PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories שדרוג מערכת ההפעלה של TyTN
מ-Windows Mobile 5 ל-Windows Mobile 6. החוויה...

 
 
טאגליינס

התקנת תוכנות על מחשב Pocket PC

 
מאת: מיכאל גרין
היכן להתקין את התוכנה? RAM? ROM? לכרטיס? איך עושים את זה? איך בוחרים את קובץ ההתקנה הנכון? במדריך זה תמצאו את כל התשובות

רקע


ה-Pocket PC הינו מחשב לכול דבר. יש לו מעבד, זיכרון, אמצעי קלט/פלט ומערכת הפעלה. מערכת ההפעלה המותקנת על ה-Pocket PC היא מתוצרת מיקרוסופט. במשך השנים מיקרוסופט הוציאה מספר מערכות הפעלה עבור פלטפורמת ה-Pocket PC ומספר תתי גרסאות: PocketPC 2000, PocketPC 2002, Windows Mobile 2003, Windows Mobile 2003 Second Edition ואחרונה לזמן זה - Windows Mobile 5.0. לPocketPC 2000 ישנן שלוש תתי גרסאות שכל אחת מהן מיועדת למעבד אחר: SH3, MIPS, ARM. לשאר מערכות ההפעלה יש גם תת גרסה למערכות שכוללות טלפון סלולארי.
מכיוון שה-Pocket PC הינו מחשב אזי יש אפשרות להריץ עליו תוכנות שונות. כמה מהשימושים במחשב כף יד: ניהול זמן, גלישה באינטרנט וקריאה של דוא"ל, משחקים, צפייה בסרטים ותמונות, שמיעה של מוזיקה והקלטות שנעשו עם המכשיר, שימוש בתוכנות משרדיות, ניווט מונחה GPS, ניהול רשתות מחשבים וכן ניהול מידע באופן כללי.

ניתן למצוא תוכנות ל-Pocket PC באתרי ההורדות המפורסמים בפורומים השונים שבדרך כלל גם דואגים להמליץ על תוכנות שונות ומשחקים שונים. כמובן שיש תוכנות בחינם ותוכנות בתשלום.

התוכנות ניתנות להתקנה על שלושת סוגי הזיכרונות הקיימים במכשירים: הRAM, הFlashROM וכרטיסי הרחבת הזיכרון. לכול אחד מהם יתרונות וחסרונות:
היתרון של הRAM הוא המהירות, החיסרון שלו עם זאת הוא הכמות המעטה שלו וכן ככל שמתקינים יותר תוכנות על הRAM אזי יש פחות זיכרון להרצה של תוכנות.
היתרון של הFlashROM בא לידי ביטוי ברגע שיש לו נפח משמעותי - ניתן להתקין עליו תוכנות והוא תמיד נמצא במכשיר כמו כונן קשיח במחשב. החיסרון שלו הוא איטיות.
היתרון של כרטיסי ההרחבה הוא נפח הזיכרון הגדול שלהם. החיסרון שלהם הוא המהירות האיטית יותר מRAM וכן שעקב האפשרות להוציא אותם יש בעיה שילכו לאיבוד.

לדעתי, תוכנות שירות שמשתמשים בהם באופן תכוף והן אינן תופסות נפח רב יש להתקין על הRAM. תוכנות אחרות שהשימוש בהן הוא רגיל יש להתקין על הFlashROM עד שהוא נהיה מלא. לאחר מכן ניתן לעבוד למלא כרטיסי זיכרון.

סוגי הקבצים הקיימים להתקנה עבור ה-Pocket PC


ישנם שלוש אפשרויות להתקין תוכנות על המכשיר. האפשרות השכיחה ביותר היא התקנה של קובץ התקנה ישירות מהמחשב האישי דרך תוכנת הסנכרון אל ה-Pocket PC. האפשרות השנייה בשכיחותה היא התקנה של קובץ CAB על המחשב כף יד. האפשרות השלישית והדי נדירה היא פשוט העתקה של קבצי הפעלה למכשיר דרך סייר הקבצים ויצירת קיצורי דרך אל קבצי הפעלה אלו.

סוג הקובץ העדיף להתקנה


הקובץ הרצוי ביותר להתקנה, הינו קובץ Installer, שהוא קובץ שמורידים אותו למחשב האישי ומפעילים אותו משם. האפשרות השניה היא קובץ CAB, שהינו קובץ התקנה של ה-Pocket PC ואחרון חביב זהו או אלו קבצי הפעלה שמיועדים למכשיר עצמו. הם נראים כמו קבצים רגילים אך ברגע שיופעלו תופיע הודעת שגיאה.

בחירת קובץ התקנה למכשיר ספציפי


כאשר מעוניינים להתקין תוכנה כלשהי, אזי יש למצוא את הקובץ עם הנתונים הקרובים ביותר למכשיר שבידנו.
המצב הטוב ביותר, אם כי גם ה נדיר ביותר הוא, שליד קובץ ההורדה מצוינים דגמי המכשירים שהקובץ מתאים להם.
המקרה השכיח ביותר הוא, כאשר מצוין ליד הקובץ באילו מערכות הפעלה הקובץ תומך. אם מערכת ההפעלה של המכשיר אינה מצוינת, אזי ישנה אפשרות שהתוכנה לא תפעל כראוי על המכשיר. בכל מקרה, ישנו סיכוי רב שהתקנה של קובץ המתאים למערכת הפעלה ישנה יותר (למעט PocketPC 2000) תפעל כראוי ללא שום בעיות. כלומר אם יש במכשיר מערכת הפעלה Windows Mobile 2003 SE אזי יש אפשרות להתקין תוכנות המתאימות ל- Windows Mobile 2003 ול-Pocket PC2002. אם נתקלים בקובץ המתאים ל-Pocket PC 2000 , אזי עדיף להמנע מהתקנה, שכן מדובר בקובץ ישן מאוד. אם חייבים להתקין את הקובץ, אזי יש לוודא כי הקובץ תומך במעבד ARM. אחרת, אין להתקין את הקובץ.
המקרה הגרוע ביותר הוא, כאשר מצוין רק לאיזה מעבד הקובץ מתאים. במקרה כזה עדיף להתקין קבצים שמצוין שהם מתאימים למעבדי XSCALE אם יש ברשותכם מעבד שכזה. אם לא, אז יש להתקין את הגרסה המתאימה למעבדי ARM. אם ברשותכם מכשיר ישן שבעל מעבד SH3 או MIPS אז יש להתקין קובץ המתאים למעבדים אלו.

תהליך ההתקנה

התקנת קובץ Installer


יש להפעיל את הקובץ מהמחשב האישי. על המסך יופיע אשף ההתקנה הרגיל. יש לעקוב אחר אשף ההתקנה אשר שונה בין תוכנה לתוכנה עד אשר יופיע המסך שבתמונה


אם לחצתם על כפתור Yes, התוכנה תותקן לזיכרון ברירת המחדל שהוא זיכרון הRAM הראשי של המכשיר. אם בחרתם בכפתור No , יופיע התפריט הנראה בתמונה.
בתפריט זה ניתן לבחור לאיזה זיכרון התוכנה תותקן - הזיכרון הראשי, זיכרון הFlashROM או בכרטיס ההרחבה הקיים במכשיר.
לאחר לחיצה על אישור התוכנה תותקן על המכשיר במקום הנבחר וקיצורי דרך יופיעו בתפריט הPrograms.


התקנת קובץ CAB


על מנת להתקין את קובץ ה-CAB על המכשיר, יש להעתיק אותו קודם למכשיר.
כאשר המכשיר מחובר ומסנכרן למחשב, יש לפתוח את "המחשב שלי" ולבחור בMobile Devices. יש לבחור בMy Pocket PC ולהעתיק את הקובץ לספריה מסוימת באופן זמני.
לאחר ההעתקה יש להפעיל ב-Pocket PC את סייר הקבצים ולנווט לספריה בה קובץ הCAB הושם. יש ללחוץ על קובץ הCAB והוא יתקין את עצמו לזיכרון הRAM הראשי וימחוק את עצמו ממקום משכנו המקורי.
על מנת לאפשר התקנה של תכולת הקובץ במקום שאינו הזיכרון הראשי, וכן גם כדי למנוע את מחיקת הקובץ, יש צורך להשתמש בתוכנת CABInstl http://www.snapfiles.com/get/pocketpc/cabinst.html) .
בלחיצה על .CAB יפתח מסך לבחירת קובץ הCAB.
בלחיצה על הPath יפתח מסך לבחירת מיקום התקנת הקובץ.
אם יש צורך בשמירה על קובץ הCAB אזי יש להשאיר את ה-V בשורת הDo not delete CAB file.
לחיצה על Install תתקין את קובץ הCAB במכשיר ה-Pocket PC ותוסיף קיצורי דרך לקבצי הריצה בתפריט הPrograms. לחיצה על Extract תחלץ את הקובץ לספריית היעד. ליציאה יש ללחוץ על Exit.התקנת קבצי ריצה המיועדים ל-Pocket PC (קבצי EXE )


ראשית יש להעתיק את הקבצים למכשיר. כאשר המכשיר מחובר ומסנכרן למחשב יש לפתוח את המחשב שלי ולבחור בMobile Devices. יש לבחור בMy Pocket PC ולהעתיק את הקבצים לספריה מסוימת.
על מנת ליצור קיצורי דרך בתפריט הPrograms עבור קובץ ההפעלה דרך הסייר, יש לנווט עם סייר הקבצים לספריה בה נמצא הקובץ. יש ללחוץ על קובץ ההפעלה (עם סיומת EXE) לחיצה ארוכה ולבחור "העתק" או "Copy". יש לנווט בסייר הקבצים לספרייה \Windows\Start Menu\Programs. לעיתים יש צורך להמשיך לספריה פנימית בתיקיה זו. באם המיקום הוא נכון אזי יש ללחוץ לחיצה ארוכה בנקודה ריקה במסך או לחילופין ללחוץ למטה במסך על "עריכה" ולבחור "הדבק קיצור דרך" או "Paste Shortcut".

 
1-Feb-2006