PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories Patish-Pro-5kg
או: מה עושים כשה-PDA שלך מוציא אותך מהדעת

 
 
טאגליינס

יש עם מי לדבר!

 
מאת: גידי אהרונוביץ
תוכנה ההופכת את מסך הטלפון הסלולרי לנראה עבור עיוורים וכבדי ראיה.
logo נסו לחשוב על טלפון סלולרי. מכשיר שימושי נכון? מכשיר שלא תצאו בלעדיו מהבית!
ספר הטלפונים שלכם בו, יומן הפגישות ובשנים האחרונות כמה אתם נהנים להעביר קבצים ב Bluetooth - .
חישבו על סיטואציה אחרת. על טלפון סלולרי ללא מסך. טלפון שיש בו רק את מקשי הספרות, מקש הSend - וה- End. לא, תרגעו. לא מדובר בטרנד חדש או בגאדג'ט שפיספסתם, מדובר עדיין בטלפון סלולרי. אבל, כך מבחינתי כעיוור תפסתי את הטלפון סלולרי - מכשיר חיוני שאני לא יכול לצאת מהבית בלעדיו, והסיבה שכל שנתיים אני משדרג אותו היא על מנת שיהיה לי פחות משקל בכיס.

כל שנתיים בעת השדרוג, אני שומע על זה שעכשיו בטלפון סלולרי שקניתי יש: גם יומן, ואח"כ אינטרנט ואח"כ Bluetooth. למה אני צריך לשמוע את כל זה?! הרי אני לא יכול להישתמש בזה!
לפני שלוש שנים, פגשתי עיוור מארצות הברית שבא לארץ להדגים ציוד חדש המותאם לעוורים. הוא הראה תוכנה בשם – Talks. התוכנה גורמת לטלפון הסלולרי לדבר. כששמעתי שמחירה הוא קרוב ל – 500$ החלטתי שאפילו לא אגלה עניין בנושא.

לפני מספר חודשים, חברת Let's Talk הישראלית, שהיא חברה שבידה הזיכיון למוצרים של חברת Freedom Scientific האמריקאית, החלה לשווק את תוכנתTalks של חברת Nuance - אותה התוכנה שראיתי אז, אבל במחיר של 300$. גם אז חשבתי לעצמי ש-300$ זה מחיר יקר לתוכנה שבסך הכל מקריאה לי את התפריט של הטלפון סלולרי. הרי יש לי בכיס אחד טלפון סלולרי, ובכיס השני מכשיר להקלטת mp3 המשמש אותי כספר כתובות. אם אני צריך לשלוף מספר אני מחפש במכשיר ההקלטה ומחייג באותו הזמן.
הגיע מועד השדרוג שלי, החברה הסלולרית שאני מנוי שלה הציעה לי שדרוג לדור 3, כולל מכשיר ללא תשלום. לקחתי ביודעין מכשיר שנתמך על ידי תוכנת Talks. אמרתי לעצמי: "אוריד את ה – Demo של התוכנה, ואז יהיו לי עשרה ימים כדי לראות מה זה Talks".
הורדתי את ה – Demo ופיתאום נפתחו עיני. דברים שלכם, הרואים, נראים מאוד ברורים כמו להכניס מספרים לספר כתובות, להוציא מספר הכתובות מספרים, לדעת שיש לך הודעה מבלי לחייג למשיבון - כל אלו הפכו אפשריים. פתאום גיליתי שלאחר שהעברתי את כל אנשי הקשר שלי לנייד אין לי עוד צורך במכשיר ההקלטה. שלפתע מאוד נחמד לי להחליף קבצים ב - Bluetooth והכי נחמד לי, להיתכתב ב- SMS, ולהכריז בקול רם "שלום ירחמיאל!" לחבר כשהוא מתקשר ולהנות מהפליאה שלו "איך אתה יודע שזה אני?"

מהי תוכנת Talks? זו תוכנה מאוד פשוטה שעובדת על טכנולוגיית סימביאן. התוכנה מאפשרת לעיוור להישתמש בטלפון סלולרי כמו כל אדם רואה. ב- Talksישנן גם פונקציות מיוחדות. כך למשל, אם לוחצים על מקש ה- Talks (שהוא לרוב מקש ה – Edit ) ולאחר מכן, על מקש מספר 2, המכשיר מקריא לך כמה קווי סוללה יש, כמה קווי קליטה יש והאם ממתינות לך במכשיר שיחות שלא נענו והודעות. וגם מודיע לך אם ה - Bluetooth במכשירך פתוח.
אם אתה מקיש על מקש ה – Talks ו – 0, המכשיר מלמד אותך את כל המקשים של הטלפון הסלולרי ואת כל הקיצורים.
עם זאת, יש דבר קטן שצריך לשפר. המכשיר לא יכול לדבר ולהשמיע מוזיקה בו זמנית. לכן, אם ברצונך לבחור רינגטון, אתה מגיע לתפריט הרינגטונים, מקיש עלTalks ועל מקשClear והדיבור של תוכנת Talks מופסק. אתה בוחר את הרינגטון על ידי דפדוף ושמיעת הרינגטונים עד שאתה מגיע לרינגטון הדרוש, לוחץ על Select לבחירה, שוב מקיש עלTalks ועל Clear, ואז Talks שבה לדבר. אני מבין שבגרסה הבאה יחול שיפור.

חשוב לציין שנכון להיום התוכנה לא מדברת עברית. יש לציין גם שהתוכנה מסוגלת להגדיל את המסך, כמו זכוכית מגדלת, עבור אנשים כבדי ראייה.
תוכנת Talks היא ללא ספק חידוש מרענן אשר מקל על ציבור העיוורים.

אתר חברת Let's Talk
לאתר של גידי אהרונוביץ
 
22-Jul-2007