת האור (ולצורך סקירה זו אשאיר את ההחלטה, מי הוא מי, בידיכם...)

http://www.skyscape.com/estore/productdetail.aspx?productid=227

התוכנה מיועדת לפאלם  התוכנה מיועדת ל PocketPC DERMMEISTER
הרפרנס השלם למחלות עור.

האם מדי פעם עולה במחשבתך השאלה- "עכשיו מה, לעזאזל, זה הדבר, הזה..."?

אם לא, הרגש חופשי לעבור לנושא הבא. אולם במידה ומחלות עור אינן הצד החזק שלך, יתכן ותמצא את המדריך הנ"ל, מאתר MeisterMed שימושי למדי. המדריך מכסה למעלה מ60 מחלות עור נפוצות וכולל תמונות מרהיבות (טוב, זה כנראה עניין של הגדרה...) של הנ"ל. ניתן לבצע חיפוש על סמך שם המחלה או מיקום אנטומי כך שאם גם אתם מתלבטים מהו בדיוק החייזר הקטן שצמח על גבו של החולה שלכם – זוהי התוכנה עבורכם.

התוכנה ניתנת להורדה מאתר MeisterMed והיא דורשת כי תוכנת ISilo תהיה מותקנת אף היא על המכשיר. תוכנת ISilo היא תוכנה שיתופית (Shareware) המאפשרת קריאה של ספרים אלקטרוניים על גבי מחשב כף היד ואשר נרחיב לגביה בהמשך המאמר. אומנם התוכנה אינה חינמית ולאחר תקופת ניסיון קצרה יש לרכוש אותה בעלות של כ20$ אולם כפי שתראו בהמשך – התוכנה שווה את ההשקעה

http://www.meistermed.com/MoreMeister/dermmeister
להורדת ISilo בגרסת ההתנסות : http://www.isilo.com/

תרופות : Pharmacology

התוכנה מיועדת לפאלם  התוכנה מיועדת ל PocketPC EPOCRATES
לא זוכרים את תופעות הלוואי של Neotigason? (בושו והיכלמו לכם. רמז: יש הרבה). שכחתם את המינון המומלץ לKCL IV? (זה 0 למי שתהה) או שסתם רציתם לדעת מה עושה Concerta? (ואת זה אני משאיר לכם לגלות בעצמכם...) – Epocrates היא כנראה התוכנה עבורכם...
בEpocrates מידע מפורט אודות למעלה מ3300 תרופות שונות. המידע כולל מנגנון פעולה, אינדיקציות ומינון, תופעות לוואי, תגובות בין תרופתיות והתוויות נגד. בנוסף התוכנה כוללת כלי להערכת הסיכון לתגובות בין תרופתיות, מחשבון רפואי משוכלל וכלי הנקרא DocAlert אשר מאפשר לכם להתעדכן במהירות וביעילות בשינויים ובעדכונים האחרונים בתחומי הרפואה השונים.
http://www2.epocrates.com/products/rx/

התוכנה מיועדת לפאלם  JOHNS HOPKINS ABX GUIDE
בעידן העמידות לאנטיביוטיקה קיימת חשיבות מכרעת להתאמה בין סוג הטיפול האנטיביוטי למחולל המחלה ולחולה הספציפי. הניסיון מראה כי מידת ההתמצאות של רופאים בכלל, וסטודנטים בפרט, בתחום הינה נמוכה למדי. בנוסף לכך מדובר על אחד מן התחומים הדינאמיים ביותר ברפואה המתעדכן חדשות לבקרים. תוך ניסיון לתת מענה לבעייתיות המתוארת לעיל יצרו ביה"ח על שם ג'ונס הופקינס ובית הספר המפורסם לרפואה הפועל בו מאגר מידע נרחב לטיפול אנטיביוטי הניתן להורדה למכשירי פאלם. התוכנה מאפשרת חיפוש על פי מחלה, מחולל או טיפול אנטיביוטי ומאפשרת "תפירת" הטיפול לכל חולה וחולה לפי המחלה, גורמי הסיכון ומצבו הבריאותי. אין צורך לציין כי לתוכנה מאגר מידע המתעדכן באופן תדיר על פי החידושים האחרונים
http://hopkins-abxguide.org/download_center/download_center.cfm
למרות כל זאת יש לציין כי בזמנו ניסיתי את התוכנה בגרסת הפוקט (שאינה זמינה עוד) והתרשמתי מתוכנה כבדה ומסורבלת שהתקנתה חייבה התקנה של מספר רב של תוכנות חיצוניות. יתכן ותרמה לכך העובדה כי התוכנה בגרסתה ההיא פעלה כיישומון בתוכנת הPIE אלם הדבר הקשה מאוד על הפעלתה עבור המשתמש הבלתי מנוסה. הפתרון עבור משתמשים אלו ובעלי המכשירים ממחנה האור, בתוכנה הבאה בסקירה.

התוכנה מיועדת לפאלם  התוכנה מיועדת ל PocketPC THERADOC - ANTIBIOTIC ASSISTANT
משתמש בפוקט ואינך יכול ליהנות מתוכנת JOHNS HOPKINS? אל דאגה. הפתרון, בדמות יצירת המופת מבית THERADOC עולה אף על המקור. מדובר על תוכנה דומה המקבלת כפרמטרים את גיל החולה, האבחנה, מצבו הבריאותי של החולה ומספר פרטים אנמנסטיים ספציפיים לכל אבחנה (בדלקת בדרכי השתן, למשל, תשאלו האם בידיכם תוצאות תרבית) וממליצה על טיפול אנטיביוטי בהתאם. התוכנה מספקת מספר המלצות, על פי סדר עדיפויות, מאפשרת להציג את ההיגיון שמאחורי הבחירה באופציות הטיפוליות השונות, את מחירן (אלמנט שחשיבותו הולכת וגדלה במציאות ימינו), לשנות את סדר העדיפויות במידה ותרופה מסוימת אינה זמינה וכו'.
התוכנה מתעדכנת לעתים תכופות ולמעשה אינה מאפשרת שימוש בה לאחר זמן מסוים ללא עדכון. לאחר תקופה מסוימת בה השתמשתי בתוכנה במחלקה פנימית עמוסה לא יכולתי שלא להתרשם מההמלצות הענייניות והמועילות, שסייעו לי לשרוד את המלחמה במלחמות הזיהומיות (ובעיקר את המבחן... ).
http://www.theradoc.com/download/download.cfm?mode=download_select (יש צורך בהרשמה ללא תשלום)
לסרטון הדגמה בפלאש: http://www.theradoc.com/products/products_autonomic.html

התוכנה מיועדת לפאלם  התוכנה מיועדת ל PocketPC CheckRx
עוד תוכנה מבית Skyscape לבדיקת אינטראקציות בין-תרופתיות. כאן לא תמצאו מחשבונים רפואיים מצורפים, חישובי מינונים, עדכונים חמים מהרשת ושאר ירקות. התוכנה, המיועדת ככל הנראה יותר לשימוש החולים מאשר הצוות הרפואי מאפשרת לסמן קומבינציה של עד כ16 תרופות בגרסת הפאלם (או ללא הגבלה בגרסת הפוקט) ולראות בלחיצת כפתור האם בקומבינציה קיימות תרופות המתנגשות זו עם זו. ניתן גם להקיש על תרופה מסוימת ולראות את רשימת התרופות איתן היא מתנגשת. אם אתם מרוצים מהכלי הדומה המצוי בEpocrates אני לא רואה סיבה מיוחדת להתקין גם את התוכנה הזו. יתרונה הוא בממשק של חברת Skyscape שאני אישית מוצא כנוח יותר, יכולתה לעבוד ביחד עם שאר התוכנות מבית החברה (במידה ויש לכם כאלו) והיותה תוכנה בודדת, מה שלא מחייב להתקין את כל חבילת Epocrates אם כל מה שרוצים הוא רק כלי לבדיקת תגובות בין תרופתיות. חסרונה הגדול – היא אינה מציגה מהי התגובה שנמצאה אלא רק מציינת את התרופות המעורבות. כיצד הן משפיעות אחת על השנייה? תחפשו לבד (או שתפנו לרופא...)
http://www.skyscape.com/estore/ProductDetail.aspx?ProductId=1189 (נדרש רישום בחינם)

ספרי עיון : Textbooks

התוכנה מיועדת לפאלם  התוכנה מיועדת ל PocketPC iSiloX

עד כמה שספרי הרפרנס, מדריכי התרופות והמחשבונים הרפואיים הם תוספת ברוכה לעיסוק היום יומי, עיקר מהותה של הספרייה הרפואית שלנו הוא ספרי העיון. אותם ספרים עבי כרס כדוגמת האריסון, נלסון וחבריהם המעטרים את מדפי הספריות הרפואיות באשר הן.

להמצאות הספרים הללו על גבי מחשב כף היד שלנו מספר יתרונות חשובים על פני ספרי הנייר:
 1. עבור חלקנו, לפחות, הקריאה בפורמט זה הינה נוחה יותר שכן היא מסורבלת פחות ומאפשרת שימוש בהיפר-קישורים מהירים במהלך הקריאה (לדוגמא - בלחיצה על "ראה פירוט נוסף ב..." נגיע מיד לפרק המוזכר)
 2. הדבר מרחיב את זמינותם של ספרים אלו ללא שיעור – ניתן לקרוא במהלך הביקור במחלקה, באוטובוס, ברכבת, אצל חברים...
 3. פורמט ממוחשב מציע לנו אפשרויות חיפוש מגוונות וכך אפשר למצוא, לדוגמא ובהקשת כפתור, את כל האזכורים למחלה מסוימת או לסימפטום בכל פרקי הספר. למעשה, הדבר עשוי להפוך את ספרי העזר המתומצתים לחסרי ערך.

הבעיה – עבור רוב הספרים הללו לא רק שאין בנמצא גרסא חופשית למחשבי כף יד אלא שאין גם גרסא שכזו בתשלום. למעשה, לרוב הספרים הללו אין מהדורות אלקטרוניות זמינות לקניה כלל...

כמעט ונדמה כי עלינו לוותר, או להסתפק בגרסאות מקוצרות, בתשלום, של ספרים אלו כדוגמת ה-Pocket Harrison הניתן לקניה מחברת Skyscape, אותה כבר הזכרנו קודם. כמובן, כפי שכבר ניתן היה להבין מרוח הדברים, קיים פתרון נוסף..
פתרון חינמי (כמעט) וזמין עבור רובנו בדמותה של תוכנת iSiloX החינמית המשמשת ליצירת מסמכים עבור בת דודתה, תוכנת הקריאה iSilo.


ספרי רפואה, עשה זאת בעצמך

לא, אין בכוונתי כי תכתבו את הספרים במו ידיכם. העיקרון הוא פשוט: לרוב הספרים הללו, גם לאלו שאינם זמינים בגרסת תקליטור, קיימות גרסאות אינטרנטיות מלאות באתר זה או אחר. רוב האתרים הללו זמינים עבורנו כסטודנטים לרפואה או אנשי סגל רפואי. חלק מהם - כאתרים חופשיים וחלק לאחר שגישה אליהם נרכשה על ידי המוסד או הספרייה הרפואית במוסד בו אנו לומדים או עובדים. כל שעלינו לעשות הוא לשמור את התוכן הזמין לנו מאתרים אלה בקובץ הניתן לקריאה על גבי מחשב כף היד והרי לנו גרסה ניידת וזמינה בכל עת של הספר! נשמע מסובך? אל דאגה. במדריך זה אלווה אתכם צעד צעד ואלמד אתכם את כל הדרוש לביצוע המשימה בקלות ובמהירות.

(הערה קטנה בנושא זכויות יוצרים: ברשת האינטרנט מצויות גרסאות מוכנות רבות של ספרי רפואה עבור תוכנת iSilo, רובן ברשתות שיתוף קבצים אלו ואחרות. אין כל בעיה, חוקית או מוסרית, בשמירת תוכן של אתר הזמין עבור משתמש מסוים על מחשבו האישי לשימושו הוא אולם על פי החוק אין לעשות בקובץ כזה שימוש אחר כדוגמת מכירתו או העברתו לאדם אחר. אין בכוונת מדריך זה לעודד עשיית שימוש בלתי חוקי בגרסאות השונות המופצות ברשת אלא להראות כיצד יכולים רוב המשתמשים ליצור גרסאות שכאלה, באופן חוקי והגון, לשימושם העצמי, ממקורות הזמינים להם).

מי שבכל זאת מעוניין בקובץ מוכן מראש יוכל למצוא גרסא מצומצמת של האריסון 15 (ללא הטבלאות והתמונות) להורדה חופשית ב: http://www.freewarepalm.com/medical/harrison'spim.shtml.

המצרכים:
 • מחשב אישי בעל גישה לאינטרנט ומעל 500 מ"ב של מקום פנוי על הדיסק הקשיח
 • אתר אינטרנט אותו אנו מעוניינים לשמור
 • תוכנות iSilo ו-iSiloX, הניתנות להורדה מן האתרים http://www.isilo.com ו-http://www.isilox.com בהתאמה
 • מעט סבלנות

הסבר טכני קצר תחילה, מייגע מעט אולם הכרחי לצורך ההבנה. אלה המצויים בנבכי רשת האינטרנט ופעולתה ומכירים את תוכנת iSilo מוזמנים לדלג הלאה:
אנו עומדים לשמור אתר אינטרנט אל קובץ מסוג PDB על גבי המחשב האישי שלנו. לאחר מכן נוכל להעביר את הקובץ אל מחשב כך היד (פאלם או פוקט) שם הוא יוצג על ידי תוכנת iSilo. על מנת לעשות זאת עלינו להבין כי בניגוד למה שניתן היה לחשוב, אתר אינטרנט אינו יחידה אחת. למעשה הוא בנוי מקבצים רבים – קובץ לכל דף באתר. כל קובץ כזה הוא קובץ טקסט (בדומה לקובץ של מעבד תמלילים) שמכיל, בנוסף לטקסט שיופיע באותו העמוד גם הוראות לדפדפן האינטרנט הכתובות בשפה שנקראת HTML. ההוראות יכולות להורות לדפדפן, בין היתר, להציג תמונה מסוימת, להציג קישור למסמך אחר או להפעיל רצף הוראות בשפת תכנות מיוחדת הנקראת Java Script. הדפדפן טוען קובץ אחד בכל פעם ומציג אותו. במידה והגולש בוחר בקישור כלשהו הדפדפן עוזב את הקובץ אותו הציג עד כה, טוען את הקובץ החדש עליו מצביע הקישור ומציג אותו במקום. מובן אם כן, שאם ברצוננו לשמור אתר שלם עלינו לשמור קבצים רבים. תוכנת iSiloX עושה זאת עבורנו כשהיא מאגדת את כל הקבצים לתוך קובץ PDB אחד על המחשב שלנו.


דוגמא למבנה היררכי של אתר. לכל דף באתר קובץ משלו.

תוכנת iSiloX עובדת לפי פרוטוקול פשוט למדי:
 1. התוכנה מורידה את כל דפי הHTML שהגדרנו לה
 2. כל דף נסרק כשהתמונות שבו ומידע לגבי עיצובו מורדים למחשב ונשמרים
 3. כל דף נסרק בחיפוש אחר קישורים (hyperlinks) לדפים אחרים
 4. דפים אלו מורדים גם הם אל המחשב שלנו ועבור כל אחד מהם התהליך מתחיל מחדש משלב מס' 1

כיצד נגלה אילו קבצי HTML על תוכנת iSiloX לשמור? עלינו לפתוח את דפדפן האינטרנט (רצוי להשתמש באקספלורר) ולהגיע אל העמוד הראשי באתר אותו אנו מעוניינים לשמור. בשאיפה העמוד יהיה עמוד תוכן ובו קישורים לכל הפרקים הרלוונטיים או קישורים לעמודים אחרים אשר הם, בתורם, יקשרו לעמודים הרלוונטיים. כאשר נבקש מiSiloX לשמור את עמוד התוכן הוא ישמור גם את כל הפרקים עצמם, המופיעים בתוכן, אוטומאטית.
לצורך הדגמה נראה כעת כיצד ניתן ליצור עותק למחשב כף היד של פרק הטראומה של האתר המעולה eMedicine. בחרתי בפרק זה מכיוון שהוא קטן יחסית ולכן מתאים להדגמה. כמובן שניתן להמיר גם פרקים אחרים או את האתר כולו אם נבקש מן התוכנה להוריד את עמוד התוכן הראשי של האתר.

שלב 1

בשלב הראשון נגיע אל עמוד התוכן בדפדפן. נסתכל בשורת הכתובת ונרשום את כתובת העמוד. בדוגמא שלנו כתובתו של עמוד התוכן עבור פרקי הטראומה היא http://www.emedicine.com/med/TRAUMA.htm
1 שורת הכתובת מראה לנו את שמו ומיקומו של הקובץ אותו אנו מעוניינים לשמור. בדוגמא שלנו כתובת עמוד התוכן באתר eMedicine היא: http://www.emedicine.com/med/TRAUMA.htm

שלב 2

נפתח כעת את תוכנת iSiloX. אנו אמורים לראות חלון הנראה כך:

1 שם הפרויקט שלנו. בפרויקט יכולים להיכלל מספר ספרים שיומרו בבת אחת.
2 רשימת האתרים לשמירה (שימו לב – אתרים ולא קבצים! כמו שראינו עבור כל אתר יתכן ונצטרך לשמור מספר רב של קבצים). עבור כל אתר ברשימה ייווצר קובץ PDB אחד.

שלב 3

נקיש עם כפתור העכבר הימני בתיבת האתרים לשמירה. בתפריט שיפתח נבחר בADD. תופיע תיבת הדו-שיח הבאה:
1 כאן יש למלא את שם הספר. בדוגמא שלנו – eMedicine – Trauma או כל שם אחר שנבחר
2 לוודא כי מסומן כאן v

שלב 4

מוצגות לפנינו האפשרויות הרבות שבתוכנה. יש הרבה מהן, אותנו מעניינות רק כמה חשובות:
 
1 רשימת הקבצים הראשיים שיורדו על ידי התוכנה. ראשיים משום שהתוכנה תוריד, כמובן, גם את כל הקבצים המקושרים אליהם
2 נקיש כאן על מנת להוסיף קבצים לרשימה. בדוגמא שלנו יש להוסיף את הכתובת אותה רשמנו קודם: http://www.emedicine.com/med/TRAUMA.htm
3 תיבה זו קובעת להיכן ישמר קובץ הPDB. התוכנה יודעת לשמור את הקובץ על המחשב שלנו (File) או להעבירו ישירות לPDA (ActiveSync או HotSync)
4 יש לבחור יעדים לשמירה על פי רצוננו. שימו לב-עבור HotSync יש צורך בכך שתוכנת iSilo תהיה מותקנת על הפאלם טרם הורדת האתר!
אני ממליץ למחוק את אפשרות הPPC או PALM על ידי בחירתה ושימוש בכפתור ה"Remove" ולשמור תחילה אל קובץ במחשב האישי – זאת על ידי שימוש בכפתור "File" ומתן שם לקובץ – למשל "eMedicine.pdb".

 
1 אולי האלמנט החשוב ביותר בהגדרות התוכנה. הערך "maximum link depth" קובע עד לאן תעקוב התוכנה אחר קבצים המקושרים לקבצים הראשיים שלנו. 0 משמעו – לא תוריד קבצים מקושרים כלל. 1 – את הקבצים המקושרים לעמודים הראשיים בלבד. 2 – את הקבצים המקושרים ואת אלה המקושרים אליהם וכך הלאה. הערך יקבע על ידי מבנה האתר. בדוגמא זו כל הפרקים מקושרים ישירות לעמוד התוכן ולכן אפשר להשתמש ב1. אם רוצים לכלול גם את האבחנות המבדלות עבור כל פרק (בeMedicine הן מופיעות כקישורים לפרקים השונים) אפשר להשתמש ב2 על מנת לשמור גם את הפרקים הללו במידה ולא שומרים את כל האתר. אם שומרים את כל האתר אין צורך לשמור פרקים אלו פעמיים ונשתמש ב1* חשוב! שימוש בערך גבוה מדי (כמו למשל 3 ומעלה עבור eMedicine) עשוי לגרום להגדלת הקובץ הנוצר פי עשרות מונים ולהארכת זמן היצירה משמעותית, עד כדי כשלון הפעולה.
2 קובע האם התוכנה תקטין את התמונות שבאתר על מנת להקטין את גודל הקובץ המתקבל. לנוכח גודלם של כרטיסי הזיכרון החדשים בד"כ אין סיבה לעשות זאת ואני ממליץ שלא לסמן אפשרות זאת. עם זאת, אם לא מעוניינים בתמונות כלל ניתן לבטל את האפשרות "Include images".

שלב 5

לאחר שבחרנו ב"Ok" אנו שבים אל החלון הראשי של התוכנה כאשר כעת מופיע בו שמו של האתר שאנו מעוניינים להוריד. נלחץ באמצעות הכפתור הימני של העכבר על שם האתר ונבחר ב"Convert"

שלב 6

התוכנה מורידה את האתר. שימו לב כי מכיוון שמדובר בכל זאת על אתר גדול הדבר אורך זמן לא קצר. זה הזמן להכין כוס קפה, לקפוץ לביקור אצל חברים...

שלב 7

מזל טוב! אם הכול עבר כשורה אתם כעת בעליו הגאים של קובץ eMedicine.pdb שהינו ספר טראומה לכל דבר הניתן לקריאה על מחשב כף היד לאחר שהותקנה עליו תוכנת iSilo.

בעיות??

במידה וההמרה לא צלחה יש לבדוק תחילה אם ביצעתם את כל ההוראות כסדרן ובמלואן. במידה ולא זו הבעיה אנא בידקו כי יש לכם מספיק מקום פנוי על הדיסק הקשיח. עבור דוגמא קטנה כמו זו שבמאמר יש צורך בכמה מאות מ"ב פנויים על הדיסק הקשיח לצורך אחסון זמני של קבצים על ידי התוכנה בשעת ההורדה. לאתרים גדולים יותר (כמו למשל, האתר eMedicine כולו) יתכן ויהיה צורך ביותר מג'יגה בייט של מקום אחסון זמני.

אם נתקלתם במסך כדוגמת זה:

במהלך קריאת הספר בתוכנת iSilo, פירוש הדבר הוא כי הקישור עליו הקשתם מכוון לקובץ שלא הורד על ידי התוכנה. בד"כ הדבר מתרחש עקב ערך maximum link depth נמוך מדי או כיוון שהקישור מתבצע באמצעות הוראת JavaScript (יופיע כ-javascript:), דבר שאינו נתמך על ידי התוכנה. ניתן להשתמש בכפתור ה"Back" על מנת לחזור לעמוד האחרון שקראנו.

בעיה אפשרית נוספת רלוונטית למשתמשי הפוקט שבייננו. מסיבה לא ממש ברורה הפונטים במסמכי iSilo בפוקט הם גדולים מדי כברירת מחדל. על מנת להקטין אותם יש לגשת אל תפריט הTools -> Options.
 
אפשרות ברירת המחדל בשדה הFont היא Medium. לטעמי עדיף לבחור בSmaller או Smallest (כתלות בגרסת iSilo בה משתמשים) עבור מכשירי QVGA ובTiny עבור מכשירי VGA. בנוסף – שימו לב לאפשרויות "Relative" ו-"Absolute" (אינן מוצגות בתמונה). במידה ותבחרו בRelative"" הגודל היחסי של כל אלמנט טקסט במסמך ישמר (הכול יוקטן אולם כותרות, למשל, ימשיכו להיות גדולות יותר מטקסט רגיל). הדבר עשוי לגרום לחלקים מסוימים מן הטקסט להיות קטנים מדי עד בלתי קריאים בעוד חלקים אחרים גדולים מדי. במקרה כזה יש לבחור ב"Absolute".
את גודל הפונט קובעים בנפרד לכל מסמך.

בנוסף יתכן ושמתם לב כי התמונות בפרקים השונים מובילות לעמוד המבקש שם וסיסמא במקום אל התמונה עצמה (על מנת להיווכח בכך צרו את הקובץ תוך שימוש בערך maximum link depth של 2 ובידקו בפרק לגבי pneumothorax tension, למשל).
הסיבה לכך היא כי למרות שeMedicine הוא אתר חופשי הוא מחייב רישום ושימוש בשם וסיסמא על מנת לצפות בתמונות (בעלות של כ20$ לשנה). ISiloX בגרסתה הפשוטה אינה יודעת כיצד לבצע login לאתר ולכן אינה מסוגלת לשמור את התמונות המופיעות בו.

על מנת ליצור מסמך אשר יכלול את התמונות הללו בכל זאת (או על מנת לשמור כל אתר אחר המחייב הרשמה) יש לעשות שימוש בכלי נוסף שהותקן בזמן התקנת iSiloX בשם iSiloX Clipper.
המדובר על תוסף לתוכנת האקספלורר אשר מאפשר לשמור אתרי אינטרנט הישר מתוך הדפדפן, לאחר שנרשמנו לאתר המבוקש.

כיצד נשתמש בתוכנה?

שלב 1

נפתח שוב את אתר eMedicine באמצעות האקספלורר ונבצע רישום לפי ההוראות המופיעות באתר בכתובת https://secure.emedicine.com/register.fw. לאחר מכן נשוב אל עמוד התוכן עבור פרקי הטראומה, בכתובת http://www.emedicine.com/med/TRAUMA.htm

1 שימו לב לחבר החדש שנוסף לנו בToolbar (במידה ושורה זו אינה מוצגת ניתן להציגה על ידי בחירה בתפריט View->Toolbars->Standard buttons). זהו כפתור ההפעלה של תוכנת הiSiloX clipper. נלחץ עליו...

שלב 2

אנו אמורים לראות כרגע את החלון הראשי של תוכנת הקליפר

ללחוץ על כפתור ה-"Options" ולמלא בדיוק אחר אותן ההוראות כמו בסעיף 4 בדוגמא הקודמת. לאחר שסיימנו לשנות את האפשרויות השונות יש לבחור ב"Ok" לסגירת תיבת הדו-שיח ולאחר מכן ב"Convert" לתחילת ההמרה בפועל. ההמשך בדומה לדוגמא הקודמת.

כעת, לאחר שאתם מיומנים בשימוש בתוכנה, כל שנותר לכם הוא להמיר את אתרי האינטרנט החביבים עליכם וליצור לכם ספרים אלקטרוניים. מקומות טובים לתחילת הדרך, מלבד eMedicine הנרחב, יהיו האתר MerckMedicus (http://www.merckmedicus.com) בו ניתן למצוא, לאחר הרשמה קצרה (וחינמית...) את מהדורה 16 של האריסון (תחת הקישור Harrison Online) וספרים רבים נוספים (תחת הקישור Textbooks) או האתר Endotext (http://www.endotext.org) – ספר אנדוקרינולוגיה מעולה.
שימו לב – במהלך ההרשמה לאתר MerckMedicus תתבקשו לציין מספר רישיון אמריקאי. כמובן שלרובנו אין אחד כזה בנמצא אולם אל דאגה – פרט זה אינו דרוש הן עבור הגישה להאריסון והן עבור הגישה לMobile MerckMedicus, התוכנה הבאה עליה נדבר. אם נתמזל מזלכם ואכן יש לכם רישיון אמריקאי, תוכלו להקליד אותו ולזכות בגישה לספרים רבים נוספים דרך שירות MDConsult.

על בדיקות מעבדה ומאמרים : MEDLINE Updates

התוכנה מיועדת לפאלם  התוכנה מיועדת ל PocketPC Mobile MerckMedicus

את העובדה כי לאור הקצב המסחרר של התקדמות הרפואה בימינו רפואה על פי מידע בן חודש הינה לפעמים כבר רפואת האתמול, ציינו? ציינו. אם כן חובה עלינו להתעדכן ללא הפסקה בחידושים האחרונים בתחומנו על מנת להימנע מן "המדרון החלקלק" המצפה לנו אם לא נעשה זאת. תוכנת Mobile MerckMedicus תסייע לנו לעשות זאת. התוכנה מאפשרת להציג (לאחר סנכרון מחשב כף היד) את כותרות ותקצירי הגיליון האחרון מעיתונים רפואיים שונים על פי בחירתנו. היא גם מאפשרת לחפש מידע במערכת MEDLINE – השאלות נשמרות על מחשב כף היד ותוצאות החיפוש מתקבלות בעת הסנכרון.

מה שמיוחד בתוכנה ועל כן מזכה אותה בהופעה במדריך זה (שכן חיפוש במאגר MEDLINE ניתן לבצע גם באמצעות תוכנתMD on Tap העדיפה, שמיד נדון בה) היא העובדה כי היא כוללת בנוסף עותק מלא של הMerck Manual (ספר רפואה פנימית חשוב ואחד הנוחים ביותר לקריאה מסוגו) ורשימה מקיפה של בדיקות מעבדה שונות, השימוש בהן, ערכים תקינים וכו'.

http://www.merckmedicus.com/pp/us/hcp/exit_ama.jsp?url=/pp/us/hcp/hcp_mobile_medicus.jsp (נדרש רישום בחינם לאתר MerckMedicus כפי שהוסבר לעיל)

התוכנה מיועדת לפאלם  התוכנה מיועדת ל PocketPC MD on Tap
MEDLINE – אם אתה לא שם – אתה לא קיים. מאגר המידע הרפואי הענק של הספרייה הרפואית הלאומית של ארה"ב, הכולל אינדקס של מיליוני מאמרים הצומח מדי יום מאפשר כעת חיפוש זמין, קל ונוח באמצעות מחשבי כף יד בעלי גישה לרשת האינטרנט.
עבור מי שאינו מכיר את המאגר נספר כי MEDLINE הוא פרויקט של ה-NLM, הספרייה הרפואית הלאומית של ארה"ב המהווה אינדקס לרוב (או כמעט לכל, אם אתם שואלים אותם...) הפרסומים הרפואיים בעלי חשיבות כלשהי מאז שנות ה50 של המאה הקודמת, חלקם הגדול (במיוחד עבור המאמרים הישנים יותר במאגר) מעיתונים חסרי מהדורות אלקטרוניות אחרות. המאמרים מקוטלגים על פי שיטה שהומצאה במיוחד לשם כך ונקראת MeSH (Medical Subject Headings) (עוד על MeSH כאן). יש לציין כי המאגר עצמו אינו מכיל מאמרים כלל אלא רק הפניות ותקצירים. עם זאת, במידה ולמאמר ספציפי קיים עותק מלא ברשת יופיע קישור ישיר אליו
החיפוש באמצעות מחשבי כף יד מתבצע באמצעות תוכנה ייעודית בשם MD on Tap (MEDLINE Database on Tap) המותקנת על גבי מחשב כף היד ומקשרת בינו לבין שרת החיפוש. מי שמכיר את מערכות MEDLINE ו-PubMed מודע בוודאי להגדרות הרבות בשפת MeSH שיש לקבוע עבור כל חיפוש וחיפוש. התוכנה מפשטת זאת עבורנו תוך שימוש בממשק משתמש פשוט וידידותי המבוסס על תפריטים. בנוסף, על מנת לסייע לנו למצוא את התוצאות המתאימות ביותר התוכנה כוללת בודק איות ומספר מודולים המאפשרים ניתוח השאילתה שלנו והתאמתה לשפת MeSH.
http://mdot.nlm.nih.gov/proj/mdot/mdot.php

אבחנה מבדלת : DD

התוכנה מיועדת לפאלם  התוכנה מיועדת ל PocketPC Medical Approaches
ולסיום – תוכנה המיועדת לכל אלה מכם אשר כמוני היו בטוחים כי כל החולים מגיעים לרופא עם פתק קטן המכיל ארבע אבחנות מהן צריך לסמן את זו שאינה נכונה...
חלק גדול מהוראת הרפואה בשיטה המסורתית הוא בשיטת "מלמעלה-למטה" – כלומר – "תן לי אבחנה ואומר לך מהם גורמי הסיכון, הסימנים, הסימפטומים והטיפול", בעוד שבחיי היום-יום אנו נדרשים לעבוד "מלמטה-למעלה" – זאת אומרת, אנו יודעים מהם גורמי הסיכון של החולה, הסימנים והסימפטומים וכעת עלינו לקבוע מהי האבחנה.
התוכנה מסייעת בחשיבה "הפוכה" זו על ידי כך שהיא מקבלת "נקודת פתיחה", העשויה להיות תלונה של החולה, ממצא בבדיקת מעבדה וכו' ומציגה את הגישה הרפואית המקובלת לממצא, אבחנות אפשריות וכו'. ניתוח המקרה ממשיך על פי מידע נוסף המתקבל מן המשתמש. לדוגמא – האם המצב הוא חריף או כרוני וכדומה. מומלץ בחום, במיוחד עבור הסטודנטים המתחילים את הסבבים הקליניים שלהם זה עתה.
בהצלחה!
http://www.medicalapproaches.org יש צורך בהרשמה (בחינם) ובתוכנת Mobipocket, קורא ספרים הדומה לiSilo אולם מצריך תשלום בנפרד (כדי שיהיה לכם על מה לשלם...). את תוכנת Mobipocket ניתן למצוא ב:
http://www.mobipocket.com/en/DownloadSoft/DownLoadReaderStep1.asp

לסיכום : Further Reading

אני מקווה כי הצלחתי לשכנע אתכם ביתרונות הרבים הגלומים בהקמת ספריה רפואית על גבי מחשב כף היד שלכם. כמו כן אני מקווה כי הצלחתי להראות כי הדבר אפשרי בהחלט כמעט ללא כל השקעה כספית. מובן כי התוכניות אשר נסקרו כאן הן אך טיפה בים התוכנות הרפואיות החופשיות הזמינות למחשבי כף יד אולם הדבר אמור להספיק לכם לצורך ההתחלה. אם רצונכם במידע נוסף מקום טוב להתחיל בו יהיה חוברת זו אשר סוקרת מגוון של יישומים רפואיים למחשבי כף יד ובסופה גם פרק המוקדש לתוכנות חינמיות.

מקווה שמאמר זה יהיה לכם לתועלת, "תעשו חיים"
 
19-Jan-2006