PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories מעשה בגלנפידיך ו-TyTn
סיפור עם סוף עצוב...

 
 
טאגליינס

Pocket PC עם מערכת הפעלה WM5 לא נדלק/נתקע

 
מאת: אריה סילבר וגיל סודאקין
מכשירי PocketPC בעלי מערכת הפעלה WM5 סובלים מבעיות שונות הנובעות כולן מתוכנת ה-ActiveSync המותקנת בהם, שעם היותה חיונית היא גם בעייתית. על הפתרון לבעיות במאמר הבא.
מאמר זה פורסם בפורום Axim ע"י g00nerz. המאמר נכתב במקור עבור מכשירי Dell Axim 51V אך מנסיוני הקצר הוא תקף עבור כל מכשירי PPC עם מערכת הפעלה WM5, והוא מתורגם כאן (עם שינויים קלים) לטובת משתמשי PPC הישראלים שביננו.

יש לך מכשיר PocketPC WM5 חדש? אתה סובל מהבעיות הבאות?

 • לא נדלק אחרי מצב המתנה (Standby)
 • מסך לבן (WSOD)
 • מאבד כרטיסי הרחבה (SD/CF)
 • סוללה נגמרת בזמן מצב המתנה(Standby)
 • מכשיר מתחמם כאשר משאירים אותו במצב המתנה(Standby)
 • אם השארת את ה-WiFi פועל בזמן שהמכשיר הועבר למצב המתנה(Standby), נורת החיווי שלו מהבהבת ללא סיבה

אתה מרגיש שהוצאת כסף רב שהרווחת בעמל רב על קניה גרועה? מדוכא בגלל אנשים אחרים המספרים לך לשלוח את המכשיר חזרה, להגיש תביעה משפטית, לשרוף את המכשיר, לדרוש החזר כספי וכו'?
אל תדאג אחי המשתמש (כך במקור א.ס.), הם אינם מחונכים... הבה נתחיל מההתחלה:

הבעיה נגרמת ככל הנראה ע"י Activesync, בעיה שרצה ברקע של מערכת ההפעלה Windows Mobile במכשיר שלך. החדשות הטובות הן, משניתן לפתור אותה ברוב המקרים!
יש סיבות טובות לטעון שהסיבה לכל הבעיות האלו, נעוצה בתוכנה קטנה וחביבה שכולנו מכירים ואוהבים הקרוייה ActiveSync.
קראו את ההוראות הבאות אחיי המשתמשים, פתרון הבעיה הוא פשוט שינוי של הגדרות מסויימות בתפריט אפשרויות (Options) של Activesync.

קצת רקע

Activesync על המכשיר שלך

Activesync היא תוכנה המתקנת במכשיר ה-PPC שלך כברירת מחדל כחלק ממערכת ההפעלה Windows Mobile. התפקיד העיקרי שלה הוא (עד כמה שידוע לנו) לסנכרן מידע עם המחשב השולחני ולאפשר התקנה של תוכנות והעברת קבצים. לא ניתן להיפטר ממנה או למחוק אותה מהמכשיר (עד כמה שידוע), וכנראה שגם לא רצוי לעשות זאת. למרבה הצער למרות כל הדברים הטובים שתוכנת Activesync עושה, היא מתוכננת בצורה לא כל כך טובה.

Activesync על המחשב השולחני, וסנכרון נתונים

כדי להתחבר ולסנכרן מידע בין המחשב השולחני ומכשיר ה-PPC שלך, עליך להתקין גרסה של ActiveSync על מחשב ה-PC (הגרסה מגיעה יחד עם מכשיר ה-PocketPC ע"ג תקליטור). כאשר תחבר את מכשיר ה- PocketPC שלך לכבל ה-USB (או לעריסה), שתי גרסאות ה-Activesync "תדברנה" זו עם זו, והמידע שלך יסונכרן באופן אוטומטי. כל שינוי המתבצע במחשב השולחני המתייחס אל לוח השנה (Calendar), דוא"ל (E-Mail) או תיקיות משותפות בזמן שהמכשיר מחובר, יפעיל סנכרון חדש, ולהפך. המכשיר והמחשב ה-PC מסתנכרנים בכל מקרה כל חמש דקות בזמן שהמכשיר מחובר אל כבל ה-USB/עריסה. ככל הידוע לא ניתן לשנות זאת ללא תוכנה צד ג' הנקראת Activesync Toggle או ע"י התעסקות ב-Task Manager של Windows.

אז למה אני משיך לסבול מהבעיות המפורטות למעלה?

בגלל שתוכנת Activesync מפעילה את עצמה במכשיר כאשר הוא אינו מחובר עם המחשב השולחני. אולי תשאל את עצמך למה ActiveSyncאינה חכמה מספיק להבין שהמכשיר אינו מחובר... מסיבה לא ברורה מייקרוסופט חשבה שזה יהיה רעיון טוב לגרום ל- ActiveSyncלהעלות את עצמה אוטומטית ולנסות לסנכרן אפילו כאשר מכשירך אינו מחובר אל המחשב השולחני. אפילו אם תסגור את התוכנה ידנית, או שתגש אל התחל> הגדרות>מערכת> זכרון> תוכניות רצות> הפסק (Start>Settings>System>Memory>Running Programs>Stop) במכשיר ה- PocketPC שלך, התוכנה פשוט תפעיל את עצמה מחדש חמש דקות מאוחר יותר. היא תנסה אז להתחבר אל תוכנת Activesync שבמחשב השולחני כל חמש דקות כברירת מחדל, ושוב, גם כאשר המכשיר אינו מחובר. היא עושה זאת, ולא חשוב מה תעשה. תוכל להיות באמצע משחק חשוב המותג ב-3D ודורש כוח מעבד ואת כל הזכרון הזמין, כאשר לפתע הכל מקרטע וזוחל ואתה מתרסק ונשרף... ActiveSync אוכלת את הזכרון שלך. מכשיר ה- PocketPC שלך יכול להיות במצב המתנה (Standby) ו-ActiveSync תיטען ותוציא את המכשיר ממצב המתנה... כמה מעצבן! והגרוע מכל, כברירת מחדל אין אפשרות להפסיק התנהגות מוזרה זו.

ActiveSync- ההגיון המוזר של מייקרוסופט

שום דבר אינו חשוב יותר ל-ActiveSync מאשר לסנכרן את המידע שלך... הדבר היחידי שעובר בלולאה בהקטנה של ActiveSync הוא הביטוי "חייב לסנכרן, חייב לסנכרן". ב-commodore 64 Basic (שמאוד יכול להיות שנכתבה בה) קוד המקור שלה היה נראה כך: 10 Print "Must Sync" 20 goto 10 עכשיו, כשאנחנו יודעים ש-ActiveSync מנסה לסנכרן ללא הפסק, למה הדבר גורם לכל כך הרבה בעיות הקשורות לצריכת סוללה? התשובה היא שלא בדיוק ברור למה. אנו יכולים רק לשער שתוכנת ActiveSync המפיעלה את עצמה בזמן שהמכשיר במצב המתנה (Standby) גורמת לשגיאת תוכנה כלשהי הגורמת לכך שהמכשיר לא יתעורר ממצב המתנה (Standby). אם זהו המצב, ואתה מתחבר אל המחשב באמצעות העריסה/כבל, תקבל ברוב המקרים מסך לבן (WSOD-White Screen of Death). Activesync הפעילה את המכשיר שלך ללא השגחה יכולה להיות הסיבה לכך שה-WiFi יתעורר פתאום, הסוללה תתרוקן לבד במשך הלילה, ולכך שתמצא את המכשיר חם מאד כשתקח אותו בידך.

הפתרון החשוב

 1. הדלק את מכשיר ה- PocketPC שלך.
 2. גש אל התחל > תוכניות > Activesync (Start >Programs > Activesync) ופתח את תוכנת Activesync.
 3. הקש על תפריט (Menu) בפינה הימנית התחתונה של המסך, ופתח את תפריט האפשרויות (Options). שים לב שהאפשרות "לוח זמנים" (Schedule) אפורה. זוהי האפשרות הקריטית אליה עלינו להגיע, אך מכיוון שהיא מנוטרלת לא ניתן לשנות את הגדרות ברירת המחדל של הסנכרון המתוזמן של Activesync.

כעת עלינו לאפשר גישה אל אפשרות "לוח זמנים" (Schedule). איך? בקלות!!! נוליך שולל את Activesync כך שיחשוב שיש שרת Exchange לסנכרן איתו:

 1. מתוך התפריט של Activesync הקש על הוסף שרת מקור (Add Server Source).
 2. במסכים הבאים תוכל להכניס כל זבל שבא לך. זה ממש לא משנה, אבל לכל מקרה אם אינך בטוח הקלד את הנתונים הבאים בתיבות המתאימות:
  • כתובת שרת (Server Address): Fake והקש הבא (Next).
  • שם משתמש (User Name): Fake.
  • סיסמה (Password): Fake.
  • דומיין (domain): Fake.
  • סימון תיבת הבחירה לשמירת סיסמה או להמשיך הלאה לתפריט מתקדם (Advanced) אינו משנה, אז אין צורך לטרוח.
  • הקש הבא (Next).
  • הסר את הסימונים מכל תיבות הבחירה באפשרות של "מידע שברצונך לסנכרן" (Data you want to synchronize).
  • הקש סיום (Finish).

 3. עכשיו, כשסימנו להקים שרת, תוכל לראות במסך Activesync הראשי את חיבורי הסנכרון הרגילים שלך, וכן התחברות חדשה בשם Exchange Server.
 4. חזור אל התפריט וראה איזה פלא, האפשרות "לוח זמנים" (Schedule) זמינה כעת! הקש עליה.
 5. כעת תראה ששתי האפשרויות במסך לוח זמנים (Schedule) מוגדרות לכל 5 דקות (Every 5 Minutes) או כל 10 דקות (Every 10 Minutes). הדבר פשוט אינו תקין.
 6. ע"י שימוש בתפריט הגלילה הנפתח בלחיצה על החץ שבצד ימין של התיבה שנה בשתי התיבות את ההגדרה ל"ידנית" (Manually).
 7. הקש על OK בפינה הימנית העליונה של המסך.

מזל טוב! ActiveSync חסום כעת לפתיחה עצמית ויפסיק למרר את חייך! העבודה עדיין לא הושלמה-זה הזמן לנקות ולהפטר משרת ה-Exchange המדומה המיותר.

 1. גש חזרה לתפריט ActiveSync ולחץ על אפשרויות (Options)
 2. האר את Exchange Server, ולחץ על "מחק" (Delete).
 3. הודעת שגיאה תופיע אודות הסרת הקבצים וכו', אבל מכיוון שאין לך קבצים המקושרים אל שרת הדמי, אין מה לדאוג – פשוט הקש OK.
 4. הרשימה תציג כעת את שאר הקישורים אל המחשב. מן הסתם אין למחוק אותם!

זהו, מכשיר ה- PocketPC שלך ישמח כעת לנהל חיים רגילים ולמלא את כל צרכי הסייען שלך. כעת תוכל להעביר את המכשיר שלך למצב המתנה (Standby) בידיעה שהוא יופעל שנית כשתזדקק לו. תוכל להיות בטוח שכרטיסי ה-CF וה-SD לא ילכו לאיבוד. תוכל להיות סמוך ובטוח שסוללת המכשיר לא תפרוק את עצמה, וכו' וכו.

גבירותי ורבותי אני מודה לכם.


 
21-Mar-2006