PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories איך מוצאים אתר לפי קואורדינטות בלבד
עומרי מספר איך מצא בית קפה לפי קורדינטות גאוגרפיות בלבד

 
 
טאגליינס

Agendus או DateBK5 - הבחירה בין השניים

 
מאת: ברוך פדר
השוואה בין 2 תוכנות PIM חשובות לפאלם
מאז ימיו הראשונים של הפאלם עלי אדמות, ואולי אף לפני כן - בימי הניוטון, היה מחשב כף היד כלי עבודה עיקרי עבור אלו שעיקר עיסוקם סובב סביב יומן, ספר טלפונים, משימות, מזכרים ושרבוטים על פתקאות. למעשה כשנכנס הפאלם לשוק או יותר נכון לכיס של אותו לקוח, הוא החליף ערמת פתקאות שקשה היה למצוא בה את הנחוץ (וגם גוגל עוד לא היה אז).
בתחילת הדרך עוד קראו לו יומן אלקטרוני, והפיצ'ר המרכזי שהיה בו, לעומת הג'ניוסים למיניהם שהציפו את השוק, היה זיהוי כתב יד. מה שאנו התרגלנו לקרוא לו גרפיטי.

מאז זרמו הרבה מים בהדסון, ומגדלים קמו ונפלו, ועדיין עבור רבים משמש מחשב כף היד כיומן אלקטרוני עיקרי. ביומן זה יש להם את סדר היום בחיי היומיום, את מאגר הטלפונים האישי וכו'.
תוכנות הPIM (Personal Information Manager) הפכו להיות כלי עבודה מרכזיים בפאלם, אך עדיין היה קהל לקוחות שדרש יותר. עיקר הדרישה הגיעה מאותו קהל שגילה את האואטלוק, על כל יתרונותיו, ככלי עבודה יעיל, וחיפש כלי דומה גם בכיס.

לאלו נולדו תוכנות PIM מקצועיות, שהפעם נסקור שתיים מהן, ודווקא את המובילות בשוק.

Agendus for PalmOS standard edition

Agendus
מבין שני התוכנות, היא זו הנחשבת לותיקה ביניהן. תחילתה כתוכנה מתקדמת לניהול ספר טלפונים Action Name. כך היא הציגה סרגל של אותיות הABCמעל לספר הטלפונים לחיפוש מהיר יותר, אפשרות מיון ספר הטלפונים לפי פרמטרים רבים כמו מקום עבודה, קטגוריות, שמות משפחה או עיר מגורים וכו'.
עם חלוף הזמן התפתחה התוכנה לכיוון שאר חלקי הPIM, והציגה תכונות מתקדמות גם לניהול משימות, יומן וקישוריות בין משימות יומן וספר טלפונים.
התוכנה נחשבת בין אלופי ההורדות בPalm Gear והיא מתקרבת ל300,000 הורדות.
הגרסה האחרונה - 9.0 - הושקה לאחרונה ב07/12/04 והיא מיוחדת בממשק ידידותי ביותר, עם אפשרויות בחירה רבות לעיצוב אישי.
עבורינו, ציבור דוברי העברית, נוספה בגרסה החדשה אפשרות של הסרת סרגל הABC, מספר הטלפונים, וכך הרווחנו שורה נוספת בתצוגה. עדיין לא נוספה האפשרות להוסיף סרגל אבג בעברית. אבל למעשה, אין כזו אפשרות, לאף שפה שלא משתמשת באותיות לטיניות.

DateBK5

Agendus
בתחילת סקירת התוכנה, ראוי לייחד מספר מילים על מפתחי התוכנה, שהציבו לעצמם יעד של שימוראוכלוסיית הגורילות בעולם, ואף מקדישים את ההכנסות, ממכירת התוכנה, למטרה זו. בדף הבית של החברה, מוקדש חלק נכבד, להסברים על המטרה ועל האמצעים שננקטים לשם הגשמתה.
מעבר לתרומה הפילנטרופית של רכישת התוכנה, יגלו משתמשיה כי בידם היומן החכם והחזק ביותר, הקיים במחשב כף יד כלשהו.
התוכנה החלה את דרכה כDateBK3 (אולי היו גרסאות קודמות שאני לא הכרתי. אני לא יודע) והמשיכה בDateBK4 עד לגרסה 5, שעושה רושם כגרסה בשלה לחלוטין שהפכה לפופולארית ביותר.
מראשית ימיה עד היום, התמקדו המפתחים, אך ורק בפיתוח אפליקציה שתחליף את היומן המובנה בפאלם, ולא פזלו לעבר חלקי הPIM האחרים. יחד עם זה, ניצלו המפתחים היטב, את כל האפשרויות הגלומות בקישוריות שבין המשימות או ספר הטלפונים, ליומן עצמו, לפיתוח היומן.
כך שמה שיש לנו ביד, הוא כל מה שקשור ליומן האישי וכל מה שיכול להשפיע על סדר היום של איש עסקים.

כללי

ההבדלים בין שתי התוכנות כפי שנסקרו לעיל, מגלים לנו את נקודות החוזק של כל אחת מהם. משתמש חדש, שירצה לבחור לעצמו את אחת התוכנות, יעשה חושבים עם עצמו, ויחליט מה הדבר החשוב לו ביותר. כיומן, אין תחליף לDateBK5, וללקוח שמשתמש בספר טלפונים ובמשימות וביומן באותה המידה, אין תחליף לAgendus.

אנשי קשר

DBK Contacts  Agendus Contacts
דומה כי יהיה קשה לחלוק על יכולותיה הגבוהות של Agendus דווקא בתחום הזה. התוכנה שתחילת בריאתה באה מכיוון ספר הטלפונים נותנת גם היום כלים חזקים לניהול ספר הטלפונים, לחיוג מתוך רשימת הטלפונים בהקשה אחת בלבד, לבניית לוג (רישום) של כל החיוגים שבצענו לכל אחד מאנשי הקשר, להוספת תמונה לתוך כל רשומת איש קשר, למיון אנשי קשר לפי מקומות מגורים, שמות משפחה, קבוצות עבודה ועוד.
מעל לכל גם הממשק של Agendus הוא יפהפה ונעים לעין, וניתן להתאמה עם מגוון רחב של פונטים, שכולם תומכים יפה בעברית.
בעוד יתרונותיה של חברתה ברורים, גם DateBK5 מציגה אפשרויות רחבות בניהול אנשי קשר, אך אלו באות לידי ביטוי רק בעזרת תוכנת צד שלישי, שמצטרפת לDateBK5 במאבק על ליבו של הלקח הפוטנציאלי. בראש רשימת התוכנות לניהול אנשי קשר יחד עם dateBK5 נמצא את שני התוכנות הישראליות PhoneMegik וTAKEphONE. שתיהן הם תוכנות התומכות בעיקר ביכולות טלפוניה של סדרת ה-Treo, אך מציגות אופציות נוספות של ניהול אנשי קשר, חיפוש מהיר באמצעות יכולות השלמת מילה, בניית לוג של פרטי התקשרות ופיצ'ר נחמד נוסף, הקיים בPhoneMegik הוא האפשרות להצגת אנשי הקשר, שאת כרטיסם פתחת לאחרונה, בראש הרשימה.
שילוב של תוכנה מסוג זה יחד עם DateBK5 ייתן יכולות דומות לאלו שמציגה Agendus בתחום זה

ציון בתחום אנשי קשר:
Agendus - 10.10
DateBK5 - 04.10

הערה מאת Pvman:
ניהול אנשי קשר הרבה יותר מתוחכם מהנראה לעין. למשל: ישנה אפשרות (בעת ביצוע לינק) להכניס רשומה (בכרטיס הטלפון) עם תאריך הפגישה/שיחה וכד'. אם אתה איש מכירות המנהל מעקב אחרי פגישות/שיחות עם לקוחות, יש לך רקורד מלא (בכרטיס הלקוח/טלפון) של כל הפעמים בהם דיברת עם הלקוח.
להערכתי, היכולות של אג'נדוס בתחום זה שוות בעיקר אם יש לך מכשיר המאפשר כתיבת אי-מייל ושליחתו ישירות מהמכשיר, או אם יש לך מכשיר המאפשר חיוג ישיר ללקוח, מתוך היומן או מתוך רשומת הטלפון (מכשיר עם יכולות WIFI מובנות או מכשיר עם טלפון מובנה). נראה לי שבתחום זה, 4/10 זה ציון נמוך מדי.
בנוסף נראה לי שפונקציית call/action המאפשרת הזנת פגישה/משימה עם מגוון נתונים הנשלפים באופן די "פנתרי" מתוך ספר הטלפונים ? גם היא שווה לא מעט ( אמנם תכונה למשתמש "כבד", אבל עדיין...). הנה הקישור למדריך המלא לעניין:
http://users.tapuz.co.il/pocketpc/SKIROT/Palm/DB5/Call-Action%20tip%20v2.pdf

משימות

To Do
מעצם אופיין, ישנן משימות מסוגים שונים. ישנן משמות שקשורות בזמן מסוים כמו למשל: 'להתקשר לתמיכה של דל בניו יורק'. משימה כזו יכולה להתבצע רק בשעות העבודה של מוקד התמיכה. ישנם משימות המחויבות ביצוע ללא מגבלת זמן כמו 'לשלם את החוב במכולת'. ישנן משימות הקשורות לשעה ספציפית, ישנן ליום ספציפי וישנן כאלו שאינן קשורות לזמן כלל. יחד עם זה ישנן משימות שיש בהן מחזוריות מסוימת כל יום או מס' פעמים ביום. כאלו יהיו משימות מסוג 'לקחת תרופה' או 'לבדוק את הפדיון בסניף דרום'. למשמות כאלו יש שעה קבועה של מחזוריות.

בשונה מפגישה, משימה איננה ארוע המצריך הקצאת זמן מיוחד, זמן שבו לא נוכל לבצע פגישות אחרות, אלא יש למשימות מחזור חיים משל עצמם ליד יומן הפגישות.
תמיכה במספר רב של סוגי משימות היא מחוייבת המציאות, כאשר אנו בוחרים תוכנה מתאימה לניהול משימות.
כאן נותנת DateBK5 פייט רציני למתחרתה. אומנם שתיהן נותנת את האפשרות לניהול משימות ו-Agendus אף מרחיבה את האפשרויות בתוך המשימות, כמו יצירת איש קשר למשימה, חיוג לאיש קשר מתוך המשימה, שליחת מייל לאיש קשר מתוך המשימה, הוספת תמונה למשימה (מיותר לחלוטין לדעתי. שיהיה...) ועוד אפשרויות רבות.
אך מעל הכול נותנת DateBK5 אפשרות למשימה מסוג חדש: floating event, אירוע צף. זהו אירוע שמצריך ביצוע בום מסוים תוך כדי אפשרות שיעבור ליום אחר אם לא הושלמה ביצועו. אירוע כזה יכול אף להיות מכוון זמן. לדוגמה: אירוע המתרחש בשעה 7.00 בערב אך יועבר אוטומטית ליום הבא אם לא הושלם ביצועו.
Agendus חסרה אפשרות כזו בצורה מובנית, אף שניתן לנהל משימות בעלת אופי דומה אם כי בצורה פחות יעילה. יחד עם זאת הוספו ב-Agendus בגרסה האחרונה שתי תוספות לניהול המשימות:
האפשרות לשרשר משימות, והאפשרות לבנות אותן במבנה של עץ היררכי, כל אלו תוך שמירה על מבנה הקטגוריות המוכר בכל יישומי פאלם. ע"י הוספת אפשרות זו, נוגסתAgendus גם בתוכנות כמו ListPro ו Bonsai המיועדות לניהול משימות גרידא.
ואפשרות חדשה של Matrix והיא דומה לשיטת הדגלונים של האואטלוק. הMatrix בנויה בצורה של ABCD לפי החלוקה הבאה:

A. חשוב ודחוף
B. חשוב ולא דחוף
C. לא חשוב ודחוף
D. לא חשוב ולא דחוף

המטריקס לא בא במקום קביעת דרגת החשיבות, אלא בנוסף לה. את שמות הכותרות של A-D אפשר לשנות לפי הצורך, ולאו דווקא כייצוג של חשיבות או דחיפות. למשל: משימות בדרום, משימות בצפון, פרטי, לימודים. המטרה של שיטה זו היא לאפשר תצוגה בה המסך מחולק לארבעה חלקים, ובכל חלק המשימות המיועדות לו לפי הקבוצות שהוגדרו, בסינון של קטגוריות וזמנים (תצוגת Matrix מתוך סימן הקריאה האדום). את תצוגת המשימות ניתן לקבל לפי החלוקה הנ"ל, כך שניתן לקבוע סדר עדיפויות ברור ליד כל משימה.

ציון בתחום משימות:
Agendus - 7/10
DateBK5 - 10/10

יומן

Calendar
דומה כי באפליקציה המרכזית עליה מתחרות שתי התוכנות אין הבדל משמעותי בין השתיים. שתיהן נותנות אפשרויות

אייקונים, תצוגה אייקונים שבועית/יומית/חודשית, תצוגה יומית/שבועית/חודשית/שנתית או מסך היום בו נמצא בתצוגה אחת את המשימות והפגישות באותו מסך. בשתיהן נמצא אפשרות לקבוע מיקום לפגישה (Location), לצרף אנשי קשר לפגישה, לקבוע פגישות מתוך תבניות קיימות , ליצור תבניות חדשות ועוד מגוון רחב של יכולות.
אך בדיקה מעמיקה תעלה כי ה-DateBK5 היא בעלת יכולת ביצוע גבוהה הרבה יותר, עד שנדמה כי האופציות בתוכנה זו הינן בלתי מוגבלות.

נדמה כי יהיה נכון לצטט את Pvman, כשהוא מתאר את יכולות הכשהוא מתאר את יכולות הDateBK5 כשמשתמשים בצורה נכונה בview של התוכנה, (הview נותן אפשרות להציג יומן לפי קטגוריות או לפי אייקונים ועוד מגוון אפשרויות - עוד אופציה מעולה החסרה בAgendus)"
'אל תשכחו שכל אופציה כזאת, כאשר היא מחוברת ל-view, מקבלת כוח של סופרתן מעורב עם רמבו ועושה כל מיני דברים. השמיים (הדמיון שלכם) הם הגבול. פשוט נסו מה קורה בכל אחת מהאופציות. אז אם אתם שומרי שבת, למשל, וממש לא נהנים לשמוע את המכשיר שלכם מצפצף בשבת עד שנגמרת לו הבטרייה, תחשבו על view הנקרא 'שבת' בו כל הקטגוריות מושתקות בשבת...' (סוף ציטוט)
עכבר אופטימי: 'דברים שחסרים לי ביומן של אג'נדוס: האפשרות לראות את כל היום בתצוגה שבועית, האפשרות לראות את צבעי הפגישות בתצוגה חודשית'.

ציון בתחום יומן:
Agendus - 9/10
DateBK5 - 10/10

הערה מאת עכבר אופטימי:
דווקא כאן הייתי נותן פחות ליומן של Agendus. לא שהיומן גרוע אבל בהשוואה לאפשרויות של DateBK5 אולי מגיע 7~6

הערה מאת Pvman :
נראה לי שלא הסברת את עוצמת ה- VIEWS. אומנם נתת קישור לטיפים שלי (ואף ציטטת אותי) אבל אני מאמין שזו אחת מהתכונות הכי פיצוציות של התוכנה והיא זכאית להסבר קצת יותר נרחב. למען האמת, חוץ מאירוע צף ? זו התכונה הכי שימושית אצלי.

תוספות מיוחדות (פיצ'רים)

תוספות ופיצ'רים
יהיה קשה למנות כל אחs מהפיצ'רים שיש בכל תוכנה. מפתחי הDateBK5 מונים למעלה ממאה פיצ'רים שהם שילבו בתוכנה שלהם. למפתחי הAgendus ישנה רשימה קטנה הרבה יותר, אך מכובדת לא פחות. יהיה יותר נכון להצביע על שניים שלושה פיצ'רים כדי לקבל מושג על היקף הפיצ'רים שיש בכל אחת. אך ניתן לקבוע מראש כי Agendus לא מתקרבת לכמות הפיצ'רים שיש בDateBK5 ורוב הפיצ'רים של Agendus מתייחסים לצד הוויזואלי של התוכנה בעוד שרוב הפיצ'רים של DateBK5 מתייחסים ליכולת ניהול יומן.

כמה תוספות מיוחדות ל Agendus:

 • חיפוש מהיר ע"י הקלדה של המלל לחיפוש. מחפש בכל שדות איש הקשר.
 • אפשרות לשלוח מייל או SMS לאיש קשר אליו מקושרת פגישה או משימה. ניתן גם להשתמש בתוכנות צד ג' על מנת לשלוח ועדיין להחשיב את הפעולה בהסטוריה של איש הקשר.
 • הוספת מצב מזג האוויר בעיר אותה אתה בוחר מתוך רשימה, עם יכולת סנכרון של מידע מול השרת של Agendus (משום מה אני לא מצליח לקבל מזג אויר בצלסיוס, רק בפרנהייט).
 • אמרת היום - שילוב אמרה יומית בתוך מסך הToday. האמרות מתעדכנות גם הן מהאתר אם רוצים.
 • בתצוגה חודשית, אפשרות לחלון צף של האירועים ביום המסומן
 • חיפוש מורחב בכל חלקי הPIM, כולל בהערות ומזכרים.
 • איתור זמן פנוי לפגישה בתוך טווח זמן ולאורך טווח זמן אותו קובע המשתמש.
 • יצירת תבנית לפריטים המוכנסים באופן תדיר, לקיצור וייעול הכנסת הפרטים.
 • מזכרים (Memos) - המזכרים אמורים להחליף את תוכנת המזכרים המובנית של פאלם וכוללים את האפשרויות לשייך איש קשר, צבע, תמונה, אייקון, התקשרות וכו'.
 • שיחות - מעין פריט שהוא שילוב של משימה וארוע ואמור לייצג תזכורת לשיחה אל איש קשר כולל חיוג אוטומטי אליו.

כמה תוספות מיוחדות לDateBK5:

 • מעקב שעות לפרויקט/לחיוב (ראה הטיפים של Pvman)
 • הפגישה הרודפת - אפשרות לפגישה בשעות קבועות עם אפשרויות של משימה. ז"א זמנה של הפגישה לא חולף עד ·שהיא מסומנת שהושלמה. (ראה הטיפים של Pvman)
 • מערכת שעות לסטודנט (ראה הטיפים של Pvman)
 • ניהול יומנים נפרדים (ראה הטיפים של Pvman)
 • העלמת רשומות היסטוריות (ראה הטיפים של Pvman)
ציון בתחום התוספות המיוחדות:
Agendus - 5/10
DateBK5 - 10/10

הערות מאת עכבר אופטימי:
על הציון של Agendus - איך פירטת יותר תוספות אצל אג'נדוס ובכל זאת נתת ציון נמוך יותר?
על הציון של DateBK5 - מתוך 5 האפשרויות שציינת, 4 הן משחקים של views והייתי כולל אותן כתוספת אחת ולכן מוריד את הציון
תשובות לעכבר אופטימי:
כמה התכונות שפירטתי לאג'נדוס מופיעים גם בDateBK5 ולכן נפתח הפער בין השניים. אתה צודק על שלא פירטתי אותם פעמיים. לגבי משחקי הviews - מקובלת עלי דעתו של pvman על היכולות הגבוהות של תכונה זו ואף אני לא נגעתי אלא בקצה קצהה של עוצמה זו.

ממשק ידידותי למשתמש

הפרק הזה הוא הפרק העצוב ביותר עבור משתמשי הDateBK5, במיוחד דוברי העברית שביניהם.
בעוד שAgendus נותנת אפשרות לבחור מבחר רחב של גדלי פונטים וכולם תומכים בעברית, DateBK5 נותנת לבחור רק כמה פונטים בודדים, ורק הפונטים המובנים תומכים בעברית. כל הפונטים הקטנים נראים כג'יבריש ובלתי שמישים לחלוטין.
לצד זה עשתה Agendus עבודה נהדרת עם אייקונים נהדרים ועם סרגל כלים יפהפה ועם מגוון אפשרויות לעיצוב אישי של התצוגה לפי בחירת המשתמש. יתרון נוסף של Agendus היא קלות השימוש. אין צורך לקרוא את כל המדריך של התוכנה די לגלות את צפונותיה. התפריט ברור, הממשק בהיר והשימוש הוא מאוד User friendly.
בDateBK5, לעומת זאת, התפריט לא ברור, חלק מהאופציות אתה מגלה אותם רק אחרי קריאה מדוקדקת של המדריך, במקרים רבים הפעלת האופציות היא מוזרה למדי, וגם כאן יהיה כדאי לצטט קטעים נבחרים מתוך הטיפים של Pvman :
1. משיכת הסטיילוס שמאלה לא מהר מדי ולא לאט מדי.
2. בלחיצה ממושכת על אייקון היהלום בתחתית המסך מצד שמאל,
3. במסך זה יש ללחוץ על החץ הפונה כלפי מעלה (נמצא בפינה הימנית עליונה של המסכון)
יש עוד דוגמאות רבות לחוסר היעילות של ממשק זה. רק אומר לכם שהשתמשתי בDateBK5 למעלה משנה לפני שקראתי את המדריך, וכשקראתי את המדריך הופתעתי לגלות כי לא הכרתי רכיבים רבים הקיימים בתוכנה, רק משום שלא הכרתי את קיצורי הדרך שמפתחי התוכנה פיתחו. היה הרבה יותר יעיל עם אחד המפתחים היה בעל ידע בסיסי ביצירת ממשק ידידותי למשתמש, כי אז התוכנה הייתה מקבלת את מקומה הראוי לה.
ואולי כל זה קורה כי לא מדובר בחברה מסחרית רגילה, אלא בחברה עם גישה פילנטרופית. (את התמיכה בגורילות כבר הזכרנו).

ציון בתחום ידידותיות הממשק למשתמש:
Agendus - 10/10
DateBK5 - 3/10

הערות מאת עכבר אופטימי:
Agendus- קצת היסחפות. עדיין יש דברים שהייתי רוצה לראות באג'נדוס ואין. אולי הכוונה ל"תפעול" יותר מהממשק
על הציון של DateBK5- אני חושב שזה קצת "אלים" מדי - הייתי נותן 6~7. בסה"כ הממשק עצמו של העבודה השוטפת הוא נוח וברור. רק ההגעה לפיצ'רים המורכבים מסורבלת.

סיכום

Agendus

אנשי קשר - 10/10
משימות - 7/10
יומן - 9/10
תוספות מיוחדות - 5/10
ממשק ידידותי למשתמש - 10/10

DateBK5

אנשי קשר - 4/10
משימות - 10/10
יומן - 10/10
תוספות מיוחדות - 10/10
ממשק ידידותי למשתמש - 3/10

סך הכול

Agendus - 41/50
DateBK5 - 37/50

אף שלכאורה Agendus מובילה בארבע נקודות, יש לשים לב כי היא עושה זאת בעיקר בשני פרמטרים - אנשי קשר וממשק ידידותי למשתמש. טבלה זו תוכיח את אשר ידוע בין המשתמשים הכבדים: ישנו הבדל מהותי בין שתי התוכנות, וקהל היעד שלהם הוא לא זהה לחלוטין.
למשתמש רגיל אשר מחפש לשדרג את היומן שלו למשהו וחזק יותר ועם ממשק ידידותי יותר מהיומן המובנה, נמליץ על Agendus, משום שהיא עונה על רוב הדרישות ומציעה גם ממשק נחמד וגם טיפול נכון באנשי קשר.
למשתמשי יומן כבדים, שזה עיקר עבודתם, וחשוב להם יותר יכולות גבוהות ביומן עצמו מאשר ממשק כזה או אחר, נמליץ על DateBK5 כיומן האולטימטיבי.

התודה והברכה
סקירה זו לא היתה מגיעה לסיומה אילולי עזרתם של כמה מחברי הפורום הכבדים: AYELET1, עכבר אופטימי ו-pvman שהועילו להקדיש מזמנם לעבור על הסקירה ולתת את הערותיהם המחכימות.
חלק מהערות שולבו בתוך הסקירה עצמה ללא קרדיט ישיר וזו ההזדמנות להוקיר להם תודה.
 
1-Jan-2005