PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories עידן חדש מתחיל עם ה-Mac Book החדש
או: 100% לחות - סיפורו של יום בחיים

 
 
טאגליינס

שימוש במחשב כף יד עם GPS

 
מאת: UdiK05
סיכום ניסיון
mio p350 אני רוכב מזה זמן רב עם מכשיר (Etrex Legend GARMIN) על הכידון המועיל לי מאוד ועליו איני מוותר גם כיום, לפני כחודשיים לאחר התלבטיות רבות, מחקר, וקריאת כל השרשורים בעד ונגד בעניין החלטתי כי הגיע הזמן לנסות ולהצטייד גם במחשב כף יד עם GPS מובנה ותוכנת ניווט מתאימה המציגה גם מפה סרוקה נעה. לטובת המתענינים להלן סיכום ניסיוני עד כה.

מוטיבציה עיקרית: ייעול משמעותי של תהליך איתור מיקומי בשטח ו/או על גבי המפה בזמן התברברות, סטייה ממסלול מתוכנן, או רכיבת חקר באזור לא מוכר, כלומר חסל סדר טקס קריאת קורדינטות מה GPS ומציאתן על מפת הנייר בתוספת בדיקה חוזרת להשתכנעות ושכנוע הספקנים שבקבוצה, וס"ה העיכוב המטריד הכרוך בכך לי ולרוכבים עימי, מטרה עיקרית זו כפי שיתואר בהמשך הושגה בגדול.

מוטיבציה משנית: שימוש ברכב לניווט מוכוון בכבישים (בתוספת תוכנה מתאימה) בעיקר בנסיעות בחו"ל, טרם מימשתי שימוש זה, ואישית לא מרגיש צורך ממשי לכך בכבישי הארץ, למעט התברברויות נסבלות מעת לעת בתוך הערים. כמו כן מדובר כמובן במחשב כף יד סטנדרטי עם מערכת הפעלה של Windows Mobile על כל שימושיו למי שיש בכך צורך.

המכשיר

מחשב כף יד Mio P350 הכולל GPS מובנה.
מחיר: 1100 ש"ח במבצע נקודתי, נמכר בד"כ ברשת ב 1300 עד 1500 ש"ח.
אציין כי בחרתי במכשיר זול יחסית מתוך הבנה כי הוא נמצא בסיכון להתרסקות.

תכנת ניווט

תוכנת Pathaway, קנייה מקוונת במחיר $60, העדפתי תכנה זו על פני OziExplorer CE, למרות החיבה הרבה לאוזי בה אני משתמש כבד, וזאת מכיוון שלא הייתי בטוח במידת התמיכה של ה OZI CE ב MIO (לא צויין במפורש ברשימתם לעומת מכשירים אחרים) וכמו כן לא נראה שה OZI CE הינה תוכנה חיה ומתעדכנת שהרי הגרסה האחרונה שלה הינה משנת 2005, לעומת ה- Pathaway המתעדכנת תכופות ופופולרית למדי.

תוכנות עזר חינמיות

* GPSBabel להמרה בין מסלולים בפורמט אוזי PLT לפורמט GPX הנתמך ע"י Pathaway.
* OziMapConverter להמרת מפות סרוקות המכוילות עבור אוזי (קבצי MAP.) קבצי מפות מכוילות הנתמכות ע"י Pathaway (.PRC).

אופן הנשיאה

אף שטכנית זה כנראה אפשרי (בעזרת מנשא מתאים וכדומה) ובהשראת ניסיונם של אחרים שדווחו גם בפורום זה, בינתיים אינני מאמין כי המכשיר ישרוד לאורך זמן בכל צורת נשיאה שהיא על גבי הכידון, וגם אם כן, זה כרוך בתצורה מסורבלת למדי לטעמי. לכן על הכידון אני ממשיך להשתמש בגרמין הנאמן ששרד כבר ללא קושי אין ספור נפילות שהרי הוא תוכנן לכך, ואילו את ה- MIO אני מחזיק בתוך תיק המיועד במקור למצלמת כיס קטנה, אותו אני נושא בדרך כלל מוצמד לחזה ומאובטח לרצועת התרמיל, או בתוך התרמיל בשלבים הלא קריטיים של היניווט בהם אין לי שימוש תדיר במכשיר, את תיק המצלמה אף ריפדתי עם דפנות ספוג מבפנים, שיהייה.

אופן השימוש

את המכשיר אני שומר בתיק הנשיאה במצב מופעל המריץ את התכנה הנ"ל באופן רצוף אך במצב מסך כבוי, את הניווט השוטף אני מבצע בעזרת הגארמין הוותיק על הכידון ומעת לעת במידת הצורך אני עוצר לרגע שולף את מחשב הכף יד הנמצא כאמור בד"כ בנרתיק הצמוד לחזה (ללא צורך בהורדת התרמיל) מדליק את המסך, מתבונן לרגע במיקומי על המפה הסרוקה המוצגת על המסך, שובל המסלול אותו ביצעתי, וסימון המסלול המתוכנן, כאמור התכנה רצה באופן רצוף כך שאין צורך בהמתנה להתאפסות על הלווינים, מכבה את המסך בלבד ומחזיר לנרתיק. כל התהליך מהיר מאוד ולתחושתי אינו שובר את רצף הרכיבה למרות העצירה הקצרצרה ובכל מקרה נוח בהרבה משליפה והתאפסות על מפת נייר.

זמן סוללה

באופן השימוש הנ"ל הסוללות מחזיקות זמן מכובד של 4 עד 6 שעות. (ההתראה המופיעה משום מה כאשר יש עדיין יותר משעה לשימוש) המסך הינו זולל הסוללה הראשי, כך שככל שהוא יוחזק מכובה יותר זמן השימוש יגדל.

בהירות מסך

ס"ה גם בתנאי שמש ניתן בהחלט לראות באופן סביר את המסך, לפעמים נדרש להוריד את משקפי השמש כדי לראות טוב יותר.

סיכום

האם מחליף מכשיר יעודי? לא, לא בא במקום מכשיר חזק ואמין הנמצא דלוק ופועל דרך קבע על הכידון.
האם מחליף את הצורך בנשיאת מפת נייר? כלל ברזל הוא לצאת לשטח תמיד עם מפת נייר כגיבוי, אך למעשה מאז השימוש במחשב הכף יד אין לי צורך במפה למעט "הערכות מצב" נדירות בהם נוח יותר להתבונן בו זמנית במפה רחבה.
האם חובה? לא חובה, מי שהוא בעל יכולות ניווט טובות ללא עזרים מסוג זה, או מי שמצויד במכשיר GPS יעודי ומפת נייר ויודע לעשות בהם שימוש, לא צפוי להתברבר.
האם מיותר? בהחלט משפר את יעילות הניווט, כלומר מקצר באופן ניכר את הזמן המוקדש לעצירות והתאפסות על מפת נייר.
האם ממליץ? ס"ה כן, למי ש-טקי מספיק בכדי לעסוק בתוכנות ובהמרות השונות ונהנה גם מניווט נתמך מסוג זה, זה בהחלט משפר את חווית הניווט, ובהשקעה של כ- 1500 ש"ח שווה לדעתי בחינה.


תודה לכל אלו שפירסמו בעבר מידע בעיניין זה ( JacobLevin עידו ברתנא ואחרים) ותהא זו תרומתי הצנועה למתעניינים בנושא.
 
5-Oct-2007