PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories ביקור בהנדי
מה שהיה אמור ליהיות ביקור שגרתי והפך לסיפור הזוי

 
 
טאגליינס

מחשב כף "יד שניה".

 
מאת: שמעון בורשטיין
מה שווים מכשירים הנמכרים כ"יד שניה", ואיך בדיוק נקבע מחירם ובעיקר ההיצע והביקוש שלהם.
עולם מוזר הוא עולם מחשבי כף היד, אך מוזר ממנו הוא שוק ה"יד שניה" בתחום, ומוזר אף יותר מכך הוא השפם של עמיר פרץ (אך על כך בסקירה נפרדת).
כמי שמחליף מכשירים בקצב שבו מחליפים בארץ ועדות חקירה, גיליתי שרכישה של מכשיר היא עניין לא פשוט, אך מכירה של מחשב כף יד היא עניין מסובך ממש.
בבואנו לרכוש מכשיר, אנו מסתכלים על פרמטרים רבים - בוחנים את הצרכים, את התקציב, שואלים ומבררים. רק מעטים טורחים לבדוק בכמה נוכל למכור את המכשיר כשיגיע הזמן להחליפו.
הסקירה שלפניכם נועדה לתת מס' נקודות מנחות לתמחור מכשירכם ולהבנה טובה יותר של השוק.

תובנות כלליות

תוספות ותוכנות למחשב כף יד אינן משתלמות!

רכשת מכשיר חדש (התחדש!). עברו יומיים וקנית גם נרתיק ומגן מסך (הלכו 200 ש"ח). כעבור שבועיים הוספת כרטיס זיכרון (עוד 80 ש"ח הלכו לבלי שוב). חודש אחרי כן גילית שבלי עברית זה לא זה, ונפרדת מעוד 200 ש"ח. הכל טוב ויפה, כשתמכור את המכשיר, הרי 480 הש"ח שהוצאת יגולמו לכ-100-150 ש"ח שתקבל עבור התוספות.

לא הוגן?
אין מה לעשות. כל מי שמוכר מכשיר יד שניה רכש לו כרטיס, נרתיק, עברית ומגן מסך. לך המוכר אין יתרון ע"פ מוכרים אחרים (מצד הקונה זהו כמעט היתרון היחיד, למעט המחיר).
תוספות, כאמור, אינן משתלמות. תוכנות הן בזבוז של ממש. במדינתנו המורכבת מתערובת של "קומבינות", "דילים" ו"הורדות" גם אם רכשת תוכנות חוקיות באלפי שקלים לא תוכל לקבל עבורן אף לא שקל (להוציא מקרים יוצאי דופן)!
אנשים רבים גונבים תוכנות (למעשה בודדים רוכשים אותן) וילדים בני שבע ישיגו, ללא כל תמורה, כמעט כל תוכנה. במצב כזה אין מי שיתגמל אותך על התוכנות שרכשת.

מכשירים פופולריים קלים יותר למכירה

"חוק העדר" עובד. מי שראה מכשיר אצל מס' רב של אנשים יניח שמדובר במכשיר טוב. מעבר לכך, למכשיר נפוץ קל יותר להשיג חלפים ואביזרים.
בהתאם לאמור לעיל, מכשירים "אקזוטיים" נמכרים רע.
אתה יכול לרכוש בהון כסף מכשיר "מושלם" הכולל את כל הפיצ'רים האפשריים ומסאז'יסט תאילנדי קטן רק כדי למצוא את עצמך מחפש קונה ב-1/5 המחיר ששילמת.
יש לציין שלפעמים, מחיר מכשירים פופולריים מאד גם צונח, כי הם נפוצים מאד (בעקבות פופולריותם), אך בינתיים יצאו מכשירים חדשים ולכן ישנו היצע גדול שלהם בשוק המשומשים.

ישראלים אוהבים מותגים

מכשיר של HP ימכר טוב יותר ממכשיר של "מחשבי %$#@".

PocketPC נמכר טוב יותר מפאלם.

"הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם". בשל העליה בשימוש בתוכנות ניווט (בעיקר באלו המתאימות למערכת ההפעלה של windows) חל גידול מדהים במכירה של מחשבים מבוססי Windows Mobile בכלל וכאלו עם GPS בפרט. השילוב של מכירות אלו ו"חוק העדר" הפך את הפאלם ל"פלטפורמה נון גרטה" ולמכשיר שקשה יותר למכור.

משחק המגמות

בשוק מחשבי כף היד, כמו ברוב השווקים, שולטות אופנות משתנות. כיום המגמה היא לכיוון מכשירים משולבי GPS או סלולר. מגמות אלו משתנות אחת לכמה שנים וחשוב לראות לאן השוק הולך.

עד כאן שלב העקרונות המנחים.

תמחור מחשבי כף יד משומשים

בשלב השני של הסקירה אנסה לצייר נוסחה מתמטית לתמחור מכשיר יד שניה.
אציין כי החלק הזה נסמך על מחירי מכשירים בלוחות המודעות (Homeless, Yad2 ונוספים) ביחס למחיריהם ב-ZAP.
מכשירים, שמכירתם כחדשים הופסקה, חושבו עפ"י הערכה.

מחשבים משולבי GPS

מחשב ממותג מוכר (ASUS, MIO) שנמכר עדיין בחניות מאבד כ-25%-30% מערכו בהימכרו כיד שניה.
מכשיר ממותג פחות מוכר, כמו ,ACER HOLUX ואחרים, מאבד עד 40% מערכו.
כמובן שמכשיר עם אחריות בתוקף שומר טוב יותר על ערכו. הבעייתיות הגדולה של רכישת "יד שניה" היא הפחד ממוצר פגום. מכשיר הנמצא באחריות "מבטל" בעיתיות זו ומשיג מחיר קרוב למחיר המקורי (איבוד של כ10%-15% מערכו). אורך תקופת האחריות מהווה גורם חשוב כמובן בקביעת מחיר המכשיר.

מחשבי PocketPC משולבי סלולר

כאן נתקלים בתופעה מוזרה, שמתאימה יותר לשוק הסלולר. מכשירים ש"יצאו מהאופנה", כלומר הוחלפו בדגמים חדישים יותר, "צוללים" במחיר ומאבדים 40%-65% מערכם. באופן אבסורדי ניתן למצוא מכשיר משולב סלולר במחיר זול יותר ממחירו של מחשב כף יד "רגיל" בעל תכונות מקבילות. התופעה המוזרה מוכרת לכל מי שעדיין משלם לחברות הסלולר מחיר מופקע עבור מכשיר שמחירו בשוק ה"יד שניה" כבר צנח מזמן.
"פראיירים לא מתים הם רק מחליפים מכשיר".

מחשבים סלולריים מבוססי PALM

בניגוד לעקרון העל "PocketPC נמכר טוב יותר מפאלם", כאן התמונה מעט שונה. כיוון שישנם מעט מאד מכשירים (Treo בלבד), קצב רענון הדגמים איטי יותר. גם בקטיגוריה זו, מכשירים שעבר זמנם נמכרים במחיר מגוחך (במהלך הסקירה מצאתי Treo 600 כולל עברית בפחות משליש עלותו בחנות) אך מכשירים חדשים יותר נמכרו סביב ה60%-70% מערכם המקורי.

מחשבי PocketPC "רגילים"

כאן השונות והגיוון רבים. כל נסיון למצוא הגיון מתימטי אחיד שירכז את כל המכשירים תחתיו משול לנסיון לגרום לי לשתות בירה שמפורסמת ע"י משה דץ.
ובכל זאת פתור בלא כלום אי אפשר ולכן:
מכשירי HP ו-Dell מאבדים 25%-40% מערכם כתלות בפופלריות של הדגם.
מכשירים מהסדרות האחרונות שומרים, באופן טבעי, על ערך גבוה יותר.
להיטי עבר עשויים להשיג ערכי "יד שניה" מצויינים אם כי לא תמיד (ע"ע עודף פופלריות והיצע שהוא היצף).
מכשירים מחברות אחרות מאבדים מעט יותר, אך במקרים אלו השונות רבה וקשה למצוא לה קווים מנחים.

מחשבי כף יד מבוססי PALM OS

לצערי ישנם בשוק מעט מאד דגמים שעדיין משווקים כחדשים ואינם כוללים טלפון. מחיריהם כאמור נמוכים באופן יחסי מאלו של הPocketPC ועומדים סביב ה60% ממחירי מוצר חדש. אין מקדם מכירות (או מוריד מכירות) טוב יותר מ"חוק העדר" (ראו כדוגמא את המכנסיים בגזרה נמוכה) ולכן המערכת המצויינת הזו נמכרת במחירי ריצפה.

סיכום והתרשמות כללית

ישנם דברים שאי אפשר להביא לידי ביטוי כמותי ועדיין ראויים לציון במסגרת זו. שוק ה"יד שניה" רווי במכשירים. חלק מהמכשירים הם מכשירים ישנים ש"עבר זמנם", אולם בניגוד לסוגים אחרים של מוצרים, דווקא כאן חלק גדול מהמכשירים הם מכשירים מצויינים בני הדור הטכנולוגי הנוכחי. הסיבה לכך נעוצה, לדעתי, בקצב ההתעדכנות הגבוה של התחום, ובקיומם של פסיכים כמוני, שמחליפים 4 מכשירים תוך שנה וחצי.
ריבוי המכשירים ועדכניותם מהווה יתרון מובהק לקונה ומגדיל מאד את יכולת המיקוח. לעומת זאת, הצד המוכר מוצא עצמו נפסד (בייחוד באותם מקרים בהם המכשיר יחסית חדש אך כבר יצא לו מחליף מתקדם יותר).
נקודה חשובה נוספת שאין דרך לגלם אותה בסקירה מסוג זה היא מצב המכשיר (בסקירה בדקתי מחירים מלוחות שונים אך לא בדקתי פיזית את המכשירים וכמובן לא יכולתי להתרשם ממצבם ביחס למחיר).

מידע אודות מה ואיך לבדוק במכשיר "יד שניה" ניתן למצוא בסקירה זו.

אין באמור לעיל כל כוונה להצביע על הוגנות או חוסר הוגנות של עיסקה מסויימת ואין הכותב או אתר PDAce אחראיים להחלטות שתתקבלנה בנוגע למכירה או לרכישה של מכשיר על בסיס המאמר.

תודה רבה לרענן תמם ולאביב אבני שקראו את הסקירה והשיגו את השגותיהם.


 
7-Apr-2007