PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories Patish-Pro-5kg
או: מה עושים כשה-PDA שלך מוציא אותך מהדעת

 
 
טאגליינס

מדריך לפאלמיסט המתחיל

 
מאת: Splashy
מחזיקים פאלם בפעם הראשונה? במאמר הבא תקראו מה עושים איתו, איך מסנכרנים, אלו אביזרים ותוכנות הם בגדר Must וכד"
מדריך זה מיועד למשתמשי פאלם לא מנוסים שנתקלים בפאלם בפעם הראשונה ולא ממש יודעים איך לאכול אותו.

אז איך אוכלים את החיה הזו ששמה פאלם?

קודם כל, בניגוד לדעה הרווחת בקרב אנשים רבים, החושבים שפאלם הוא רק יומן או ספר טלפונים, יש להבין שפאלם הוא מחשב כף יד, כלומר מחשב לכל דבר. מה שאומר שהאפשרויות הן (כמעט) בלתי מוגבלות. הפאלם יכול להריץ תוכנות מכל סוג שרק אפשר לחשוב עליו - קודם כל הדברים הבסיסיים אך לא פחות חשובים כמובן: תוכנות PIM (Personal Information Management - יומן, ספר טלפונים, רשימת מטלות ומזכרים - יש לא מעט תחליפים לתוכנות ה-PIM המובנות בפאלם, ולמעשה לכל תוכנה מובנית בפאלם יש מעין תחליף משופר). בין היתר אפשר לעשות דיאטה וכושר בעזרת הפאלם, לשחק משחקים, לבדוק מיילים ולגלוש באינטרנט (דורש חיבור דרך מכשיר סלולרי או "hotspot" - נקודה חמה שממנה ניתן להתחבר לרשת בחינם או בתשלום), לשמוע מוסיקה ולראות סרטים (במכשירים בעלי מערכת הפעלה גרסה 5.0 ומעלה) ואפילו לשלוט על מכשירים חשמליים באמצעות תוכנת שלט רחוק, ואלה רק חלק מהשימושים המגוונים שהפאלם מציע.

סנכרון - מה זה ולמה צריך את זה?

סנכרון משמעו החלפת מידע בין מחשב לפאלם. הסנכרון משמש לגיבוי ועדכון נתונים כמו גם התקנת תוכנות שונות. למשל, אם עדכנו את היומן בפאלם ואנו רוצים שהוא יתעדכן גם במחשב, נבצע סנכרון ואז שניהם יהיו מעודכנים. כמו שצויין קודם לכן, סנכרון משמש גם להתקנת תוכנות על הפאלם.

הסנכרון מבוצע באמצעות תוכנה הנקראת Palm Desktop. לחילופין, ניתן לבצע סנכרון אל מול Outlook אך לשם כך נדרשת תוכנת קישור מיוחדת. חלק מהמכשירים הישנים יותר הגיעו עם תוכנת Chapura PocketMirrorץ במכשירים החל מ-Zire71 ישנה תוכנה של פאלם.

התקנת Palm Desktopהתוכנה נמצאת על הדיסק שקיבלתם עם הפאלם, או לחילופין אם הדיסק אינו ברשותכם או שאתם מעוניינים בתוכנה המעודכנת ביותר, ניתן להורידה מאתר האינטרנט של פאלם. יש להתקין את התוכנה ע"י הכנסת הדיסק למחשב או לחיצה כפולה על הקובץ שהורדתם מאתר פאלם (הקובץ מסומן בכחול בצילום המסך ).

בד"כ הפאלם מגיע עם כבל או עריסת USB (אם נרכש בשנתיים שלוש האחרונות. אם הוא ישן יותר, הוא יגיע עם חיבור סריאלי) אותו/ה מחברים ליציאת USB פנויה במחשב. ישנן עריסות וכבלים העובדים בשיטת USB 2.0. בד"כ הן תואמות אחורנית ויעבדו גם עם USB 1.1 אך ייטענו/יסנכרנו את הפאלם לאט יותר.

בסוף ההתקנה של Palm Desktop תידרשו לסנכרן את הפאלם עם המחשב בפעם הראשונה. יש לחבר את הפאלם לכבל/עריסה וללחוץ על הכפתור שעל הכבל/עריסה ע"מ לסנכרן את הפאלם עם המחשב. חזרו על אותה פעולה כל פעם שתרצו לסנכרן את הפאלם עם המחשב.
יש להקפיד ולחבר את הכבל/עריססה רק לאחר התקנת תוכנת ה Palm Desktop.

התקנת תוכנות

בפאלם, קבצי התוכנות מסתיימים בסיומת PRC ובסיסי הנתונים בסיומת PDB. תוכנה מגיעה עם קובץ PRC אחד לפחות ולעיתים עם קובת PDB אחד או יותר. אם לתוכנה מסויימת יש הרבה קבצים ,ואינכם בטוחים איזה מהם צריך להתקין, יש לעיין בהוראות המצורפות לתוכנה הספציפית.

על מנת להתקין תוכנה יש ללחוץ פעמיים על הקובץ או הקבצים אותם רוצים להתקין (במקרה של מספר קבצים ניתן ללחוץ פעמיים על הקובץ הראשון, וכשעולה חלון ההתקנה (Quick Install), ניתן להוסיף קבצים נוספים ע"י לחיצה על Add ובחירה בקבצים הרצויים או ע"י גרירתם לחלון שבצילום המסך.
לאחר מכן לוחצים על כפתור הסנכרון בכבל/עריסה וממתינים לסיום הסנכרון עם המחשב.

 
בצילומים הבאים כפתור הסנכרון מוקף בעיגול אדום.

כבל סנכרון לטריאו 650

עריסה לטריאו 650

עריסה בעלת חיבור אוניברסלי (מתאימה לסדרת M5XX, Tungsten C/T1/2/3, זייר 71)

בתהליך הסנכרון התוכנה מותקנת על הפאלם ובסיום הסנכרון ניתן לראות את התוכנה ב-Launcher* המובנה של הפאלם ולהפעיל אותה.

אביזרים מומלצים

  1. מגן מסך - הסטיילוס משאיר שריטות על המסך, ובנוסף הפאלם עלול להשרט מסיבות נוספות. מומלץ להגן על המסך באמצעות מדבקה שקופה שמדביקים על הפאלם ונקראת מגן מסך. ישנם סוגים ויצרנים שונים של מגני מסך. מומלץ לקנות במקום שבו יוכלו להדביק לכם את מגן המסך בצורה מקצועית על מנת שלא יווצרו בועות מתחת למגן המסך.
  2. נרתיק - אם כבר הוצאתם סכום, שבד"כ גבוה למדי, על פאלם, כדאי להגן עליו מהתרסקות ושאר מרעין בישין. ולמטרה זו מומלץ לקנות נרתיק. ישנם נרתיקים מעור ונרתיקים קשיחים מסוגים שונים , וההתאמה של הנרתיק היא ספציפית למכשירים. הנרתיקים מתחלקים למספר סוגים: פאוצ'ים המגיעים עם קליפס לחגורה, נרתיקים שניתן לעבוד עם המכשיר בתוכם (גם נרתיקי עור וגם נרתיקים קשיחים - חלקם מגיעים גם הם עם קליפס לחגורה), ונרתיקי עור המשמשים גם כארנקים לכסף וכרטיסי אשראי. ישנם גם נרתיקים שקופים ונרתיקי סיליקון אם כי אלה נפוצים פחות. אחת מיצרניות הנרתיקים הנפוצה ביותר היא Krusellלנרתיקים מעור ו--PDAir לנרתיקים קשיחים.
  3. כרטיס זיכרון - מאפשר לאחסן מידע כגון תוכנות, משחקים, תמונות, מוסיקה, סרטים ועוד. היתרון של כרטיס זיכרון הוא, האפשרות לחסכון בזיכרון הפנימי של הפאלם, שלרוב קטן יחסית לכרטיס זיכרון.

תוכנות מומלצות

  1. תוכנת גיבוי - התוכנה המומלצת ע"י הפורום היא Backupman ) , תוכנה המשמשת לגיבוי תוכן הפאלם לכרטיס הרחבה. תוכנה זו חשובה משתי סיבות: סנכרון למחשב לא מגבה את כל המידע וגם לא תמיד נמצאים ליד מחשב. אם איבדתם את כל המידע ויש לכם גיבוי על כרטיס, עם תוכנת הגיבוי תוכלו לשחזר אותו לפאלם בשניות ללא צורך במחשב.
  2. Uninstall Manager - מתקינים את התוכנה הזו לפני כל התוכנות והיא מנטרת התקנת תוכנות לפאלם, כך שאם תרצו להסיר תוכנה בעתיד, Uninstall Manager תסיר את כל חלקי התוכנה ללא שאריות. כמו כן קיימת אפשרות לבדוק תוכנה במצב בטוח (הנקרא בתוכנה Sandbox). מצב בטוח מאפשר למשתמש לנסות תוכנה בלי להתקין אותה ישירות על הפאלם. מצב זה טוב לאנשים שאוהבים להתנסות בתוכנות רבות ולא רוצים לגרום לחוסר יציבות בפאלם. ע"י שימוש במצב זה ניתן לבחון את התוכנה ולאחר מכן ניתן להחליט אם לשמור אותה או למחוק, מבלי שזו תשפיע על ביצועי/יציבות הפאלם.
  3. תחליף משופר ליומן - קיימים תחליפים רבים אך שני הנפוצים שבהם הם Agendusו-DateBk5. אני משתמשת ב-DateBk5. באתר קיימת גם השוואה בין Agendus ל-DateBk5.
  4. תחליף משופר לספר הטלפונים - גם לספר הטלפונים קיימים תחליפים רבים. אני ממליצה על PhoneMagic ועל TakePhone (מתאים במיוחד למכשירים משולבי סלולאר מסדרת Treo).
  5. Launcher צד שלישי - לנוחות ופונקציונליות מקסימלית ואפשרויות עיצוב מגוונות (להוסיף קצת צבע לפאלם :-)). אני משתמשת ב-ZLauncher), אחד מה-Launcher-ים הפופולארים ביותר.


* Launcher - הוא מעין מנהל קבצים המובנה בפאלם בו ניתן להריץ תוכנות ולארגנן בקטגוריות, למחוק תוכנות ולבמבם (לשלוח באמצעות אינפרא-אדום) אותן לפאלם אחר. ישנם סוגים שונים של לונצ'רים, תוכנות צד-שלישי, המחליפות את הלונצ'ר המובנה של הפאלם (כדוגמת ZLauncher, אחד הלונצ'רים הפופולארים ביותר).
 
28-Feb-2006