PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories אלו ישומים ישראלים התקנתם ב-iPhone שלכם?
או במילים אחרות: אפליקציות רבותי, אפליקציות

 
 
טאגליינס

המסע לחיפוש נרתיק ל-Treo

 
מאת: עמית שני
חיפוש אחר נרתיק שיספק הגנה נאותה, שלא יוסיף נפח רב מדי לנרתיק, ש"ישב" צמוד לגוף ושיהיה אנכי ולא אופקי
אחרי שכולם התלוננו על הנרתיק שמסופק עם טראו 600 וטענו שהוא דק מדי, פתוח מדי ואין לו תפס לחגורה. החליטו בפאלם להוכיח לנו שהמצב יכול להיות יותר גרוע, וסיפקו את הטראו 650 ללא נרתיק בכלל.

מכשיר גדול כמו טראו, אי אפשר להחזיק כל הזמן בכיס. מכיוון שאני מכיר את עצמי ואני יודע שללא נרתיק, הטראו יחטוף מכות על ימין ועל שמאל. יצאתי למסע של חיפוש אחר הנרתיק המושלם לטראו.
נתחיל בזה שהצבתי דרישות מאוד ספציפיות לנרתיק, כדי שיהיה בעיני הנרתיק המושלם:
שיספק הגנה נאותה למכשיר - בשביל זה אני קונה נרתיק וזה מה שמבדיל נרתיק טוב מנרתיק סתם.
שלא יוסיף למכשיר יותר מדי נפח - שיהיה נוח לתפעל אותו ובמיוחד, להצמיד אותו לאוזן.
שישב צמוד לגוף - אם המכשיר בולט מהחגורה, הוא יתקל במשקופים, שולחנות וכו'.
שיהיה אנכי ולא אופקי - פשוט מבחינה אסטטית.
עם הדרישות האלו יצאתי לחיפושים. גיליתי להפתעתי הרבה, שהדרישות שלי מוגזמות. קשה מאוד למצוא נרתיק שיענה על כולן.
הנרתיקים שמצאתי מתחלקים לארבע קבוצות עיקריות: קליפסים, סקינים, נרתיקים ופאוצ'ים.

קליפסים הם מתקנים מפלסטיק שאמורים להחזיק את הטראו על החגורה לשליפה מהירה. קצת מפחיד אותי הסוג הזה. אני חושש שהטראו יישלף משם בטעות ויעוף. מפחידה אותי גם העובדה שהוא יושב שם חשוף ויכול לקבל שריטות ושפשופים מכל מה שעובר לידו.

הסקינים הם מעין מעטפת סיליקון שמצפה את רוב המכשיר. רוב הסקינים משאירים את המקלדת והמסך חשופים. מה שאומר שההגנה שלהם היא רק בפני נפילות. מה גם שטראו עטוף בסקין, עדיין צריך מקום להיות בו. אפשר לשים אותו בתיק או בכיס, אבל לא לשם כך אני מחפש נרתיק.
יש גם נרתיקים וקליפסים המיועדים לטראו עם סקין. אבל זה כבר נראה לי מוגזם.

בנרתיקים יש מגוון גדול מאוד. יש נרתיקים קשיחים מאלומיניום, ממגנזיום ואפילו מעור קשיח. יש גם נרתיקי עור איכותיים ויפים. אבל כולם מוסיפים המון נפח למכשיר, בעיקר בגלל איזה פליפ שנפתח למעלה, למטה או לצדדים. לכן גם בנרתיקים לא מצאתי משהו מתאים, חוץ מאחד.
הנרתיק Classic Multidapt של Krusell .
ניתן לקנות את הנרתיק הזה בעשרות חנויות ברשת ואפילו בכמה חנויות בארץ המיבאות נרתיקים של קרוסל. פשוט להתקשר ולשאול.
כמו כל נרתיקי קרוסל, מדובר במוצר איכותי. ניתן לראות בבירור את ההקפדה על כל האספקטים. יש חור למצלמה ולכל השקעים והחיבורים. יש כיסוי פלסטיק שקוף על כל המקשים, כולל אלו שבצד המכשיר. אפילו פתח הרמקול האחורי מוגן ע"י רשת מונעת אבק. כל הנרתיק עצמו בנוי ותפור בצורה איכותית.
הנרתיק מגיע עם קליפס לחגורה. כזה שיושב דרך קבע על החגורה ומותאם לבליטה בנרתיק עצמו, שמאפשרת שליפה מהירה. כמו בכל נרתיקי החברה, גם כאן אפשר לקנות סוגי קליפסים אחרים, לפי ההעדפה האישית של כל אחד. בנוסף, יש לו לולאה מובנית לחיבור שרוך לתליה.
הנרתיק הזה אידיאלי להגנה על הטראו מאבק, שריטות ושיפשופים.
בכל זאת לא אהבתי את הנרתיק מכמה סיבות.
קודם כל, הוא לא יושב צמוד לחגורה. בגלל הקליפס שלו הוא קצת רחוק מהמותן ולכן קרה כמה פעמים שניתקלתי איתו במשקופים וידיות. מאוד הפחידה אותי העובדה שפני המכשיר (הצד עם המסך והמקלדת) פונים החוצה וממש חששתי שהמסך יתנפץ אם אני אעבור מהר מדי ליד פינה של שולחן או ידית של דלת.
דבר שני שלא אהבתי, זה את העובדה שכיסוי הפלסטיק השקוף, מקשה קצת על העבודה השוטפת עם המקלדת ועבודה עם סטיילוס נהיית ממש קשה, במיוחד באזור הדפנות של המסך.
בקיצור, נרתיק קלאסי לקחת למילואים. מגן משפשופים ואבק ומאפשר שימוש בסיסי בלבד במכשיר. מה גם שהוא נכנס יופי לכיס של מדי ב' וכך לא צריך לתלות אותו על החגורה.
Krusell Classic Multidapt
Krusell Classic Multidapt

הגעתי למסקנה שאם זה הנרתיק הכי טוב בשבילי, אז עדיף לחפש אולי איזה פאוץ' נחמד. המשכתי וחיפשתי פאוץ' נורמלי וגיליתי לתדהמתי, שרוב הפאוצ'ים מתחברים לחגורה בצורה אופקית. ממש קשה היה למצוא פאוץ' שיושב על החגורה בצורה אנכית.
הצלחתי למצוא אחד, שעל הנייר נראה כמו הפתרון המושלם:
הפאוץ' הזה נמכר בחנויות שונות תחת שמות אחרים. אך מגיע עם השם aztech מוטבע עליו. הוא זמין בכמה צבעים והוא יחסית זול בהשוואה לנרתיקים האחרים.
רוב הפאוץ' עשוי מעור קשיח ויש לו מרקם של משהו בין פלסטיק לקרטון (יש לעור ריח מוזר אבל הוא עובר אחרי כמה ימים). הוא קשיח מספיק כדי לבלום את אותה פינת שולחן זדונית, ויחד עם זאת, גמיש מספיק בשביל להתאים עצמו לצורה של הטראו. לא הרגשתי שום חשש ללכת עם הנרתיק הזה ולהיתקל בכל מה שבא.
בתחתית הנרתיק ישנו פתח קטן. אם מתאמצים, אפשר לחבר דרכו אוזניה או מטען.
הפאוץ' יושב צמוד מאוד לחגורה, ומוחזק באמצעות תופסן פלסטיק קפיצי. לתופסן יש וו בקצהו, שתופס את החגורה ומונע את השתחררות הנרתיק כאשר שולפים מתוכו את הטראו.
אין לפאוץ' סגר עליון ולכן, כדי שהטראו לא יעוף ממנו, הוא בנוי במידה אחת קטנה מהטראו ומחזיק אותו חזק מאוד, ע"י בד-גומי שנמצא משני צידי הפאוץ'. כאן גם בא חסרונו העצום של הפאוץ' הזה: הוא מחזיק את הטראו כל כך חזק, שהכפתורים נלחצים בו.
כאשר הטראו בפאוץ', כפתור הווליום התחתון וכפתור הצד שלידו נמצאים במצב לחוץ תמידית. נאלצתי לחתוך עם סכין חמה פתח בצד הפאוץ' כדי למנוע זאת.
כאשר מכניסים ומוציאים את המכשיר, נלחצים עוד כפתורים. יש צורך הכרחי להפעיל תוכנות מיוחדות שימנעו מלחיצות הכפתורים האלו לשגע את הטראו. אחרת, הכנסת המכשיר לפאוץ' עלולה ליזום שיחה והוצאתו ממנו עלולה לנתק אותה. בנוסף, בגלל היצמדות דופן הפאוץ' לרמקול בטראו, הצלצול נהיה עמום ונשמע חלש יותר. גם את זה אפשר לפתור עם תוכנות מיוחדות.
aztec
aztec
כבר התחלתי להתרגל לפאוץ' הזה ואפילו לאהוב אותו. אבל הקש ששבר את גב הגמל (או יותר נכון את התופסן שלו) היה פעם אחת שהתיישבתי במהירות על כיסא עם ידיות והפאוץ' התנגש בידית. תפס חגורה הפלסטי התפורר לחלוטין בציר שמחבר אותו לפאוץ', וכל הפאוץ ניתר ועף כמה מטרים קדימה ובתוכו הטראו היקר שלי. מזל שהוא כל כך מוגן ועבה. הטראו בכלל לא הרגיש שקרה משהו.
חבל לי מאוד על הנרתיק הזה. אם הוא היה טיפה פחות הדוק על הטראו ועם תפס חגורה חזק יותר, הוא היה כמעט מושלם.

נותרתי נטול הגנה לטראו ומייד חיפשתי מענה אחר.
הגעתי לפאוץ' של Nutshell. גם הוא נמכר בהרבה חנויות ברשת, אבל מצאתי שהכי משתלם לרכוש אותו ישירות מהיצרן (בניו-זילנד). משלוח לארץ עולה 10$ ומגיע תוך קצת יותר משבוע. אם קונים ישירות מהיצרן, אפשר להתאים את הפאוץ' לפי הצורך וההעדפות של כל אחד. הוא מגיע במגוון צבעים ומרקמים ואפשר להזמין אותו פתוח או עם סגר, עם תופסן לחגורה או לולאה. אם רוצים, אפשר להוסיף גם כיס לכרטיס SD ויש אפשרות להוסיף גם ציפוי פנימי דקורטבי. אפשר אפילו להזמין רצועת נשיאה לכתף.
הפאוץ' הזה מגיע עם תעודת אחריות לשלוש שנים (שווה קריאה). והוא מהיקרים שבחבורה. הוא עולה כמו זה של aztech והנרתיק של Krusell יחד.
Nutshel
Nutshell
הפאוץ' עשוי כולו מעור רך די עבה ומצופה בפנים בשכבה של קטיפה סינטטית. בתחתית הפאוץ' ישנו חור לאוזניות. צידי הפאוץ' פתוחים בחלקם העליון כדי לאפשר גישה לכפתורי הווליום.
התפס של החגורה הוא מתכתי וחזק מאוד. צריך להפעיל כח כדי להלביש אותו על החגורה. מצורפת לתפס גם לולאת מתכת ענקית לקשירה על שרוך.
הטראו יושב בתוכו בנוחות ולא צמוד מדי. השליפה היא מאוד נוחה. מי שחושב להזמין את הדגם הפתוח, שיקח בחשבון שהטראו נשלף מהפאוץ' די בקלות. הדגם שלקחתי הגיע עם סגר, שזו בעצם לשונית עור שנסגרת ע"י וולקרו (סקוטץ').
אין ספק שהנרתיק הזה הוא לא פסגת היופי. הוא תפור בצורה גסה בתפרים חיצוניים ובולטים. ונראה שלא נעשתה ממש חשיבה רצינית על העיצוב שלו מבחינה אסטטית. מה שכן, הוא עושה את העבודה. הוא מגן היטב על הטראו ותפס החגורה מרגיש חזק ויציב. אם הוא היה טיפה יותר יפה והרבה פחות יקר, גם הוא היה כמעט מושלם.
אני חייב לציין שבמסגרת חיפושי, מצאתי גם הרבה נרתיקים ופאוצ'ים אוניברסלים המתאימים למגוון רחב של טלפונים ובהם גם הטראו. יש אפילו כמה נרתיקים של iPod שמתאימים.
לי יש דרישות מאוד ספציפיות מהנרתיק שאני מחפש. כרגע אני נשאר עם הנרתיק של Nutshell, שהוא היחיד שעומד בדרישות שלי בגבורה. המחיר הגבוה שלו מונע ממני לקנות עוד נרתיק בזמן הקרוב, גם אם אמצא את הנרתיק המושלם.
גם הנרתיק של קרוסל עדיין משמש אותי. בעיקר בטיולים, מילואים וכו'.
 
24-Nov-2005