PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories החיים עם HP 4150
על דודות, נשיקות ו-Wi Fi

 
 
טאגליינס

e-disk של Pretec

 
מאת: 2cookie
קורא כרטיסים דמוי DOK
הזמנתי לפני יומיים מ-IAG את ה-e-disk של Pretec, שהוא קורא כרטיסי SD שהתחפש ל-Disk On Key. הזמנתי את האביזר הזעיר בגלל הצורך העז שלי בקורא כרטיסי SD- אני מעביר גם תמונות מהמצלמה וגם שירים ל-X30 בעזרת כרטיס כזה, ועד עכשיו השתמשתי במדפסת שלי שצוידה בקורא מתאים. כעת, כשעברתי להשתמש ב-WIFI לגלישה והתנתקתי מהחוטים, החיבור למדפסת הפך למסורבל ולא נוח ובסך הכל ביקשתי לגשת לכרטיס. המדפסת עצמה השתמשה בתקן 1.1 של USB, שלא היה מהיר מספיק לטעמי בנוסף לשאר החסרונות. לכן הוצאתי סכום זעום של 60 שקלים ורכשתי את קורא הכרטיסים הזה, שהבטיח מימדים קטנטנים ומהירות של USB 2.2. האם הוא עמד במבחן? ליד פוקט המחמד
ליד פוקט המחמד
 

עיצוב

הקורא קטן מאד, באורך של חפיסת מסטיקים ודק יותר מאחת. הוא מעט רחב יותר מהאורביט הממוצע, אבל בכל זאת נכנס בקלות לכיס. הפלסטיק שקוף ומאפשר לראות דרכו את המעגלים והכרטיס, פיצ'ר נחמד לטעמי. למרות זאת, איכות ההרכבה ירודה והקורא כולו מקרקש אפילו אם לוחצים אותו בחולשה. המכסים לחריץ ה-SD ותקע ה-USB טובים ורעים- המכסה של כרטיס ה-SD אחוז היטב ולא יפול סתם כך. לעומתו, המכסה של תקע ה-USB יפול בחיכוך הכי זעיר. מכסה ה-SD מכסה את כל הכרטיס כך שניתן לשמור כרטיס נוסף בתוך הקורא. החסר הגדול ביותר של מוצר זה הוא שאין לו אף חריר קטן לתליה על מחזיק מפתחות- מה עבר למהנדסי pretec בראש כששכחו מהאפשרות הזו לחסוך טיפת פלסטיק?!
המחשת הגודל
המחשת הגודל
 

שימושיות ותכונות אחרות

לקורא נורת LED קטנה וירוקה שמאירה כל עוד הוא מחובר למחשב. היא מהבהבת לאינדיקציה של העברת מידע, אבל בגלל מיקומם האידיוטי של החיבורים במחשב שלי הצד הריק של הנגן מופנה אליי ואת הנורה אני לא ממש רואה, מה שבכל זאת לא כל כך מפריע. מפאת מחירו הזול, הנגן מסופק באריזת פלסטיק קטנה (אבל לא מודבקת!! לא תשברו שיניים בניסיון לפתוח אותה, לפחות כאן החיסכון משתלם ללקוח) עם דף קרטון קטן בתוכה, לא שלמישהו איכפת מחוברות או דיסקים עם מוצר כל כך בסיסי, למרות שישומי אבטחה דומים לאלו שמסופקים עם DOK על דיסק קטן יכלו להוות תוספת חביבה, או למשל תוכנה שתיקח את המועדפים שלי לכל מקום. עם זאת יש להתחשב בכך שהקורא לא אמור להחזיק את אותו כרטיס בתוכו כל הזמן, ולכן יישומים כאלו פחות רלוונטיים לגביו. האביזר החסר ביותר באריזה זו הוא כבל USB מאריך, כך שמי שמתכנן לקנות קורא כזה למחשבו הביתי חסר חיבורי ה-USB הקדמיים, שישכח מהרעיון וילך על משהו מאובזר יותר או שיצטייד ב-HUB. למרות זאת, כיום רוב המחשבים החדשים אכן מצויידים בחיבורים קדמיים, ואלו שאין להם חיבורים קדמיים הם בדרך כלל בעלי 2 חיבורים מאחור, והתוצאה הישירה לכך היא HUB על השולחן- לא תרצו להשתמש לסירוגין באינטרנט ובמדפסת, נכון?
הקורא מהיר מאד. מעולם לא חוויתי עבודה כל כך מהירה עם כרטיס זיכרון, ובהחלט הופתעתי לטובה מכך שבמקום להעתיק קובץ MP3 בנפח 3 ומשהו מגה בייט בלמעלה מ-5 שניות (או גרוע מכך אם מדובר ב-active sync\card export), ההעברה ארכה כעת פחות מ-2 שניות, כמעט מיידית. עוד יותר כיף היה לשחרר 40 מגה של תמונות מהכרטיס, בשניות ספורות. לא ביצעתי מבחני מהירות, מכיוון שאני מאמין שמהירות הכרטיס לא גבוהה יותר ממהירות הקורא (USB2)- ולכן עדיף לסמוך על נתוני היצרן לכל כרטיס.
העובי קובע
העובי קובע
הגודל גם קובע
הגודל גם קובע
 

סיכום

למרות חסרונותיו של ה-e-disk, אני מוצא אותו מוצר חביב ויעיל מאד. הוא מבצע היטב את משימתו, וכל מי שמרגיש שהוא רוצה לנשום בעת העברת תמונות או שירים לכרטיס וממנו- מוטב שיצטייד באביזר כזה. עלותו ממש זערורית (כמעט כמוהו), 60 ש"ח כולל משלוח. הופתעתי מזמן המשלוח הקצרצר של הכרטיס, יומיים בדואר רשום, וכל הכבוד ל-IAG על כך. 

 
30-Nov-1999