PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories Bubble Shooter
המשחק שימכר אתכם אפיים

 
 
טאגליינס

SPB Pocket Plus 2

 
מאת: רענן תמם
מדריך לתוכנה SPB Pocket Plus 2
מחשבי כף- היד Pocket PC, אשר מופעלים באמצעות מערכת ההפעלה של מייקרוסופט, Windows Mobile, הולכים וצוברים תאוצה בקרב המשתמשים במכשירים מסוג זה, אך למרות זאת רבים מרגישים שזו אינה מאפשרת להם לבצע את הפעולות הבסיסיות אליהן הורגלו בשימוש עם המחשב השולחני ואף זנחה, במובן מסוים, אפשרויות חשובות אשר היו מקלות על המשתמש. על אלו באה ה-Pocket Plus מבית התוכנה SPB להשיב.

התוכנה מקנה למחשב כף-היד שלנו אופציות רבות שמייקרוסופט זנחה, לא ביצעה בשלמותן או פשוט שכחה מהן. אפשרויות אלו הופכות את העבודה עם המכשיר לקלה, מהירה ונעימה יותר. תחת רשימת האפשרויות הנוספות נוכל לראות שהתוכנה מאפשרת הוספה של קיצורי דרך לקבצים, תיקיות ויישומים ישירות על מסך היום ובחלוקה לחוצצים. בנוסף לכך נקבל תמיכה מובנית בקבצים מכווצים בפורמט, ZIP, אפשרות לחלונות מרובים בסייר האינטרנט, חיווי על מצב הסוללה, חיווי על מצב הזיכרון ועוד. לא סתם נקראה התוכנהPocket Plus שכן היא מוסיפה הרבה פלוסים למערכת ההפעלה המגיעה עם המכשיר.
 

מסך היום

לאחר ההתקנה נוכל לראות מיד שמסך היום מקבל מראה השונה מהמראה אליו אנו רגילים, אך עם זאת מאוד אינטואיטיבי למשתמשי "חלונות" במחשב ה-PC. שתוסף התוכנה למסך "היום" מציג מספר אלמנטים חשובים. הפרט הראשון אליו נשים לב הוא הצלמיות (אייקונים) המונחות על המסך. צלמיות אלו הן בעצם קיצורי דרך המשמשות אותנו להפעלת יישומים, הרצת קבצים ולחיווי על מצב הזיכרון, רמת התאורה והסוללה. ניתן להוסיף, להסיר, ואף לשנות את גודלן וצורתן של הצלמיות על פי שיקול דעתו ואופיו של המשתמש, וזאת על ידי "לחיצה ארוכה" בעזרת הסטיילוס על הצלמית ובחירה באפשרות המתאימה. בין הצלמיות ישנן גם צלמיות המאפשרות את כיבוי המכשיר ללא שימוש בכפתור הכיבוי, ביצוע אתחול רך (Soft Reset) ללא צורך בלחיצה בחריר האתחול ואף צלמית לכיבוי המסך בלבד, למטרת חיסכון בסוללה בזמן הרצת יישומים אשר אינם דורשים תצוגה כגון האזנה לקבצי קול וכדומה.

הדבר השני הבולט לעין היא החלוקה למספר "חוצצים" (Tabs). אפשרות זו מקנה את היכולת לחלוקת הצלמיות על פי קטגוריות כראות עינינו. ניתן לשנות את שמות ה"חוצצים" ולנהל עד חמישה "חוצצים" על מסך היום.

המתכנתים שמו דגש רב על היכולות הויזואליות של התוכנה והתאמתה לאופיו של המשתמש. הדבר בא לידי ביטוי בתמיכת התוכנה במה שקרוי "Extended themes". מערכת ההפעלה של ה-Pocket PC תומכת בתצוגת עיצובים למסך היום באופן מוגבל למדי. המתכנתים של Pocket Plus יצרו מספר עיצובים הכוללים בתוכם גם סט צלמיות לחיווי סוללה, זיכרון וכדומה, אשר מתאימים במיוחד לרעיון העיצוב הכללי של מסך היום. חלק מן העיצובים הנ"ל מגיעים כחלק אינטגראלי מקובץ ההתקנה, אך ניתן גם להוריד מאתר היצרן ומאתרים נוספים

עיצובים אשר נתמכים ע"י התוכנה. באתר החברה נוכל למצוא גם כלי המתממשק עם תוכנת "Theme Generator" של מייקרוסופט ומוסיף לה את האפשרות ליצור עיצובים למסך היום הכוללים גם צלמיות אשר נתמכות ע"י ה-Pocket Plus. הדבר מאפשר לכל משתמש לעצב את מכשירו כראות עיניו.

מיקומן של כל הצלמיות ניתן לשינוי ע"י גרירתן למקום הרצוי בעזרת הסטיילוס, כשזה כולל הזזה ממקום למקום על מסך היום ואף העברה לחוצץ אחר. לאחר שקבענו את מיקומן וגודלן של הצלמיות קיימת האפשרות "לנעול" אותן במקום וזאת בכדי להימנע מהזזה בלתי מכוונת שלהן.
 

סרגל עליון

ניהול יישומים פעילים מאז ומעולם היווה בעיה במחשבי כף-היד מסוג Pocket PC. לחיצה על כפתור ה-X בסרגל העליון לא סגרה את היישום אלא מזערה אותו. משתמש אשר לא שם לב לדבר היה מריץ מספר רב יחסית של יישומים אשר היו צורכים משאבים רבים מן המערכת. מצד שני משתמש אשר כן היה מודע לבעיה ורצה לסגור ישום מסוים, נדרש לרצף פעולות מעיק משהו. תוכנות רבות נולדו בכדי לפתור בעיה זו ולסייע למשתמש, וכך גם Pocket Plus אשר באה לעזרת המשתמש ומוסיפה לסרגל העליון מספר יכולות.

לכפתור ה-X המופיע בפינה הימנית עליונה של המסך מוסיפה התוכנה, מלבד אפשרות לחיצה, גם אפשרות ללחיצה ארוכה ול"גרירה" כלפי מטה. כל אחת מ-2 האפשרויות הללו יכולה לבצע את הפעולות הבאות, וזאת על-פי העדפת המשתמש: ניתן לסגור ישום באופן מוחלט, למזער אותו או לגרום לפתיחת תפריט ובו ניתן לראות אילו יישומים פעילים, לעבור ליישום שפועל ע"י בחירה, לסגור את כל היישומים הפעילים ועוד. ניתן להוסיף ולהסיר אפשרויות מן התפריט הנ"ל ע"י שימוש בהגדרת התוכנה.

תוספת נוספת הנה חיווי מצב הסוללה גם בסרגל העליון. היתרון של חיווי באופן זה על החיווי הקיים, כצלמית על המסך היום, הוא בכך שאת החיווי בסרגל העליון ניתן לראות תמיד. תוך כדי גלישה, כתיבת מסמך וכיוצא בזה.

 

סייר הקבצים

סייר הקבצים המובנה במערכת ההפעלה מאפשר לנו לתור אחר קבצים ותיקיות במערכת בצורה פשוטה אך לא כל כך יעילה. Pocket Plus מוסיפה לסייר הקבצים הרגיל מספר אפשרויות המשפרות את יכולת ניהול הקבצים.

הראשונה שבהן היא התמיכה בקבצים בפורמט דחוס ZIP, ניתן לכווץ ולפרוס קבצים, והיתרון הוא בעיקר בחסכון במקום ובשליחת קבצים בדואר אלקטרוני שעצם דחיסתם מקצרת את זמן השימוש בתקשורת.

ניתן גם להביט ב"מאפיינים" של הקובץ ע"י לחיצה ארוכה על הקובץ ובחירה ב-"Properties" בתפריט. האפשרות הזו, בדומה לסייר הקבצים שבמחשב השולחני, תציג לנו את גודלו של הקובץ, תאריך עריכה אחרון ונתונים נוספים. אופציה נוספת המקלה במעט את הדרך בה אנו מסיירים, היא הוספת הכפתור שמאפשר לגשת עם הסייר "רמה" אחת למעלה. באופן אישי מצאתי את האופציה הזו חסרה לי בסייר המובנה במערכת ההפעלה ושמחתי למצוא אותה כאן. האפשרות לאתחל (לפרמט) כרטיס זיכרון גם היא נוספה ליכולות הסייר. עד כה אתחול כרטיס זיכרון היה מתבצע אך ורק בהתקנים אחרים שתמכו בכך או בשימוש בסיירים "מקצועיים" יותר אך כעת ניתן לבצע זאת ישירות בסייר הקבצים שבמערכת.

התוספות שהתוכנה נותנת לנו כאן מהוות שיפור ניכר לסייר הקבצים הרגיל אך עדיין לא ניתן להשוותו ליכולות של סיירי קבצים ייעודיים הנמצאים בשוק. המשתמש המתחיל או משתמש שאינו זקוק לאפשרויות סיור מתקדמות יימצא את האפשרויות הללו כתוספת רעננה ונוחה אך מולו ניצב המשתמש המקצועי שככל הנראה יזדקק לסייר חזק יותר.

 

סייר האינטרנט

כמו סייר הקבצים כך גם סייר האינטרנט עבר שדרוג ונוספו לו יכולות חשובות. סייר האינטרנט המובנה במערכת ההפעלה הותאם לצרכים מינימאליים וליכולות של פעם. כיום היכולות האלחוטיות של מכשירי הפוקט הולכות וגדלות דבר ההופך אותם לכלי זמין ונח, ברמה מסוימת, לגלישה באינטרנט. עקב כך זקוקים המשתמשים לנוחות שימוש גבוהה יותר ממה שסייר האינטרנט מציע, וכאן נכנסת התוכנה לתמונה. כידוע לנו סייר האינטרנט מאפשר לנו להיכנס לאתר אחד כל פעם שכן אין בו אפשרות מובנית לריבוי חלונות, לא עוד! התוכנה מאפשרת לסייר לעבוד במספר חלונות והמשתמש יכול לעבור מחלון לחלון כאוות נפשו. בנוסף לכך בכדי להקל על השיטוט ברחבי הרשת ניתן לעבור לתצוגת "מסך מלא" כלומר שטח המסך שהאקספלורר מציג יגדל על חשבון סרגלי הכלים.

אפשרויות השמירה של דפי אינטרנט ותמונות מהרשת מתאפשרת כעת כשהתוכנה מוסיפה לסייר האינטרנט את האפשרות "לשמור תמונה בשם" ו"הצגת דף אינטרנט בקוד המקור". כל האפשרויות הנ"ל הופכות את סייר הקבצים להרבה יותר נח ויעיל למרבית המשתמשים.

גם כאן הפתרון אינו מלא ומשתמשים מתקדמים הדורשים מסייר האינטרנט הרבה, לא ימצאו את הסייר משביע את רצונם ויפנו לסיירים ייעודיים יותר. אך למרות זאת משתמשים אשר אינם דורשים מהסייר יותר מדי יימצאו את התוספות הללו כשימושיות ביותר ומסייעות במידת מה בשימוש עם הסייר המובנה במערכת

 

התראות ותזכורות

באופן רגיל נוכל לראות שבזמן צלצול תזכורת, נדלק המכשיר ומצלצל למשך זמן מסוים. אם המשתמש לא נגע במכשיר והגדיר לו לחזור שוב על הצלצול מאוחר יותר, יכבה המכשיר ולא תושמע אף התראה נוספת. כתוצאה מכך יתכן והמשתמש יפספס התראה. ה-Pocket Plus מאפשרת למשתמש להגדיר למכשיר לחזור ולצלצל עד למשך שעה, בהפרשי זמן קבועים. כלומר, בהנחה שהמשתמש לא שמע את הצלצול, המכשיר ישוב ויצפצף שוב כל 5, 10וכד' דקות למשך זמן של עד שעה. ניתן לקבוע את עוצמת הצלצול לאחת מבין שלוש אפשרויות, עוצמה רגילה, מקסימאלית או מתחזקת.
בכדי למנוע מצב שבו הצלצול גורם להתרוקנות הסוללה והבאתה למצב קריטי, ניתן להגדיר לאופציית ה"חזרה על צלצול" לא לעבוד מתחת לרמה מסוימת של אנרגיה בסוללה.

 

אפשרויות נוספות...

ניתן להגדיר לתוכנה לנקות את קובץ נתוני ההתראות, ובכך למנוע את בעיית הכפילויות, המוכרת בעיקר ב-Windows Mobile 2003, אשר גורמת לכך שההתראות במכשיר לא יעבדו כראוי.

המשתמש יכול להחליט, בכל רגע נתון, אילו מהאפשרויות הוא מעוניין לנצל ואילו לא, כך שהתקנת התוכנה אינה מחייבת שימוש בכל האופציות ואינה מהווה חתונה קתולית.

לאחר שהתקנו את התוכנה, סידרנו את הצלמיות, והגדרנו הגדרות ניתן לבצע שמירת הגדרות לקובץ. ולשמור את הקובץ הזה במקום "מוגן" במכשיר או מחוצה לו. הדבר יאפשר להחזיר את כל ההגדרות שהגדרנו לקדמותן, בקלות יתרה. וזאת לאחר שינוי שנגרם בכוונה או שלא בכוונה, וגם לאחר אתחול קשיח. (Hard Reset)

התוכנה מצוינת ומשלימה הרבה "חורים" עליהם מייקרוסופט לא חשבו או זנחו. מומלצת בחום ומהווה מתחרה מעולה לתוכנות נוספות אשר "משפרות" את הממשק הרגיל של מערכת ההפעלה.

קישור לאתר היצרן:
http://www.spbsoftwarehouse.com

קישור לדף באתר ממנו ניתן להוריד את קובץ עיצוב ה-"Extended Themes":
http://www.spbsoftwarehouse.com/products/pocketplus/themetutorial.html?en

סקירה: רענן

 
28-Feb-2006