PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories Treo 680 או Kaiser?
כח הרוח או כח החומר? ;-)

 
 
טאגליינס

מפופוליס לניווט בצפון אמריקה ובחלקים ממערב אירופה

 
מאת: ברוך פדר
סקירה מפורטת משולבת מדריך

ראשית דבר

על הפופולאריות של מפופוליס תעיד העובדה שאתה מוצא את התוכנה וקבצי מפות שלה על פאלם של נער מתבגר בניו יורק, שמגלה את צפונות הPDA לראשונה. לכן כשהצגתי את מפופוליס על הפוקט שלי בניו יורק לפני חברים או קולגות לעבודה, נתקלתי בכל מקום באותה תשובה: 'נכון, לבן שלי יש על הפאלם משהו דומה'.

אבל מבחינתי זכות ראשונים שמורה לshed שהמליץ על התוכנה בפורום 'פאלם וחברים'. ההמלצה שלו הייתה בכלל על אותה תוכנה בגרסת הפאלם שלה אך אני ניסיתי את התוכנה על שני הפלטפורמות וגיליתי את גרסת הפוקט כנעימה יותר לעין וידידותית יותר לשימוש יומיומי (אם כייתכן שבעיני אחר גרסת הפאלם תראה מוצלחת יותר).
אני אתייחס בסקירתי לגירסת הפוקט.

אתחיל מסיכומו של עניין. במהלך החודש האחרון נסעתי בכבישי ארה"ב למעלה מ2000 מייל בכבישים עירוניים ובינעירוניים, על מחלפים מורכבים וגשרים מרובי מסלולים, בכבישי אגרה ובשבילים כפריים נידחים בפנסילבניה. בכל הדרכים האלו הצלחתי לנהוג עם טעויות ניווט מעטות מאוד ועם כלי עזר חשוב מאוד שנלווה לי לאורך כל הדרך: 'Mpopolis For Pocket PC'.

סקירה כללית והתקנה

את התוכנה ניתן לקבל בגרסה המיועדת לניווט בעזרת GPS או בגרסה ללא GPS, בגרסת הGPS ישנה גם יכולת קולית שבה התוכנה מורה לך לאן לפנות ומתי. בעיקרון יוצרי התוכנה מעידים עליה כעל תוכנת ניווט מדלת אל דלת ולכן התוכנה איננה מתיימרת לבצע דברים מורכבים יותר, כמו הנפקת דו"ח נסיעה, יבוא משימות לניווט מתוכנות צד שלישי או הכנת מפה עבור מסלול נסיעה ספציפי, דברים הקיימים בתוכנות מורכבות יותר כמו TOMTOM או Destinator.
סקירה הזו מתייחסת רק לגרסה נטולת הGPS , שבה השתמשתי ואותה בדקתי.

התוכנה מגיעה בקובץ התקנה לPC, ללא גרסה שולחנית. ההתקנה יכולה להתבצע על כרטיס הזיכרון או לזיכרון הפנימי כמו כל תוכנה אחרת, ולאחריה יש להעתיק לתוך הפוקט או לכרטיס קבצי מפות, אותם יש להוריד מאתר האינטרנט של מפופוליס. המפות עצמם גזורות לקבצים קטנים לפי אזורים בתוך כל מדינה כך שמי שיזדקק למפות של איזור ברוקלין בלבד יוכל להשתמש במפה של פחות ממגה אחד. כמו כן ניתן לקבל מפות של הכבישים הראשיים בכל אחת מ51 מדינות בארה"ב, כך למשל מפת כבישים ראשיים של ניו יורק שוקלת פחות ממגה בודד,לעומת מפות מפורטות של כל מדינת ניו יורק שמגיעות למשקל של 51 מגה.

היתרון בחלוקה זו ברור למי שמתכנן נסיעה מאזור לאזור בתוך אותה מדינה או מתכנן נסיעה שבמהלכה הוא חוצה מדינה מסוימת ואין לו כל עניין בכל אחד מהרחובות בכל כפר נידח.

צילומי מסך

ראשית לתפריט הראשי של התוכנה, פריט צבעוני קל וידידותי
לתמונה כללית של מפה כלשהיא בתוכנה:

בחירת מסלול

כאן למשל בחרתי את הדרך מהאבניו ה13 בברוקלין (המקבילה החרדי של דיזינגוף סנטר בברוקלין) עד לשדה התעופה קנדי בקווינס.

בתחילה נותנת לי התוכנה את המסלול בטקסט בלבד ולאחר מכן בתצוגה על מפה. את הטקסט ניתן לייצא לקובץ html ולהדפיס במחשב האישי, התצוגה על המפה היא תצוגה נעה לפי נקודות הציון אותם אנו רואים במסך הטקסט.

ניתן לכוון את התצוגה בזום לבחירהבנקישה על הסימון הצהוב שבמרכזו חץ שחור נקבל מסך ניווט של צעד אחרי צעד, עם פירוט מדוייק של כל פניה ופניה עם ציור של צורת הצומת.
ברירת המחדל של התוכנה נותנת תצוגה אל כיוון הנסיעה כשכל הזמן מופיע על המסך סימן הN ברקע תכלת לכיון צפון. ניתן לבחור גם שהמפה תופיע עם תצוגה של צפון בחלק העליון כמו כל מפה מודפסת רגילה.

אפשרויות תצוגה

ניתן לבחור בין תצוגה מפורטת על כל הרחובות הקטנים או תצוגה רק עם רחובות ראשיים או תצוגה שבה ש רק את המסלול הנבחר.

נסיעה לשני יעדים

המסלול שהתוכנה בחרה עבורי לא מצאה חן בעיני. את הדרך לשדה התעופה היא בחרה לעשות דרך כל הרחובות הפנימיים שבהם ישנם עשרות רמזורים ולא דרך הכביש המהיר נטול הרמזורים. נכון שהמהירות המותרת לנסיעה זהה בשניהם ונכון שתיאורטית לו כל הרמזורים היו בצבע ירוק היה עדיף לנסוע בכבישים הפנימיים, אך אנו חיים מציאות הניו יורקית, שלא מכירה במושג הגל הירוק, כך שהאופציה לנסוע דרך הרחובות ירדה מהפרק.
לשם כך בחרתי לתת לתוכנה נקודת ציון נוספת בדרך ליעד, על מנת שתחשב מסלול מחדש.

סימנתי את הכביש המהיר Belt Pky E בלחיצה ארוכה על המסך נפתח תפריט מהיר, שם ניתן לבחור בין:
  1. תחילת מסלול
  2. יעד נסיעה
  3. יעד בהלך הנסיעה ליעד הסופי
  4. קבע כיעד חיפוש לנקודות ענין
  5. הכנס סימניה.
בחרתי באפשרת השלישית וקיבלתי מסלול חדש בהתאם לציפיות.


אם נבחר לאחר מכן
Tools--> Navigation-->Show Directions ,
נקבל את המסלול אותו בחרנו בגירסת טקסט שכאמור ניתן לייצא לHTML.

את פער הזמן שבכל מסלול ניתן לראות בתצלומי המסך הבאים. בצד ימין נראה המסלול שבחרה התוכנה עבור המשתמש, דרך הרחובות עם תזמון של 25 דקות נסיעה. בצד שמאל נראה המסלול אותו בחר המשתמש דרך הכביש המהיר ובו תזמון של 29 דקות.

בפועל לא ניתן להגיע ברחובות מרובי הרמזורים למהירות המותרת בכביש, בעוד שבכביש המהיר המהירות המותרת היא להמלצה בלבד ורוב הנהגים נוסעים 66 או 70 מייל לשעה במקום ה55 מייל לשעה המותרים.


מסך בחירת המסלול שבמרכזו החיווי האדום מורה שהמשתמש בחר לנסוע דרך נקודת ציון.

תכונה זו משמשת בעיקר את אלו המבקשים לנסוע לכמה יעדים במהלך היום, בדרכם ליעד הסופי. אני עצמי השתמשתי בתכונה זו כדי לאלץ את התוכנה לשנות מסלול.
לחיצה ארוכה על נקודת הציון מאפשרת את הסרתה מהמסלול

הגדרות

לצד כל אלו נוכל להציץ אל מסכי ההגדרות של התוכנה. הגדרות כלליות, הגדרות ניווט (הקצר ביותר או המהיר ביותר), הגדרות קוליות (לא רלוונטי בגירסה הזו), שימוש בק"מ או במיילים, אפשרות שימוש בכבישי אגרה או לא ועוד ועוד.

נקודות ענין

במסד הנתונים של התוכנה ישנן אלפי נקודות ענין כמו מסעדות, תחנת דלק, שירותי דרך, פארקים, מוזיאונים, בתי חולים, משטרה, בתי מלון, בתי כנסת, בתי ספר ועוד הרבה.
ישנה אפשרות לבצע חיפוש דרך נקודות ענין או לחילופין לחפש את כל נקודות הענין באיזור עם אפשרות חלוקה לפי נושאים.

ישנה גם אפשרות לקבוע נקודות ענין אישיות בלחיצה ארוכה על המסך במקום אותו בחרנו.
לתוכנה ישנה אפשרות לשימוש במועדפים כשברירת המחדל היא שששה או שבעה מקומות אחרונים שחיפשת הם ברשימת המועדפים. יחד עם זה ניתן לקבע יעד ספציפי כיעד מועדף עם אפשרות לתת לו שם אישי.

עלויות

למי שמוצא את התוכנה כמתאימה לו יתכן מאוד שהוא ימצא את Mapopolis כאופציה הכי זולה לניווט, אולי אפי יותר זולה ממפות מודפסות.
בעצם התוכנה עצמה היא חינמית לגמרי, מה שכרוך בתשלום הם קבצי המפות שעליהם צריך לשלם לפני שמתאפשרת לך הורדה שלהם מאתר האינטרנט של Mapopolis. התשלום הוא מנוי לשנה בה ניתן להוריד ללא הגבלה את המפות מהאתר בתום השנה צריך לחדש את המנוי או להשתמש בכפות הישנות שכבר הורדנו.
גירסת הGPS תעלה לצפון אמריקה סך של 99 $ ולמערב אירופה סך של 124.99 $. הגרסה ללא GPS וללא יכולות קוליות תעלה 34.9 $ לצפון אמריקה וסכום דומה למערב אירופה.
ניתן גם לרכוש מפה של כל עיר בנפרד תמורת 10 $.
יש לציין כי במפות של מערב אירופה אין את כל מערב אירופה רק חלקים ממנה.

סיכום:

יתרונות

מחיר זול - האופציה הזולה ביותר לניווט בצפון אמריקה
קלות שימוש - כל ההגדרות נוחות ביותר.
תצוגה מעולה - גם בזמן נסיעה. המסך ברור ולא מורכב מדי.

חסרונות

אין תצוגה של D3.
בחיפוש כתובת לא ניתן להקיש את שם העיר, אלא יש לגלול רשימה ארוכה של ערים עד למציאת היעד המבוקש.
התוכנה לא מכירה במרחק שהוא פחות מ0.1 מייל. כל מרחק עד לעשירית המייל מצויין כעשירית המייל. בעליה למחלפים מורכבים שבהם הפניה השניה היא מיד לאחר הפניה הראשונה הדבר יכול להטעות.
אין העדפה לדרכים מהירות - התוכנה לא מכירה בעובדה שנסיעה דרך רמזורים מאיטה משמעותית את מהירות הנסיעה.
שום דבר איננו מושלם. מצאתי כמה וכמה מחלפים, ביציאות מסוימות מהמחלף או בכניסות מסוימות למחלף בהם התוכנה לא הכירה, .

סיכום

בשקלול היתרונות והחסרונות, מצאתי את התוכנה כיעילה מאוד וכמתאימה מאוד לצרכי. השתמשתי בה כשבועיים ולא פתחת את המפה המודפסת שהבאתי עמי ולו לפעם אחת בלבד.
 
31-Jan-2005