PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories הרפתקאות עם igoבארצות הברית
או מה קורה כששוכחים לעדכן הגדרות

 
 
טאגליינס

אופרה מיני לפוקט

 
מאת: אביב אבני
גרסה חדשה ובעלת יכולות מפתיעות.
bookmarks אופרה מיני בגירסתה לפוקט PC היא לא תוכנה טובה במיוחד. היא לא מאפשרת לשנות גודל פונטים בלי לשנות את גודל התמונות בעמוד (מה שיוצר תצוגה מעוותת של התמונות), לא מציגה עברית כמו שצריך ולא כוללת אפשרויות שאפילו גירסת הג'אווה של אותה תוכנה כוללת. עד היום שלל הגירסאות של אופרה מיני ב-JAVA הציגו גם הן עברית הפוכה על מכשירי ה-PocketPC עם אמולטור הג'אווה של ESMERTEC, ולכן לא חשבתי שגירסה 4 תהיה שונה.

ובכל זאת, הבטא החדשה של אופרה מיני בגירסה 4 כן שונה, ומציגה את העברית כמו שצריך. היא גם מבטיחה דבר שלא קל לקיים: להשתוות לדפדפן המינימאפ במכשירי סימביאן, דפדפן רציני וכמעט כל-יכול שמבוסס על סאפארי. כן, סאפארי ממחשבי המאק... כל זה תוך כדי תאימות מקסימלית לשלל המכשירים בשוק, תמיכה ברוב התקנים החשובים, פשטות שימוש ומהירות. ואם זה לא מספיק, היא שוקלת רק 91KB...

הבשורה החשובה ביותר של אופרה מיני היא עכבר קטן שנשלט על ידי כפתורי החיצים. זה אמנם פיצ'ר חשוב לבעלי סלולאריים או סמארטפונים, אבל פחות חשוב לבעלי מסך מגע. למרבה ההפתעה אופרה מיני 4 עובדת עם מסך המגע במכשירי ה-PPC, ומעבר לכך: היא גם מתאימה לשימוש במצבי פורטרט ולנדסקייפ, ועוברת בין מצב למצב באופן כמעט מיידי. כאשר טוענים דף אינטרנט, תציג אותו אופרה מיני בתצוגה מקדימה ממש כמו שהוא נראה במחשב, אם כי לא ניתן לקרוא את הדף במצב זה. העכבר הקטן יימצא במרכז מלבן, וכאשר לוחצים על כפתור הבחירה הדפדפן מתמקד (תוך כדי שימוש בגרפיקה מרשימה בסגנון ה-iPhone) במלבן שסומן מראש, כך שניתן לקרוא את מה שהוא ייצג. עוד היבט בו מזכירה אופרה מיני החדשה את דפדפן ה-iPhone הוא פורמט הטקסט בדפים. הדפדפן מוודא שאף בלוק טקסט בעמוד לא יהיה רחב מרוחב המסך, כך שלאחר ההתמקדות אין צורך יותר לגלול שמאלה וימינה.
האפקטים הויזואליים לא מסתיימים כאן: כשגוללים עמוד, הוא זז בצורה חלקה ומרשימה, ולא קופץ כמו עם שאר הדפדפנים. כשטוענים דף חדש או לוחצים על קישור, הדפדפן יזיז שמאלה את העמוד הישן והעמוד החדש יבוא במקומו מימין, ממש כמו ב-iPhone. חוץ מגרפיקה יש כאן גם שימושיות: למי שעדיין משתמש ב-GPRS או ב-EDGE, אופרה מיני מצמצמת בחצי את נפח התמונות ומספקת גלישה מהירה הרבה יותר מבאקספלורר והרבה הרבה יותר מבמוזילה מינימו.
היתרון הענק של אופרה מיני 4 למשתמשי Windows Mobile הישראלים הוא התמיכה הכמעט מושלמת שלה בעברית: הבאג היחיד עם העברית הוא שהזנת הטקסט לשדה בדפדפן מתבצעת באמצעות חלון נפרד, בו מוצגת העברית טוב. כשחוזרים מן החלון הזה לדפדפן וצופים בטקסט בשדה אליו הוא הוזן, הוא מוצג הפוך. כמובן שזה לא נורא כי כשחוזרים לחלון העריכה שוב הטקסט קריא וניתן לערוך אותו כרגיל. קצת כמו פאלם, רק שכאן לא צריך להשתמש בזה לעריכת מסמכים...
אופרה מיני מציגה הכל, חוץ מפלאש ווידאו זורם: תפוז נראה מושלם, ממש כמו במחשב. אפילו את חלון התגובה המהירה אפשר לפתוח, למרות שלא הצלחתי להשתמש בו. התגובות ב-YNET וב-NRG נפתחות כמו באקספלורר בבית. שום דבר לא זז באורח פלא או מכסה משהו אחר, דבר ש-Pocket Internt Explorer אוהב לעשות לפעמים.

יש לאופרה מיני כמה חסרונות: השימוש במסך מגע עדיין פחות אינטואיטיבי מהשימוש במקשים, וקשה לגלול עמודים עם הסטיילוס. בנוסף, התצוגה המקדימה לא תמיד הולמת את הדף, למרות שבזום זה מסתדר בדרך כלל. חיסרון נוסף הוא שלא הצלחתי להתקין את התוכנה על סמארטפון עם ESMERTEC JAVA, היא נתקעה בשלב חיפוש הפונטים. אופרה מיני מסוגלת להציג בעברית כמו שצריך רק גודל טקסט אחד, שדווקא בו לא קיימת החלקת פונטים. החיסרון האחרון ואולי המשמעותי ביותר, הוא שאופרה מיני בגירסת הג'אווה עדיין לא עובדת עם טאבים. לא נורא, אם מתחשבים בזה שגם PIE לא...

מסקנתי היא שאופרה מיני 4 היא הדפדפן הטוב ביותר למכשירי ה-PE כיום. היא קלה, זריזה, שימושית וגם נראית טוב. היא אפילו עובדת עם WIFI, למרות שמדובר בדפדפן סלולארי במקור. אני מקווה שמייקרוסופט תלמד קצת מהדפדפנים שקיימים כיום בשוק, ושנראה אותם מוסיפים לאקספלורר יכולות מרשימות כמו של אופרה מיני.

את ESMERTEC JAVA, למי שלא קיבל אותה עם המכשיר, מומלץ לחפש בגוגל. אני מצאתי את זה.
את אופרה מיני אפשר כמובן להוריד מכאן, מהמכשיר או מהמחשב.

settings

tapuz1

tapuz2

tapuz3

tapuz4

tapuz5

ynet1

ynet2
 
4-Jul-2007