PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories אלו ישומים ישראלים התקנתם ב-iPhone שלכם?
או במילים אחרות: אפליקציות רבותי, אפליקציות

 
 
טאגליינס

סקירת טראו 680

 
מאת: עמית שני
סקירת המכשיר המשולב Treo 680 והשוואה לקודמו - Treo 650

חברת פאלם שחררה את טראו 680 בתור דור ההמשך למכשיר הפופולרי טראו 650. הטראו 680 לא אמור להיות קפיצת מדרגה מבחינת ביצועים וטכנולוגיות, אלא יותר עיצוב מחדש של המכשיר כך שיפנה לחתך אוכלוסיה גדול יותר. אם עד עכשיו, טראו 650 כוון לאנשי עסקים שרוצים את כל המשרד בכף היד, הטראו 680 מכוון גם לקהל צעיר יותר, שמחפש עיצוב יפה יותר וזכרון גדול יותר לאחסון מולטימדיה.
כשרק הוכרז הטראו החדש -Treo 680, התפלאתי על המהלך השיווקי של פאלם. חשבתי שלא נראה הגיוני להוציא מכשיר שממשיך את ה-650 המדהים, ושכל החידושים בו הם כמות הזכרון והאפליקציות המובנות. טעיתי. השינוי הוא גדול. אמנם לא במבט ראשון אבל אחרי שימוש של זמן קצר, כבר שמים לב להבדלים. בסקירה הבאה אנסה לסקור את המכשיר על כל תכונותיו וגם להתייחס להבדלים בינו לבין ה-650. טראו 680 משווק בארץ ע"י אקסל טלקום. אקסל גם מספקים את שרותי המעבדה ואת התמיכה הטכנית במכשיר.

מה בקופסא

טראו 680 מגיע עם התוספות הסטנדרטיות:
  • מכשיר הטראו
  • כבל סנכרון וטעינה
  • מטען אוניברסלי לחשמל
  • ספרות הדרכה ודיסק עם תוכנות

עיצוב

treo 680

נראה שמישהו בפאלם באמת השקיע מחשבה בעיצוב המכשיר. אם הטראו הקודם היה בעל שיק של בלוק בטון, אז ה-680 משנה קצת את הקונספט. בנוסף לאפשרות להשיג אותו במספר צבעים כמו כתום, לבן, אדום ואפור-כחול, נעשו בו מספר שינויים קוסמטיים: האנטנה נעלמה לחלוטין; הפינות מעוגלות יותר; החלק העליון שכולל את מפסק הקול והאינפרא-אדום, נכלל כולו בפאנל שחור אחד; בחלק האחורי של המכשיר נמצאים הסטיילוס וכיסוי הגומי לאנטנה החיצונית באופן יחסית סימטרי. ועוד שיפורים שבאו ליפות את המראה הכללי של המכשיר.

עדיין מדובר במכשיר שמן, כבד ולא נוח לאחיזה ליד האוזן בשעת דיבור, אבל המידות שלו לא שונות בהרבה מאלו של המקבילים שלו כמו. K-JAM, ETEN וכו'
מיקומי הכפתורים והתפקיד שלהם השתנו קצת מאז טראו 650. במקום כפתור אחד המשמש לאפליקציית הטלפון וגם למענה וחיוג, פוצלו הכפתורים לכפתור טלפון ול"הכפתור הירוק" המשמש לחיוג ומענה. כפתור התפריט עבר למטה ומחליף את אחדמכפתורי ה-Shift. בסה"כ הסידור הזה לא נורא אבל מאוד מבלבל את מי שהתרגל ל 650. לקח לי הרבה תרגול עד שהפסקתי לכבות את המכשיר בכל פעם שרציתי לפתוח תפריט. אני, אישית, לא ממש מאושר מהפיצול של כפתור הטלפון אבל כנראה שזה רק בגלל שהתרגלתי לתפעול ה 650. בכל אופן, ישנן תוכנות צד ג' שמאפשרות לשנות את תפקוד הכפתורים כמעט לכל מטרה ושימוש.
כרטיס ה-SIM עבר להיות מאוחסן במגירה מתחת הסוללה (כמו טלפונים סלולרים רגילים), והחריץ לכרטיס הזכרון עבד לצד המכשיר ונמצא מתחת למכסה. שני השינויים האלו מבורכים ומוסיפים גם מבחינה אסטטית וגם מבחינת הבטחון ששום דבר לא יקפוץ החוצה בטעות.

חומרה

כאן אין כמעט חדש. המסך, אותו מסך מעולה שהיה ב-650 (אחד המסכים הטובים ביותר שקיימים במחשבי כף יד וטלפונים בכלל), המקלדת אותה מקלדת מוארת; המצלמה היא אותה מצלמה מסכנה ברזולוציית VGA. אני לא חסיד של מצלמות משולבות בסלולרים ולדעתי זה פיצ'ר מבוזבז. אבל אם כבר שמים מצלמה, אז שתהיה נורמלית. במיוחד לאור התחרות שיש כיום בשוק כשבטלפונים פשוטים כבר מוצאים מצלמות טובות יותר.

הרמקול (Speaker) הוא שיפור משמעותי מה-650. זה לא שבדגם הקודם הרמקול היה גרוע, אבל כאן, הרמקול ממש אימתני. אם ב-650 כיוונתי את הצלצול על עוצמה 7, ב-680 הצלצול על עוצמה 4 והוא מספיק בהחלט. זה במיוחד מורגש בעת ניווט כשאפשר לשמוע את ההנחיות בבירור גם מעבר לרדיו.

הסוללה של טראו 680 חלשה ב 30% מזו של 650. ולמרות שה-650 התהדר בסוללה אימתנית שמחזיקה המון. הסוללה כאן נגמרת מהר מאוד. אחרי יום עבודה עם Bluetooth פועל ומספר שיחות, הסוללה תהיה ב 50%. כאשר ב650 היתה בסביבות ה 80% בשימוש דומה. מבחינת ניצול הסוללה, מדובר בחזרה אחורה לימי Tungsten|T3. לא הייתי קונה טראו 680 בלי לדאוג לעוד סוללה חליפית. ישנן גם כמה סוללות חליפיות בעלות נפח גדול יותר.

לטראו 680 זכרון ענק. מדובר על כמעט 70 מגה שרובם זמינים למשתמש (למרות שבמפרט רשום 64). בניגוד ל-23 מגה שהיו ב-650. במונחים של פאלם מדובר בהמון מקום להתקנת תוכנות. זה אומר שכמעט לא צריך להתקין תוכנות על כרטיס הזכרון. יש מספיק מקום לכולם.

תקשורת

עדיין אין WiFi בטראו 680. בזמן האחרון זהו פיצ'ר מבוקש ומאכזב שהוא לא קיים. זה לא שיש לו שימוש היסטרי במכשירים משולבי טלפון, אבל טוב שיהיה. במיוחד אם לכל המתחרים יש.

הטלפון תומך GSM, GPRS, EDGE (דור 2.75 בסלקום) ובכל התדרים (Quad Band). היה נחמד לקבל גם דור-3 כלשהו אבל גם מה שיש מספיק.

טראו 680 תומך ב Bluetooth 1.2. למי שזה לא אומר הרבה, אגיד רק שאפשר לדבר באוזנייה אלחוטית תוך כדי ניווט עם GPS אלחוטי. משהו שהציק מאוד לבעלי 650 שרצו לנווט תוך כדי שיחה.

מערכת הפעלה

טראו 680 מגיע עם מערכת הפעלה PalmOS 5.4.9. כמו בכל מכשירי פאלם החדשים, הזכרון הוא בלתי מחיק ולא יאבד מידע במקרה של התרוקנות הסוללה.
כנראה שפאלם למדו מהמחלות של המכשירים הקודמים. לא רק שהגדילו את הזכרון הפנימי, הם גם הגדילו את זכרון ה DBCache ל-23 מגה (במקום 10 בטראו הקודם) וגם את הזכרון הדינאמי הגדילו ל 10 מגה (במקום 4 בטראו 650). התוצאה היא מכשיר יציב שלא קורס, לא נופל ולא נתקע. ממש חזרה לימי ה-T3.
לא משנה כמה התעללתי במכשיר, הוא לא קרס (שלא באשמתי) אפילו פעם אחת. כל זה בלי להתקין שום תוכנה לניהול הזכרון כמו Rlock וכו' - תוכנות שהן חובה במכשירים הקודמים.

למרות השיפור האדיר בניהול הזכרון, ההרגשה הכללית היא שהמכשיר מעט יותר איטי ומגיב ללחיצות לאט יותר. זה עדיין מהיר יותר ממכשירים מבוססי Windows Mobile שניסיתי, אבל התגובה פחות חלקה מאשר ב-650. ההאטה הזו היא מחיר שאני מוכן לשלם בשביל היציבות של המכשיר.

תוכנות מובנות

פאלם ניסו למצוא את הפיצ'רים המובקשים ולמזער את הצורך בתוכנות צד ג' למכשיר. כתוצאה מכך נוספו פיצ'רים קטנים ונחמדים כמו לחיצה ארוכה על כפתור הבית שמעלה את האפליקציות האחרונות, שעון ותאריך במסך נעילת המקשים, דחיית שיחה עם SMS ועוד.

אפליקציית הטלפון שונתה מהיסוד וכוללת את מסך היום, החייגן, אנשי הקשר, יומן שיחות והמועדפים. אני כבר התרגלתי לשיטה הקודמת ומצאתי שהצורה החדשה קצת פחות נוחה.

כמה תוכנות שופרו כמו למשל המועדפים, שכוללת מספר לא מוגבל של מועדפים. נוספו שיפורים לאנשי הקשר כמו קביעת צלצול לאיש קשר (בניגוד לקביעת צלצול דרך המועדפים). תוכנת ה SMS קיבלה שיפור בממשק ושיפורים קטנים נוספים, שהופכים את הממשק לקצת יותר יפה ופחות קר ומרובע כפי שהיה בדגמים הקודמים.

כמעט כל התוכנות המובנות שהיו קיימות ב 650 קיבלו שדרוג. נגן המדיה הוא PocketTunes בגרסה חדשה, תוכנת המייל היא Versamail 3.5.3 החדשה שכוללת כמה פיצ'רים חדשים על פני קודמתה. עכשיו היא גם כוללת אפשרות לסנכרן דואר, פגישות ואנשי קשר בדחיפה (Push Mail) משרתי Exchange.
דפדפן האינטרנט הוא Blazer 4.5 שכולל כמה פיצ'רים כמו Fast Mode שמאפשר הורדה מהירה יותר של דפי אינטרנט תוך ויתור על העיצוב שלהם.
לרשימת התוכנות נוספה גם תוכנת הקלטת קול, משהו שהיה חסר משום מה במכשיר הקודם.
תוכנת DocumentsToGo המגיעה עם המכשיר היא בגרסה 8. זו הגרסה המתקדמת ביותר של תוכנה זו, שעדיין מאפשרת לפתוח מסמכי אופיס בעברית. לצורך פתיחת המסמכים, אין כל צורך בהמרה. רק להעתיקם לכרטיס הזכרון, לפתוח ולערוך.

עברית

העברית שבדקתי היא זו שפותחה ע"י אירון במיוחד עבור הטראו 680.
מי שמחפש ממשק מלא בעברית ישמח לדעת שכאן גוייר כל הממשק וכל האפליקציות המובנות מדברות עברית שוטפת. מדובר בשיפור משמעותי מהדגם הקודם. אני מעדיף את הממשק באנגלית אבל גם כאן שמתי לב לכמה שינויים בעברית.
בעברית של אירון תוקנו כל הבאגים שהיו בעברית הקודמת - בעיות כמו כיוון הפוך של תנועת הסמן למקשי החומרה, בעיית גלילה במסמכים ארוכים, רקע לטקסט כאשר משנים את הסקין של המערכת, ועוד. כל אלו נעלמו עם העברית החדשה.
פיצ'רים חדשים נוספים הם המקלדת הוירטואלית בעברית שכוללת גם מקשי מספרים והאפשרות להשתמש בגרפיטי. הגרפיטי הוא אותו גרפיטי שהכרנו ממכשירי הפאלם הישנים ולא התאמה של אותיות קיריליות. לי נראה קצת מיותר להשתמש בגרפיטי כשיש מקלדת חומרה, אך מסתבר שישנם אנשים שזה היה חסר להם.

מקלדת החומרה בעברית מגיעה כאשר האותיות בעברית בצבע כחול שונה מהצבע של האותיות באנגלית. כך נוח יותר להבחין ביניהן ולמצוא אותן בעת הקלדה. בהחלט שיפור מבורך. בנוסף לעברית, המכשיר מגיע עם מילון עברי-אנגלי-עברי ולוח שנה עברי.

עדיין ישנם באגים קטנים בעברית, ועדיין לא ניתן לראות מסמכים ביוניקוד. זה אומר שבתוכנות המובנות, לא ניתן לראות את Ynet ויש לקודד בעזרת תוכנה צד ג' הודעות דואר שנשלחו מ Gmail אל Gmail. אך גם לזה יש פתרון בדמות תוכנות צד ג' חינמיות. כמו שהיה בטראו 650.

סיכום

טראו 680 מייצג את הדור המתקדם של מכשירים משולבים. המכשיר יכול להכיל בתוכו את כל המשרד כולל סנכרון במקביל מול שרתי דואר שונים בכל הטכנולוגיות הקיימות. ניתן בקלות גם לסנכרן בטכנולוגיות שהיו עד עכשיו זמינות במכשירים מבוססי Windows Mobile בלבד. עבודה על מסמכי אופיס כבר אינה מהווה בעיה ואינה דורשת רכישה של תוכנות חיצוניות. באמצעות התוכנות המובנות בלבד אפשר לפתוח ולערוך כל מסמך אופיס, כולל קבצים שמגיעים בדואר אלקטרוני או קבצים שנשמרו למכשיר עצמו. גם כמכשיר ניווט, טראו 680 עושה עבודה מצויינת. עם הרמקול החזק, המסך המדהים והאפשרות לנהל שיחה באוזניה אלחוטית תוך כדי ניווט.

טראו 680 בהחלט מהווה שדרוג לעומת קודמו, הטראו 650. השדרוג העיקרי הוא במערכת ההפעלה והתוכנות המובנות. המכשיר עובד כמו שהוא צריך לעבוד ישר מהקופסא. לא צריך לשחק עם הגדרות, להתקין תוכנות לנעילת זכרון, להחליט מה להתקין בזכרון ומה בכרטיס וכו'. פשוט להתקין, לסנכרן ולעבוד. כמו בימים הטובים של פאלם (ציינתי כאן כמה פעמים עד כמה המכשיר הזה מזכיר את T3 האגדי).

התוכנות המובנות המשודרגות מהוות גם הן שיפור לעומת טראו 650. כבר צריך פחות תוכנות צד ג' לשליטה על פונקציות קטנות של המערכת. גם העברית של אירון מהווה שדרוג על פני העברית שהיתה ל-650.

החסרון המשמעותי היחיד שמצאתי בטראו 680 הוא בסוללה החלשה שלו. לרשימת האביזרים שיש לקנות עם כל מכשיר (כרטיס זכרון, מגן מסך, נרתיק...) חייבים להוסיף, במקרה זה, גם סוללה חלופית. רצוי גם מטען לרכב. אחרת תוכלו למצוא את עצמכם בלי טלפון באמצע היום.

אם בוחנים את הטראו 680 לגופו, הוא מכשיר מעולה. הוא כל מה שה-650 היה ועוד יותר מכך. אם שוקלים אם כדאי לשדרג מ-650 ל-680... זו שאלה קצת יותר קשה. עד שלא התנסיתי עם המכשיר, הייתי משוכנע שהוא לא שווה את ההשקעה. עכשיו אני כבר לא בטוח...

תודה רבה לאקסל טלקום על השאלת המכשיר לצורך הסקירה.

 
14-Apr-2007