PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories הטוב, הרע וצבי צב
או - כך התקנו WM2005 על אחד IPAQ 4700

 
 
טאגליינס

ניווט, או מה שרבים מכנים GPS...

 
מאת: עומרי האוזר ואיילת קורעל
מה זה? בשביל מה ומי זה טוב? מה צריך כדי להשתמש בזה?
מסך ניווט

חלק א- בשביל מה בעצם נווט?

לא פעם ולא פעמיים שואלים אותי חבריי "מדוע אני זקוק לתכנת נווט?", הרי שמדינת ישראל היא מדינה קטנה (ומוקפת אויבים) ואין בעיה למצוא כל רחוב בכל עיר (מה גם שכולנו הישראלים במילא יודעים הכל...). שבוחנים את הנושא בפן יותר מציאותי מגלים שבעצם יש עוד מספר מקומות מועט שאיננו מכירים ודווקא לשם (כפי שאהב לאמר ידידנו משכבר הימים מרפי) צריכים אנו להגיע.
מעבר לזה, דווקא לאחר שהתחלתי לנווט באמצעות מכשיר GPS ותוכנת נווט ולא ע"פ חוש הכוון "המפותח" שלי מצאתי שהרבה יותר כיף וקל להאזין לשושנה דמארי ברדיו מאשר להיות טרוד בהתמצאות בשטח וחיפש הרחוב הבא אליו אני צריך לפנות, וחוץ מזה, אני חושב שאין Boost גדול יותר לאגו הגברי (והנשי) מאשר כאשר אתה מדבר עם מישהו בטלפון וצריך להגיע אליו, הוא שואל אותך "להסביר לך איך להגיע?" ואתה עונה בנונשלנטיות "אני כבר אסתדר עם התוכנה...".

חלק ב' – מה אנחנו צריכים בשביל להתחיל לנווט?

בגדול, בשביל להתחיל לנווט צריכים שלושה רכיבים עיקרים:
  1. מקלט GPS.
  2. תוכנת נווט (המפות והמנוע)
  3. מכשיר שעליו נריץ את התוכנה.

מקלט GPS


מקלט ה-GPS הוא רכיב הקולט את אותות הלוויינים.
הרכיב כולל מקלט, מעבד וזכרון.
המכשיר קולט את אותות הלוויינים אליהם הוא מכוון, מעבדם ובעזרת נוסחה מתימטית פשוטה למדי, מצליב מידע ומחשב את נקודת הציון (נ.צ.) בה הוא נמצא.
נ.צ. האחרונה בה היית נשמרת בזכרון המכשיר, כך שבהפעלה הבאה המכשיר "מוצא" את מיקומו מהר יותר (מה שנקרא "קבלת פיקס"), משום שאינו צריך לחשב את כל הנתונים מחדש, אלא חלקם כבר חושבו בפעם שעברה.

את המקלט ניתן לחבר למכשיר המריץ תוכנת ניווט ע"י Bluetooth, כבל (נדיר מאד) או שהמקלט כבר מובנה במכשיר עצמו.
מקלט ה-GPS מורכב למעשה מהג'וק שהוא המקלט ומאנטנה.

סקירה אודות מקלטי GPS שונים.

תוכנת הניווט


תוכנות הניווט כוללות 2 סוגים עיקריים:
  1. תוכנות לניווט שטח – תוכנות שהמפות בהן הן למעשה מפות סרוקות, שמכילות נקודות ציון.דיגיטליות ושיכולות לתקשר עם מקלט ה-GPS, ובעזרתו לתרגם את נקודות הציון הדיגיטליות לנקודות בשטח, כך שהמנווט יודע היכן הוא נמצא.
  2. תוכנות Door to Door – תוכנות המסוגלות להביא את המשתמש בהן מנקודת מוצא לנקודת יעד, תוך התחשבות בחוקי התנועה ובמסלול היעיל ביותר (לדעת התוכנה ;-)). הניווט נעשה בעזרת המידע המתקבל באופן שוטף ממקלט ה-GPS.
תוכנות אלו בנויות משכבות, כשכל שכבה מכילה סוג מידע אחר כמו רמזורים, הגבלות תנועה (תמרורים, מהירות נסיעה מותרת בכביש ספציפי וכד'), נקודות עניין, נופים, מספרי כבישים ועוד.

תוכנת הDoor to Door יותר פופולארית ומוכרת בקרב האוכלוסיה כך שרוב הסכויים שכאשר אדם מדבר איתך על תוכנת נווט, הוא כנראה מתכוון לתוכנה מהסוג הזה.
אחד מהיתרונות של תוכנות ה-DTD היא האפשרות לבקש לנווט למקומות לא עפ"י כתובתם אלא עפ"י שמם או תכונותיהם. למשל לתנת דלק פז הקרובה ביותר, למסעדת הויקטור או למסעדת השניצלים המקסיקאים מפולין.

בגדול, תוכנת נווט בנויה משני חלקים עיקריים:
  1. המנוע:
למעשה, זהו בעצם החלק ה"חכם" שבתוכנה. תפקידו לבצע את החישובים, לתת הוראות ויזואליות וקוליות, ולהשתמש במפה כדי להביא את המשתמש למחוז חפצו.
  2. המפה:
זהו החלק הפחות "חכם" אך הוא לא פחות חשוב מהמנוע. תפקידה של המפה הוא לספק את המידע שקיים "הלכה למעשה" בשטח למנוע. ע"פ המידע שאגור במפה, המנוע יכול להחליט באיזה נתיב להביא את המשתמש למחוז חפצו.
החברה המייצרת את התוכנה אמורה להוציא עדכוני מפה (בהם מייבאים מפות עדכניות ). ככל שעדכונים אלו הם תכופים יותר, כך הניווט יהיה אמין יותר.

מכשיר שעליו נריץ את תוכנת הניווט


ישנם מספר סוגים של מכשירים בעזרתם ניתן לנווט:
  1. מכשיר PND מכשיר בגודל מחשב כף-יד, מריץ מערכת הפעלה "סגורה" עליה אי אפשר להתקין תוכנות צד שלישי (כלומר תוכנות שאינן מובנות במכשיר). למכשיר מסוג זה יש מקלט GPS מובנה.
  2. מחשב כף יד (PDA) – מכשיר שעליו ניתן להתקין תוכנות צד שלישי ויש לו אפשרות לחיבור למקלט GPS. לחלקם ישנו מקלט GPS מובנה.
  3. מערכת נווט אינטגראלית – בד"כ במכוניות יוקרה: מערכת נווט הכוללת מסך, מקלט GPS, תוכנה ומחשב עיבוד אשר מותקנת בד"כ לתוך הדש בורד ונשלטת ע"י שלט יעודי.
  4. מחשב PC – שעליו נריץ תוכנת נווט. בישראל הנושא לא מפותח.

סכום

לאחר כל זאת לא נותר לכם אלא לרכוש הטעון רכישה, להיכנס לפורום Pocket PC לינק ולברר איך להשתמש בזה ;-) ו... להתחיל לנווט.
דרך צליחה ובטוחה!
 
5-Nov-2007