PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories החלפת מסך במכשיר PocketPC מסוג HP 4150 - החוויה
סיפור מצולם אודות החלטה וביצוע של החלפת מסך במכשיר PocketPC

 
 
טאגליינס

טכנולוגיית Push

 
מאת: עמית שני
איך עובדת טכנולוגיית Push (פוּש) המביאה מידע בזמן אמת למחשבי כף יד. מה זה Push-Mail (פוש מייל) שמאפשר לסנכרן מחשבי כף יד וסמארטפונים עם מידע PIM שנמצא בשרת.

מה זה Push?

ישנן מערכות רבות בהן ישנו קשר בין שרת המספק מידע מסויים לבין לקוח המקבל את אותו המידע. דוגמה קלאסית למערכת שכזו היא מערכת של דואר אלקטרוני, בה הודעות דואר מגיעות מהאינטרנט לשרת הדואר ומאוכסנות שם עד שהלקוח (תוכנת דואר אלקטרוני), מקבל את ההודעות מאותו שרת.
האופן בו עובדות רוב המערכות האלו הוא כזה שבו הלקוח יוזם את ההתחברות לשרת ומושך ממנו את המידע. אם להשאר באותה דוגמה: תוכנת הדואר-האלקטרוני, מתחברת לשרת בכל פרק זמן מסויים, או ע"י פעולה של המשתמש (לחיצה על Send/Receive) ומושכת את ההודעות המחכות לה שם. פעולה זו, במערכות אחרות נקראת סנכרון.
טכנולוגיית Push היא טכנולוגיה שבה מידע מועבר מהשרת ללקוח ביוזמת השרת ומכאן שמה. Push משמעו "דחיפה" מכיוון שהשרת דוחף את המידע ללקוח ולא מחכה שהלקוח יבקש אותו ממנו. לדוגמא במערכות דואר-אלקטרוני: כאשר מגיעה הודעה חדשה לשרת, השרת יוזם תקשורת עם הלקוח ומודיע לו שישנה הודעה חדשה ומעביר אותה אליו.
טכנולוגיית Push מיושמת כבר הרבה זמן בעיקר במערכות שרת/לקוח פנים-ארגוניות, בהן כאשר מתבצע שינוי בשרת, מועבר עדכון ללקוחות הרלוונטיים. ישנן גם תוכנות מבוססות אינטרנט בהן מקבלים עדכונים ע"י Push לתוכנה, בכל פעם שקורה משהו.
דוגמא למערכת המעבירה מידע ב Push היא תוכנות מסרים מידיים כמו MSN Messenger:
אם התוכנה מותקנת אצל אבי והוא הפעיל אותה והתחבר. התוכנה תדווח לשרת שאבי מחובר וממתין לעדכונים. כאשר בתיה תתחבר גם היא, השרת יראה שבתיה מחוברת. אם היא רשומה כאשת קשר של אבי, השרת יודיע על כך לאבי בתוך שניות. אין צורך שאבי יבדוק בכל כמה שניות אם כל אנשי הקשר שלו מחוברים, השרת יודיע לו בכל פעם שאיש קשר מתחבר או מתנתק.

למה זה טוב?

היתרונות הגדולים של השיטה הם:
  • העדכונים מגיעים בזמן אמת. אם מחכים להודעה חשובה או לעדכון קריטי, אין צורך לחכות לסנכרון הבא או ליזום סנכרון בכל כמה דקות כדי לבדוק אם הגיעה.
  • המידע בשרת תואם תמיד למידע שאצל הלקוח. במידה ויש צורך לבדוק את המידע אצל לקוח אחר או לבצע פעולות תחזוקה, ניתן לצאת מנקודת הנחה שהמידע תמיד מעודכן.
  • נחסכת תעבורת רשת וכוח עיבוד. בעת סנכרון רגיל נעשה נסיון לסנכרן את כל המידע מכיוון שאין ידיעה מראש על מה שהשתנה. לכן פעולת הסנכרון ארוכה יותר ודורשת יותר משאבים מאשר פעולה של קבלת המידע החדש בלבד.

Push E-Mail

השימוש הנפוץ ביותר היום לטכנולוגיית Push, במחשבי כף-יד וסמארטפונים, הוא עבור הודעות דואר אלקטרוני ונתוני PIM. שרות זה נקרא Push Mail מכיוון שבהתחלה נתן רק העברה של הודעות דואר אלקטרוני.
החלוצה בתחום זה היא חברת RIM עם שירות ה Blackberry, אשר בשנת 1999 החלה לשווק מכשירים סלולרים אשר היו מקבלים בזמן אמת הודעות דואר אלקטרוני שהיו מגיעות לשרתי דואר רגילים. למשתמשים שבדרכים זה היווה יתרון גדול, במיוחד לאור העובדה שהפתרון הכי דומה לכך שהיה בזמנו היה זימוניות (ביפר) עם טקסט מלא.
מאז הטכנולוגיה שופרה וכיום מועברים בדחיפה למכשירים ניידים גם נתונים אחרים כמו ארועים בלוח השנה, משימות, שינויים באנשי הקשר ועוד מידע PIM אחר שהמשתמש הנייד זקוק לו.
גם מגוון המכשירים והשירותים גדל והיום יותר ויותר חברות מציעות דחיפת מידע למחשבי כף-יד וסמארטפונים.
במערכות Push נוכחיות, הטכנולוגיה עובדת בשני כיוונים. גם כאשר הלקוח משנה משהו אצלו, אתו שינוי מעודכן גם בשרת בדחיפה מהלקוח אליו.

איך זה עובד

ישנן כמה שיטות בהן ממומש Push E-Mail. בכל השיטות ישנו שרת מסויים ותוכנה מסויימת המותקנת על המכשיר הנייד (לקוח) ומקבלת את הנתונים מהשרת.
כאשר המכשיר מתחבר בפעם הראשונה לרשת, הוא מתקשר עם השרת, מזדהה באופן מאובטח ומודיע לו על כתובתו ועל כך שהוא פעיל. בד"כ בשלב זה גם מתבצע עדכון בו השרת מעביר ללקוח את כל מה שהצטבר אצלו ושעדיין לא הועבר. לאחר מכן נשמר קשר קבוע בין המכשיר לשרת ובכל פעם שישנו שינוי אצל אחד מהם, הוא מעביר את המידע לשני.

השיטה של Blackberry (בלקברי):

בשיטה זו, מותקן שרת יעודי ליד השרת הארגוני (Microsoft Exchange, Lotus Notes וכו'). תפקידו של השרת היעודי הוא לקבל את המידע מהשרת הארגוני ולהעביר אותו לשרת העברת הודעות מכזי, אשר נמצא במקום מרכזי אחר, בד"כ אצל החברה המספקת את השרות. המכשירים מתחברים לשרת המרכזי ומזדהים מול השרת היעודי. הודעה שתגיע לשרת הדואר הארגוני, תועבר לשרת Push היעודי. משם לשרת העברת ההודעות המרכזי ומשם למכשיר.
בשיטה זו עובדים, חוץ מבלקברי, גם Consilient, GoodLink, Notify ועוד.
היתרון של שיטה זו הוא בכך שהשרת היעודי (נקרא Blackberry Enterprise Server או BES) מספק אפשרויות רבות מגוונות לשליטה וניהול הקליינטים. אפשר לעקוב אחר הודעות ולראות מה נשלח ומה לא, אפשר למחוק או לחסום מכשירים מרחוק במקרה של גניבה, לשנות הגדרות למכשיר ועוד.
למשתמשים פרטיים יש את האפשרות להתחבר לשרת של בלקברי הנמצא אצלם ולקבל את השרות בתמורה לתשלום חודשי.
יתרון נוסף לשיטה זו הוא בכך שהשרת היעודי יכול לתמוך במכשירים ממגוון פלטפורמות של מערכת הפעלה וחומרה, והשרת היעודי יכול גם הוא להיות מסוגים שונים.
יש החוששים שבשיטה זו יש התפשרות על אבטחת המידע מכיוון שכל התעבורה עוברת דרך חברה צד ג'. התעבורה הזו מאובטחת ברמות גבוהות מאוד ועובדה ששירותי הביון של ארה"ב משתמשים בבלקברי ומוסדות רפואיים גדולים בעולם משתמשים גם הם בשיטה זו.

Blackberry scheme

השיטה של מיקרוסופט:

השרת הארגוני, השרת היעודי ושרת העברת ההודעות - אחד הם.
לשרת Exchange 2003 עם SP2 ומעלה ישנו תוסף מיוחד המאפשר סנכרון של נתוני ה Exchange באמצעות Push למכשירים התומכים בכך. כרגע המכשירים התומכים הם רק אלו המותקנת עליהם Windows Mobile 5 ועליהם מותקן התוסף המיוחד (MSFP). תוסף זה קיים למכשירים נבחרים ולא כל מכשיר עם WM5 יכול להתקין אותו.
השירות הזה משלב את טכנולוגית Push עם אפשרויות הסנכרון של Exchange ActivSync. זהו למעשה פיתוח מתקדם של שירות שקיים בשרתי מיקרוסופט כבר כמה שנים. רק שבהתחלה התבסס על העברת המידע באמצעות SMS (מה שנקרא בזמנו MIS).
היתרון של השיטה הוא בכך שהכל מבוצע משרת אחד ואין תעבורה לשרת של חברה צד ג'. החסרון הוא בכך שהפעלת מערכת כזו מוגבלת מאוד מבחינת המכשירים שיכולים לעבוד בה, ובעבודה עם שרת ארגוני מסוג אחד בלבד.
חסרון נוסף הוא בכך שלצורך הפעלת השיטה יש צורך "לחשוף" את שרת ה Exchange לאינטרנט, כאשר בד"כ ישנו שרת ביניים שמעביר את הדואר בין האינטרנט ל Exchange. זאת מכיוון שהשרת הארגוני הוא שרת רגיש מאוד שמהווה בד"כ את לב המערכת הארגונית. האבטחה של השרות היא גבוהה מאוד ואפשר עדיין לשים שרת FrontEnd נוסף שיהיה בין האינטרנט והשרת האירגוני. אבל גם הוא מזמין יותר התקפות משרת מייל רגיל וגם עולה לא מעט כסף.

Microsoft scheme

השיטות שהוזכרו לעיל מתאימות במיוחד לארגונים. ישנן גם שיטות לקבל Push E-Mail למשתמשים פרטיים שלהם אין שרתי מידע ארגוניים. נביא כדוגמה שתיים מהפופולריות יותר.

התוכנה ChatterEmail:

תוכנה זו מותקנת על מכשירי Treo עם מערכת הפעלה Palm OS ומתחברת לשרתי IMAP.
שרת זה הוא שרת דואר העובד בפרוטוקול IMAP המאפשר סנכרון של הודעות ותיקיות בין השרת והלקוח. זהו שרת סטנדרטי וישנם אפילו כמה חינמיים כאלו באינטרנט. כאשר מותקנת ChatterMail במכשיר הלקוח, היא עובדת מול השרת IMAP בדיוק כמו כל שרת/לקוח של Push ישירות מול השרת (מזדהה, מתחברת, מחזיקה חיבור פתוח ומתעדכנת בשינויים).
החסרון העיקרי של השיטה הוא בכך שמדובר אך ורק בסנכרון של הודעות מייל ולא לוח שנה, אנשי קשר, משימות וכו'.

ChatterEmail scheme

שירות emoze:

שרות זה מורכב גם הוא משלושה חלקים:
תוכנה המותקנת במכשיר ה PDA (לקוח), תוכנה המותקנת במחשב השולחני של המתשמש ושרת מרכזי של החברה. התוכנה המותקנת על המחשב השולחני מתעדכנת באופן שוטף מול תוכנת הדואר על אותו מחשב (Microsoft Outlook לדוגמה), עם כל שינוי, נשלחת הודעה לשרת המרכזי שמעביר את השינוי ללקוח שהתחבר אליו.
שיטה זו מתאימה לאנשים פרטיים ומחייבת הגדרה של תוכנת Outlook והשארת המחשב האישי פועל ומחובר לאינטרנט לצורך קבלת מידע ב Push.
emoze מציעה שרות Push גם לארגונים, אך שרות זה דומה בארכיטקטורה שלו לזה של בלקברי.

emoze scheme

סיכום

ישנן עוד הרבה חברות, שירותים ומכשירים המספקים שירותים של העברת מידע PIM בדחיפה. אלו שנסקרו כאן הם העיקריים והפופולרים וכל שאר השירותים עובדים בצורה דומה.
האבטחה ברוב שירותי ה Push היא די גבוהה. מיקרוסופט משתמשים בהצפנה של SSL ובלקברי בהצפנה של AES או 3DES ולשאר החברות הרציניות יש אבטחה דומה. לכולם יש אפשרות של הזדהות ואימות ע"י סיסמא ואמצעים אחרים. במערכות הארגוניות יש אפשרות לנעילה ולמחיקה של מכשירים מתוך השרת ולניהול הרשאות מתקדם.
חסרון בולט של השיטה הוא בניצול הסוללה במכשירים בסלולרים. לצורך קבלת מידע ב Push יש צורך בהחזקת תקשורת נתונים פתוחה בכל עת בין השרת ללקוח. זו אמנם לא תקשורת פעילה אך בכל זאת ישנה פעולת תקשורת הפועלת במכשיר לאורך כל הזמן. בנוסף ישנן מערכות הגנה, כמו פיירוול, שמזהות תקשורת לא פעילה לאורך זמן ומנתקות אותה. ניתוק זה מחייב את הלקוח ליצור שוב התחברות והזדהות מול השרת. לדוגמא: במידה ואין מידע חדש והפיירוול מוגדר לנתק חיבורים לא פעילים לאחר 5 דקות, המכשיר יצטרך ליזום פעולת חיבור בכל 5 דקות. גם פעולות אלו יכולות לצרוך משאבים וסוללה.

חשוב לציין ש Push לא מהווה תחליף לסנכרון.
עדיין, בסנכרון יש את האלמנט של גיבוי בעוד שב Push כל מחיקה בצד אחד תגרור מחיקv בצד השני וללא אפשרות לשחזור מהיר כמו בסנכרון.
בנוסף, ישנם הרבה דברים שחייבים להסתנכרן. לדוגמה מסמכים, בסיסי נתונים (כמו תוכנות לשמירת סיסמאות) ועוד.
Push משמשת להעברת מידע בעל נפח נמוך. אין לצפות לסנכרן מאמרים רפואיים או קבצים גדולים דרך הרשת. לצורך כך עדיין יש להשתמש בסינכרון רגיל. או בהעברת מידע למחשב כף-היד בדרך אחרת.

הטכנולוגיה של Push קיימת כבר שנים רבות אך באחרונה תפסה תאוצה. מאז שמכשירי PDA משולבי סלולרי נהיו יותר זמינים ונפוצים, נהיו גם הרבה שיכלולים ושיפורים בטכנולוגיה ועוד לא נאמרה המילה האחרונה. כיום ישנן אפשרויות שונות ומגוונות לקבל ולעדכן מידע אישי ללא סנכרון.
סביר להניח שבעתיד הלא-רחוק רוב הסנכרון דרך הרשת יהיה ע"י Push, ולא רק PIM. ניתן יהיה לקבל עדכונים בזמן אמת על שינויים בערכי מניות, פרסומי חדשות, שערי מטבע, תוצאות ספורט ועוד. יהיה ניתן לשלב את הטכנולוגיה לקבלת התרעות ועדכונים על מערכות אחרות כמו מערכות אזעקה, ניטור של שרתים ועוד. מכיוון ש Push עובד בשני הכיוונים, ניתן יהיה גם לשלוט על מערכות כאלו באמצעות תוכנות יעודיות. כבר היום רואים מערכות כאלו מבוססות SMS, בעוד ש Push יכול לתת הרבה יותר מזה.
מן הסתם, מי שיקרא את המאמר הזה בעוד חמש שנים יצחק נוכח ההתקדמות המטאורית של התחום בזמן האחרון.
טכנולוגית Push היא רק עוד נדבך במטודולגיה של "תמיד מחובר" (Always connected) ששוטפת את העולם ושהביאה בשנתיים האחרונות לעליה במכירות ובביקוש למכשירים משולבים סלולר.

 
7-Jun-2006