PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories פיצול אישיות בכף היד?
הגיגים,שראשיתם בוידוי מזעזע וסופם בהבדלים בין פאלם לפוקט.

 
 
טאגליינס

סקירת המכשיר HP rx5940

 
מאת: דני דורי
סקירת המכשיר המשולב של HP שכולל GPS מובנה ומגוון אפשרויות מתקדמות של תקשורת אלחוטית

המכשיר הוא אותו מכשיר שהוכרז כ rx5900, בארה"ב הוא משווק כ rx5915, וכאשר מותקנת בו תוכנת TomTom לאירופה הוא נקרא rx5940. המכשיר מוגדר כ "travel companion" והושקעה בו הרבה מחשבה על הצרכים המיוחדים של "שועלי דרכים".

עיצוב

את הסקירה אתחיל דווקא בעיצוב, אני לא רודף אחרי אופנות והרבה פעמים קניתי דברים מכוערים אך פרקטיים להפליא (עיין ערך "פורד סיירה" למי שמבוגר מספיק להכיר את הדגם). אבל כאן העיצוב הוא לא רק יפה אלא בעיקר חכם. המידות הן אותן מידות שמאפשרות לך להכניס אותו לכיס החולצה בלי שזה יהיה מטרד, שישה כפתורי חומרה שנמצאים על הפרופיל הצר של המכשיר (הצדדי והעליון), פרופיל זה שקוע כך שהם לא יילחצו בטעות, עוד כפתור ניווט (9 כיוונים) ושני כפתורי תפריטים בחזית המכשיר, גם הם מעוצבים כך שהם לא בולטים הרבה מעל פני המכשיר, בכל אופן לחיצה אקראית עליהם לא גורמת להדלקת המכשיר.

נתונים טכניים

מעבד טוב יחסית למה שנהוג כיום בשוק ( Samsung-400-MHz ), אולי בגלל שהמכשיר הקודם שלי היה עם מעבד 624-MHz לא התעלפתי מהמהירות אבל הוא גם לא איטי (נאמר בהשוואה ל Asus-636 או Mio-350 או Eten-500 או Mio-A701, כל אלה הם מכשירים שיצא לי לראות לאחרונה אצל חברים מהעבודה).
ה"השתהות" שלו (אני אפילו לא יודע אם לקרוא לזה איטיות) באה דווקא במקומות לא הגיוניים - כשמדליקים אותו הוא "חושב" בערך שנייה או שתיים לפני שהוא נדלק, כשנכנסים ל Settings ולוחצים על System זה יכול לקחת אפילו שלש שניות. אבל אז אתה יכול להיכנס למשחק עתיר טסטוסטרון ואקשן (למשל מרוץ מכוניות) והוא רץ במהירות של מחשב על.
וכרגיל (כמו בכל מחשב כף-יד אחר שראיתי) ה Pocket informant מאט מאד את העבודה עם היומן ועם ספר הטלפונים.
עוד לא הבנתי את הלוגיקה של המהירות / איטיות שלו אבל אני בהחלט חי איתו בשלום.

רבות דובר גם על הזיכרון הפנימי הענק (2G) וזה נכון, רק שזה זיכרון המשמש ככרטיס זיכרון פנימי, מרגישים הבדל במהירות כשתוכנה מורכבת על אותו כרטיס זיכרון פנימי, לא גיליתי שום יתרון על פני זיכרון רגיל משולב עם כרטיס זיכרון SD ענק.
חלק גדול מזיכרון זה תפוס על ידי תוכנת טום-טום המגיעה כבונוס עם המכשיר (1.7 ג'יגה !!), זו מתנה שקשה להחליט אם היא נהדרת או סתם נטל על הזיכרון, זו שאלה למשתמשים שנוסעים הרבה לאירופה. בכל אופן החבילה לא כוללת דיסק התקנה, התוכנה מותקנת ואם תזרוק אותה אין איך להתקין אותה שוב.

על המסך לא ארחיב כי כמעט כולנו מכירים מסכי QVGA בגודל "3.5, משתמשים בהם ורגילים אליהם, אין כאן בשורה גדולה חוץ מהעובדה שבגלל הסוללה הנפלאה (עליה ארחיב כמובן בהמשך) אפשר להשתמש בכל בהירות המסך בלי נקיפות מצפון.

תקשורת

ה WiFi מהיר מאד, יתכן שהתחברתי לרשתות שעבדו ב 802.11g ולא 802.11b, בכל אופן מהירות ההורדה הייתה מדהימה. לעומת זאת בטווח הקליטה של ה WiFi לא ראיתי שינויים משמעותיים.

אין במכשיר אינפרה אדום, נראה שעם הזמן ה Bluetooth נכנס לכל מכשיר והצורך ב אינפרה אדום יורד. אני מניח שיש כאלה שזה ממש יפריע להם (הלך השלט-רחוק לטלוויזיה) לי זה כבר לא חסר.
ב Bluetooth ראיתי שיפור קטן בטווח, לא יצא לי לבדוק עם אזניות Bluetooth סטראופוניות כדי לבדוק את נושא ה Bluetooth 2.0.

ה GPS קולט מהר מדויק וטוב, קצת חששתי מהרעיון של אנטנת GPS פנימית, למשל ב Mio-350 התרשמתי שזו טכנולוגיה שעוד לא הבשילה ושקליטת ה GPS הייתה טובה יותר אילו האנטנה הייתה חיצונית. ב 5940 לא קיבלתי את הרושם הזה ונראה שב HP הכינו היטב את שעורי הבית שלהם בנושא זה ויצאו עם מכשיר עם אנטנה פנימית רק לאחר שהצליחו לייצר אנטנה פנימית טובה.
אגב - מאד חסר לי בחוברת ההדרכה איזו שהיא התייחסות למיקומה של אנטנת ה GPS הפנימית, מידע שיכול לעזור למשל כדי להחליט אם לשים את המכשיר אנכי לכיוון אחד או לשני. בחוברת ההדרכה הייתה למשל התייחסות למיקומה של אנטנת ה WiFi וזה מידע שימושי. על התושבת לאוטו אפרט בסוף.

סוללה

הסוללה הייתה שינוי דרמטי בחיי, אני זוכר משמרות עם המכשיר הקודם שבהן התלבטתי אם אני יכול להרשות לעצמי משחק Bubble Shooter חפוז או שאז הסוללה לא תספיק לי להוריד דואר. ופתאום יש לי מכשיר שלא מצליח לגמור את הסוללה, מכשיר שבגללו השפן הוורוד של "דורסל" התפטר מתפקידו. אחרי טעינה ראשונית ארוכה רציתי לרוקן את הסוללה ולכן הפעלתי את המכשיר כמה שעות כשגם ה GPS וגם ה WiFi וגם ה Bluetooth דלוקים, כשהמכשיר גולש ברשת אלחוטית והמסך בבהירות מקסימאלית וזה בקושי הצחיק את הסוללה.

מעבר בין המצבים – אנכי ואופקי

מצב א' מצב ב' מצב ג' מצב ד'

המעבר ממסך אנכי לאופקי קצת מבלבל, ב HP כנראה התפעלו כל-כך מהרעיון של מסך אופקי שהם בכלל לא האמינו שיהיו לקוחות שישתמשו במסך במצב אנכי. לכן חלק מהתוכנות עובדות במצב אנכי לכיוון אחד וחלק לכיוון ההופכי לו, גם כל כפתורי החומרה מתוכננים בצורה ארגונומית מעולה לאצבעות היד האוחזת במכשיר בצורה אופקית (מצב א'), אבל כשעוברים למצב אנכי זה מבלבל כי כל כפתורי החומרה ושקעי היציאות נמצאים מעל או מתחת למכשיר. נראה גם שכל קבוצה בצוות הפיתוח דמיינה לעצמה את המכשיר בתצוגה שונה. זו כנראה הסיבה לכך שגופני Clear Type פעילים רק במצב אנכי שבו הכפתורים נמצאים למעלה (מצב ד'), חלק קטן מהתוכנות עולות במצב זה, חלקן עולות רק במצב הופכי לו (מצב ב') ורובן עולות בלי בעיות במצב אופקי.
לכאורה הפתרון הפשוט הוא להתרגל לעבודה במצב אופקי, אלא שלעבודה במצב אופקי יש כמה בעיות, למשל המקלדת הוירטואלית שבמצב אנכי תופסת כרבע משטח המסך ואילו במצב אופקי היא תופסת כמעט חצי מהמסך בצורה בזבזנית כשמשני צידיה יש שטח לא מנוצל, למשל מסך ה Today שבמצב אופקי הוא ממש מטרד שמצריך פסי גלילה וכולי, למשל המון תוכנות הנותנות מידע בצורת רשימה (למשל סייר הקבצים או תוצאות חיפוש) שבהן בכלל יותר הגיוני לעבוד במצב אנכי ולמשל המסך בתוכנות הניווט, שבמצב אופקי נותן לך יותר ממה שיש מצדדיך ואילו במצב האנכי נותן לך יותר ממה שמצפה לך בהמשך הדרך. כך שמי שרגיל (כמוני) לעבודה במסך אנכי – יש לזה סיבה הגיונית.

חסרונות שמצאתי:

  • אם כבר HP הוציאו מכשיר שכולל הרבה מהטכנולוגיות החדשות ביותר (ובהחלט נמצא בקצה העליון של סקאלת המחירים), קיוויתי שהם גם ירימו את הכפפה של Fujitsu Siemens ויוסיפו USB host, בעיקר בגלל שבלאו הכי החיבור הוא ב mini USB.
  • משום מה מדי פעם ההגדרה של Backlight (אחרי כמה זמן ללא שימוש תאורת המסך נכבית) חוזרת לבד לברירת המחדל שהיא דקה אחת. אין לי מושג אם מדובר בבאג של ממש או שאיזו שהיא תוכנה גורמת לזה.
  • כאמור - המעבר בין המצבים, אנכי ואופקי, מאד לא חלק.
  • בעיה שאני מקווה שהיא זמנית ונובעת מכך שהמכשיר חדש בשוק, בכל אופן – אין להשיג חלקים!, למשל – ניסיתי להשיג עוד תושבת לרכב, בחברת HP הפנו אותי להמון חנויות שבכולן ניסו למכור לי תושבת אוניברסלית, אבל באף אחת מהן לא ניתן היה להשיג את התושבת המקורית.
  • מורגש מאד חסרונה של עריסה שולחנית, בעיקר במכשיר כזה שאמור להיות מול העיניים רוב הזמן ולא רק באוטו.
  • לא אתפלא אם יסתבר שלתכנון התושבת לאוטו חברו יחד ה"גאון" שהמציא את פסי ההרעדה בכביש, זה שהמציא את תקרות הפל-קל והמהנדס שבנה את גשר המכבייה. מעבר לזה שהתושבת הלא גמישה היא מאד לא נוחה לשימוש, מי שרוצה, כמוני, לראות במצב אנכי ולא אופקי ("פורטרט") יותר קל לו להשכיב את האוטו על הצד.
אבל בעולמנו הלא מושלם החסרונות האלו באמת לא משמעותיים, בעיקר אם זוכרים את שאר תכונותיו של המכשיר ובסך הכל אני באמת מאושר איתו.
 
5-Feb-2007