PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories החיים עם מכשיר משולב
כמה אופטימי הדבר כשעכבר וטריאו נפגשים

 
 
טאגליינס

השיבה הביתה

 
מאת: שמעון בורשטיין ו-udifpalm
סיכום חווית המעבר מ-PocketPC HP 4700 חזרה לפאלם(UX50) ותוספת ממשתמש ותיק ב-UX50

מחוויותיו של שמעון, משתמש חדש

לפני כחודש בעקבות האכזבה המתמשכת ממהירות העבודה של ה4700 ובעיקר מזחילתו הבלתי נסבלת אחרי השדרוג לWM5 נפלה ההחלטה להחליפו.
במה מחליפים מכשיר ש"על הנייר" הוא מושלם? כיוון שכל מכשירי הVGA הם איטיים וכיוון שלא יכולתי לרדת לרבע רזולוציה (גם לי יש קצת כבוד) חזרה ועלתה אופציית ה"פאלם". בשל קשיים תקציביים וצורך בBT וWIFI רכשתי UX50 משומש.
מכירים את התחושה שיש כשחוזרים לנעול את נעלי הספורט אחרי מס' שעות בנעליים אלגנטיות חדשות? הנוחות הטבעית של המוכר והטוב?
נתחיל בצורה: טוב, המכשיר הזה לא דומה לכלום, כלומר לאף PDA אחר (אולי קצת ללפטופ) אך הוא בהחלט הפיק ממני "wow efect" ראוי. מדובר במכשיר קטן ומרשים הכולל מקלת ומסך מסתובב וכן מצלמה וכאמור WIFI וBT.

שלב ראשון - ההתקנות

הצרות התחילו כשגיליתי שלימודים אינטנסיביים ושנה עם פוקט מחקו את יכולת החשיבה ההגיונית שלי - הידעתם שלא ניתן לסנכן פאלם עם Active Sync?

טוב, אז חפשנו דסקטופ להורדה - מתברר שלסוני יש דסק טופ שונה ובכדי למצוא אותו (מאחר וסוני הפסיקה לייצר PDA אין מאיפה להוריד את התוכנה) צריך לפנות לגורו היושב על הר פוג'י אשר ביפן. אחרי המסע המפרך (ובעזרתו האדיבה מאד של udipalm - תודה!) צלחנו את שלב ההתקנות.

שלב שני - העבודה

אחרי שהתאהבנו במכשיר ממבט ראשון (בשעתו קניתי את הT3 כי הUX עלה כמו בית קטן בערבה) הגיע שלב המבט השני. אין דבר מעצבן יותר מלגלות בעיות במכשיר חדש (ולי יש טבע מחורבן לגלות בעיות). למכשיר אין מצב אנכי!!!
רואים רק לרוחב!!! אין מצב portrait!!! (נגמרו לי הדרכים לאמר זאת). מי המטומטם שהמציא מכשיר שיש בו הכל כולל תוכנה לצפיה בכל סוגי המסמכים, מצלמה כוללת וידאו, ולא חשב שיש צורך במצב צפיה אנכי!?!
שוב פניתי לאודי (המדריך היפני) ובעזרתו ובעזרת העכבר האופטימי צלחנו גם מכשול זה (אני חייב להגיד את זה שוב, רק בשביל להאמין - אין מצב אנכי מובנה. רק אופקי!).
את התוכנה להפיכה למצב Portrait ניתן להשיג כאן

אם כבר בבעיות עסקינן, פרק נפרד בתחום יוקדש לנושא הסוללה.
מדובר בסוללה "קצרה" בכל קנה מידה (קצרה במעט מזו של הT3) אך למשתמש שזה עתה הפסיק את השימוש ב4700 בעל הסוללה הניצחית מדובר בבעיה של ממש, מה גם שלמכשיר, בניגוד לפוקט, אין סוללת גיבויי. לכל דבר מתרגלים ובמידה והמכשיר אינו מעורב בגלישה ממושכת הסוללה מספיקה ליום עבודה הכולל חצי שעת גלישת WiFi שעת משחק וכשעתיים של קריאה.
תופעה מעצבנת נוספת היא "סוללה סכיזופרנית" - הסוללה נופלת ב50% בתוך דקות של גלישה ואח"כ, עם הפסקת הגלישה קופצת חזרה למעל 70% ושוב יורדת ועולה ע"פ הפעילות בדומה ל...

יוצאים לסרט - לאחר התקנת TCPMP והקרנת מלחמת הכוכבים III ברזולוציית VGA (אני יודע שהמכשיר הוא HVGA)ע"ג המכשיר התברר כי יש מחיר לכך שמהירות המעבד היא 123Mhz ושל ה4700 היא 624 והסרט קירטע מעט (טרם בדקתי סרט המקודד לרזולוציית המכשיר). דברים טובים קורים למכשירים טובים - כזכור סיבת המעבר היתה זחילת ה4700 בעיקר בתוכנות רפואיות הנדרשות לי.אומנם, התקנות לכרטיס הזכרון לוקחות שנים רבות הרי שלמכשיר הן מהירות ונוחות. התוכנות שלעצמן רצות היטב ודורשות ככל הנראה פחות משאבים ליותר תמורה. ביצעתי חיפוש של ערכים איטיים במיוחד בכדי להשוות לפוקט. אושר גדול!!! ערך ארוך במיוחד שדורש מה4700 קרוב לדקה של חיפוש (כשהעברית מותקנת) לקח בדיוק 6 שנ'!!!

הופכים את הUX למכשיר עקרי - העברת אנשי הקשר הייתה קלה ופשוטה, חמישה ימים של חיפוש דרך ועוד יומיים של ניסויי וטעיה שהסתיימו בעצה אחת של העכבר האופטימי וב2דק' עבודה ואנשי הקשר עברו. באשר ליומן מדובר במשימה מעט יותר מורכבת אך גם היא תבוצע מתישהו.

לסיכום

המכשיר באמת נהדר וכולל הכל, הוא יפה ונוח, הוא מרהיב. המסך מעט קטן והסוללה קצרה אך כרגע לא הייתי חוזר ל4700 או לפוקט כלל. המשך החוויות עוד יגיע...

דעתו של udifpalm, משתמש ותיק, על המכשיר

חיי הסוללה אכן קצרים, והיא אכן מתנהגת באופן מוזר - הפסקת השימוש בתכונות "זוללות" אנרגיה "מקפיץ" את האחוז חזרה למעלה. הסבר אפשרי הוא שהפעלת תכונות אלה גורמת למשיכת זרם גדולה יותר, מה שגורם למתח הסוללה לרדת מעט, ומכאן לדווח שונה באשר לקיבולת שנותרה.

למכשיר מצלמת VGA שיודעת לצלם סטילס ווידאו, אבל באיכות זוועתית. המצלמה שימושית רק בתור כלי לתעוד (מדי פעם אני מוצא את עצמי מצלם מדפים בחנויות על מנת לחסוך העתקת מחירים). אל תצפו להוציא ממנה תמונות באיכות שתרשו לעצמכם לשים באלבום. מבחינה זו המצלמה מספיקה לי מכיון שבטלפון שלי (Nokia 6310i) אין מצלמה.

למכשיר, כמו לכל מכשיר סוני, יש סלוט של Memory Stick ולא SD, מה שאומר שניתן "לשכוח" מ- u-drive על המכשיר, אלא אם כן משה יסדר לנו "הפתעה".
(טכנית אין שום סיבה שהתוכנה לא תפעל על ה- UX-50 למעט נושא הגנת התוכנה המבוססת על כרטיסי SD). אני הרצתי את תוכנת TomTom בהצלחה על המכשיר בחו"ל, תוך שימוש ב- GPS עם חיבור BT.

חסרון נוסף: אין (למיטב ידיעתי) צרוף מקשים למעבר בין אנגלית לעברית!! שליפת הסטיילוס רק לצורך זה הינה מתסכלת ביותר. כמו כן אין במכשיר 5-way navigator כמו בכל מכשיר של חברת פאלם. במקום זה יש jog dial נוראי ובלתי שימושי בעליל (לדעתי לפחות).

ה-form factor של המכשיר פשוט מעולה, ולדעתי טוב יותר מזה של מכשיר הטריאו וה-TC. המכשיר מתקפל ולכן מגן היטב על המסך. אני מעולם לא טרחתי להתקין מגן מסך או case כי מבחינתי המסך מוגן. אני לא מוטרד משריטות זערוריותעל המסך - המכשיר נועד לעבודה ואין לי שום כוונות לחשוב על "ערך המכירה שלו" כמשומש, מכיון שהוא ממילה שרוט חיצונית בגלל שאיני משתמש ב-case. בכל מקרה חלק מהמכשיר עשוי טיטניום וחלק פלסטיק צבוע בצבע כסף. איזה חלק הוא מה? אם תשתמש במכשיר במשך שנה וחצי יום-יום בכיסך ללא case, תגלה זאת בסופו של דבר :- ) .
בנוסף, למכשיר - כמו למכשירים יפניים רבים, יש לולאת מתכת המהווה חלק אינטגרלי "מהשאסי" המתכתי (טיטניום?) של המכשיר, ונועדה לשרוך אבטחה. אני מחזיק את המכשיר בכיס ומאבטח אותו נגד כיוס/נפילה אל לולאת החגורה הקרובה.

חסרונות נוספים - WiFi לא מאד רגיש, תמיכה ב- WEP בלבד, וחוסר תמיכה ב- VPN כמו ב- TC (ו-LEAP עם תוכנת קליינט צד ג'). מצד שני ה- WiFi מופעל וכבה אוטומטית, מה שנוח מאד.

התוכנות שמגיעות באופן חוקי עם המכשיר הן netfront 3.0 ו-pixel viewer והן פשוט ברמה אחת לדעתי מעל שאר התוכנות המקבילות בעולם הפאלם. (למי שלא מכיר, netfront הוא browser ו- pixel מציג קבצי PDF ואולי אף word). את pixel לא ניתן היה כלל לקנות עד לאחרונה, ו-netfront עדיין קיימת רק במכשירי סוני, אם כי הובטח על ידי access שהמצב עומד להשתנות. בכל מקרה קיימים hacks המאפשרים שימוד בתוכנות על גבי פאלמים אחרים, אם התוכנה ברשותך.
 
4-May-2006