PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories Palm or Pocket, that"s the question
אלת-הצדק הכריעה: פאלם ולא פוקט!

 
 
טאגליינס

שידרוג מכשיר hx4700 למערכת ההפעלה Windows Mobile 6

 
מאת: עמית פורת
המדריך ה(כמעט) שלם
HP 4700 למי שזוכר עדיין את רשמי הנסיון הקודם להתקין על המכשיר את גרסת Windows Mobile 5 מבית HP (ומי שלא יוכל להזכר כאן) ודאי נמנע מלנסות ולהתקין את העדכון הנ"ל על מכשירו. למזלם של בעלי המכשיר הצליח בחור רוסי צעיר לעשות את מה שלא עלה בידם של מיטב מומחי HP: הוא הוציא גרסאות מהירות, יציבות ושמישות של מערכות 5 Windows Mobile ו- Windows Mobile6 עבור ה-4700.
במדריך זה אסקור את השלבים הנדרשים על מנת להתקין את גרסאות אלה של מערכת ההפעלה על מכשיר HP hx4700/5.

הקדמה - סוגי הזכרונות

לפני שנתחיל, סקירה תיאורטית קלה של מה שאנו עתידים לעשות. באופן מסורתי, הזכרון המותקן במכשיר ה-PDA מתחלק לשני סוגים עיקריים: זיכרון מסוג RAM וזיכרון מסוג ROM.
זיכרון ה-RAM הינו זיכרון מהיר ביותר, הניתן בקלות לקריאה ולכתיבה ללא הגבלה על כמות הפעמים בה ניתן לשנות את תוכנו.
מכיוון שכך, הוא אידיאלי לשמירה של נתוני ריצה של תוכניות בשעת עבודתן. חסרונו הגדול הוא כי הוא זקוק למתח קבוע על מנת לשמור על תוכנו – וכך במקרה של התרוקנות הסוללה או החלפתה יאבדו כל הנתונים השמורים ב-RAM. מכיוון שכך נמנעות כל מערכות ההפעלה החל מ-Windows Mobile 5 וצפונה מלאפשר התקנת תוכנות על גבי זיכרון זה והוא משמש כזיכרון ריצה בלבד.

לעומתו, זיכרון ה-ROM (הנקרא כך מטעמים היסטוריים בלבד, למעשה מדובר על וריאנט של רכיב EEEPROM/Flasf ROM) הוא רכיב איטי יותר, המוגבל במספר הפעמים שבו ניתן לשכתב את תוכנו (מספר גדול יחסית של פעמים, אולם עם זאת מחייב התייחסות מתאימה כפי שנראה בהמשך).
היתרון הגדול של רכיב ה-ROM הוא כי הוא אינו זקוק למתח על מנת לשמר את תוכנו.
על רכיב זה מותקנת מערכת ההפעלה ותוכנות נוספות המגיעות עימה. שארית ה-ROM שאינה מנוצל, על ידי מערכת ההפעלה זמינה למשתמש כשטח לאחסון תוכניות וקבצי נתונים, במערכות Windows Mobile 2003 כ-iPAQ File Store ובמערכות Windows Mobile 5 ומתקדמות יותר כשטח האיחסון ב-My Device.

רכיבי ה-Flash , ממנו בנוי זיכרון ה-ROM, מתחלקים לרכיבים מסוג NOR ולרכיבים מסוג NAND.
רכיבי ה-NAND מאפשרים כתיבה מהירה יותר (למרות שמהירות הקריאה שלהם איטית יותר מזו של רכיבי NOR), ומהם בנויים כרטיסי SD, ורכיבי ה-ROM של מכשירי Windows Mobile 5 חדשים.
רכיבי ה-NOR נועדו לשמש בעבודה שיגרתית כזכרונות לקריאה בלבד, ולכן הם איטיים יותר בעבודה עם מערכות ,indows mobile 5 וחדשות יותר (בהן תוך כדי עבודה שוטפת עם המכשיר, ישנה f,hcv k- (ROM.
רכיב ה-ROM ב-4700 הינו מסוג NOR ולכן נעדיף להמעיט את השימוש בו במידת האפשר.

השדרוג

קצת על תהליך השדרוג


שידרוג מערכת הפעלה במכשיר Pocket PC (עידכון ROM) הינו תהליך מיוחד המוחק את כל תוכנו של רכיב ה-ROM כפי שהגיע מהמפעל וצורב עליו תוכן חדש הכולל את מערכת ההפעלה החדשה ונספחיה. זהו תהליך מורכב ובעייתי ממספר סיבות:
 1. התהליך מוחק את כל התוכן הנוכחי המצוי על גבי המכשיר, ובכללותו התוכן המותקן על גבי ה-iPAQ File Store וזיכרון ה-RAM. תוכן השמור על גבי כרטיסי הרחבה אינו נפגע אולם יהיה צורך להתקין מחדש תוכנות שהותקנו בעבר על גבי כרטיס שכזה.
 2. מרגע תחילת תהליך השידרוג אין להפסיקו! הפסקת צריבת ROM במהלכה מסיבה כלשהי (כגון – התרוקנות סוללת המכשיר, ניתוק כבל הנתונים מן המכשיר או מהמחשב, כיבוי המחשב או העברתו למצב שינה) עלולה לגרום נזק לתוכנה או לחומרה ועלולה להפוך את ה-PDA שלכם ללבנה חסרת תועלת.
 3. אנו עומדים לשדרג לעותק ROM שאינו רשמי ואינו נתמך על ידי היצרן. בעותק זה עלולים להופיע באגים שונים והוא אינו מבטיח תמיכה טכנית כלשהי. יש לזכור כי צריבת ROM "פיראטי" תבטל את תוקפה של אחריות המכשיר, אם היא עדיין בתוקף.

כותב מאמר זה וצוות PDAce אינם נושאים באחריות כלשהי לנזקים העשויים להגרם עקב מילוי או המנעות ממילוי אילו מן ההוראות המופיעות במדריך זה. השימוש במידע המופיע במדריך הינו על אחריות המשתמש בלבד!

אז – האם אני רוצה לשדרג??

הרושם האישי שלי, לאחר שימוש לתקופה של כחודשיים בגרסת Windows Mobile 6 של Kozhura הוא כי מדובר על מערכת יציבה ומהירה, לטעמי אף יותר מ2003. לפיכך אני ממליץ על השידרוג, בהנחה כי רשיון העברית בו אתם מחזיקים תקף גם לWM6. שימו לב כי קיימות תוכנות שאינן תואמות לגירסה זו של מערכת ההפעלה ומומלץ לבדוק כי התוכנות בהן אתם משתמשים תואמות.

החלטתי לשדרג. מהם הכלים הדרושים?


 1. תחילה יש להצטייד בקובץ ה-ROM אותו מעוניינים לצרוב אל המכשיר. אני ממליץ על גרסת FIX3 של מהדורת Windows Mobile 6 של Kozhura. זוהי הגירסה בה אני משתמש והיא יציבה ומהירה. בפורומים של XDA Developers דווחו באגים רבים בגירסת ה-FIX4 ולכן אני ממליץ להמנע בשלב זה מן השימוש בה.
 2. קובץ הROM מופץ בד"כ כקובץ בעל סיומת NBF, בעוד שהקובץ הנכתב ל-PDA עצמו הוא קובץ בעל סיומת NB0. על מנת להמיר את קובץ הNBF לקובץ מסוג NB0 נשתמש ב-Universal Bootloader (Bootloader for Hx4700 Rom XP/Vista). תוכנה זו גם תאפשר לנו לצרוב את קובץ ה-NB0 אל הPDA. את שני רכיבים אלו תוכלו למצוא בכתובת http://wm6.flyingarizona.net
 3. על מנת לאפשר חזרה למצב הקודם במידת הצורך מומלץ להצטייד מראש בקובץ ROM התואם למערכת ההפעלה הנוכחית. על מנת לעשות זאת הורידו מאתר HP )http://www.hp.com) עדכון ROM עבור מערכת ההפעלה המותקנת על המכשיר שלכם. הריצו אותו ובטלו את הפעלתו לאחר שקבצי העדכון יפרסו על המחשב השולחני (אך לפני צריבת העדכון אל הPDA). כעת נווטו באמצעות סייר הקבצים אל התיקייה בה פרסתם את תוכנת העדכון וחלצו ממנה את קובץ הNBF המצוי בה. שימרו קובץ זה בתיקייה נפרדת. במידה ותרצו בשלב מאוחר יותר לחזור לאחור יהיה עליכם לצרוב קובץ זה אל המכשיר.

הכל מוכן – מה עכשיו?


קיימות שלוש דרכים עיקריות לצריבת קובץ ROM אל המכשיר. ניתן לעשות זאת באמצעות תוכנת העדכון של HP (הדרך הקלה והמומלצת), באמצעות תוכנת ה-Bootloader שהורדנו בסעיף 2 לעיל או באמצעות כרטיס SD (דרך שלא תיסקר במדריך זה).
בכל דרך שלא נבחר יש להטעין תחילה את סוללת ה-PDA למירב ולבטל את כל אפשרויות הכיבוי האוטומאטי (Power Saving) במחשב השולחני שישמש לביצוע העדכון.

עדכון באמצעות תוכנת העדכון של HP


אפשרות זו זמינה במידה ובשלב הנוכחי מותקנת על המכשיר שלכם מערכת הפעלה רשמית ששוחררה על ידי HP אשר קיים לה עידכון ROM ששוחרר אף הוא באופן רשמי על ידי HP.

יש להוריד את עדכון ה-ROM ולהריצו כפי שצויין בסעיף 3 לעיל כאשר המכשיר מחובר אל המחשב השולחני.
לאחר פריסת קבצי העדכון ועם הופעת הבקשה לאישור עידכון המכשיר יש לפתוח את סייר הקבצים ולנווט אל תיקיית העדכון. בתיקייה נמצא, בין היתר, קובץ מסוג NBF. יש להקליק על הקובץ באמצעות הכפתור הימני של העכבר ולבחור באשרות "Rename". כעת יש לסמן את כל שם הקובץ וללחוץ על מקשי CTRL + INSERT.
לאחר מכן שנו את שמו של הקובץ לשם אחר או מחקו אותו. העתיקו לתיקייה את קובץ הNBF אותו אתם מעוניינים לצרוב, בחרו שוב ב- Rename לגביו, סמנו את שמו המלא, ליחצו על SHIFT + INSERT ואשרו.
כעת חיזרו אל תוכנת העידכון והמשיכו בתהליך עידכון הROM. תוכנת העידכון תצרוב עבורכם את הקובץ החדש, כאשר היא חושבת שהיא מבצעת עידכון ROM שיגרתי.

עידכון באמצעות תוכנת Bootloader


אפשרות זו סבוכה מעט יותר.
תחילה יש ליצור תיקייה חדשה בספריית השורש של הכונן הקשיח ללא רווחים בשם התיקייה ותוך שימוש באנגלית בלבד. בדוגמא זו נעשה שימוש בתיקייה: C:\BL.
לתוך תיקייה זו העבירו את קובץ ה- Bootloader.exe וכן את קובץ הNBF שברצונכם לצרוב.
הריצו את תוכנת ה- Bootloader Bootloader כאשר הPDA מנותק מן המחשב השיח שתיפתח בחרו בקובץ הNBF שברצונכם לצרוב. התוכנה תעבד את קובץ הNBF ולאחר מכן תודיע כי לא ניתן היה ל]תוח את פורט WSCE... . אשרו את ההודעה וצאו מן התוכנה.
שימו לב כי נוצרה תיקייה בשם Bootloader בתוך תיקיית BL שיצרתם וכן כי בתיקיית BL נמצא כעת קובץ נוסף – קובץ הNBF הומר לקובץ NB0 הנמצא בתיקיית BL.
כעת נצרוב קובץ זה אל הPDA:
 1. שנו את שמו של קובץ הNB0 לשם קל להקלדה (למשל: WM6.NB0).
 2. יש לסגור את תוכנת ה-ActiveSync. על מנת לעשות זאת יש ללחוץ על מקשי CTRL+ALT+DEL, לעבור לטאב Proccesses, לאתר את ההליך wcescomm.exe, לבחור בו וללחוץ על "end process". במידה והרצתם את תוכנת ה- Bootloader לפני כן היא תבצע פעולה זו באופן אוטומאטי.
 3. הכניסו את ה-4700 ל- Bootloader Mode.
 4. בפורומים ברשת הפועלה מתוארת כלחיצה בו זמנית על כפתור ה-Contacts (עליון משמאל), iTask (ימני תחתון) וחריר ה-Reset.
 5. במכשיר האישי שלי מצאתי כי הקומבינציה הזו לא עובדת אם לא לוחצים בו זמנית גם על כפתור ההפעלה (באמצעות היד העשירית שלכם). תאורת המסך תיכבה ובמרכז המסך יופיע לוגו HP ומעליו הכיתוב Serial. חברו את המכשיר למחשב השולחני והכיתוב אמור להשתנות ל-USB.
 6. במחשב השולחני היכנסו לתיקייה c:\bl\bootloader והפעילו את התוכנה mtty11a.exe. בתיבת ה-Port יש להקיש "\\.\WCEUSBSH001" (ללא הגרשיים) ולאשר. יתכן ובמחשבים שונים יהיה צורך להחליף את המספר 001 ב002, 003 וכן הלאה. במידה והפעולה צלחה יפתח חלון התוכנה ובו הפרומפט: "USB>". כעת יש להקליד את הפקודות הבאות (שימו לב: התוכנה אינה תומכת בביצוע Copy-Paste ולכן יש להקליד ידנית את כל הפקודות):
  1. password BOOTLOADER
  2. lnb c:/bl/wm6.nb0
  הערה – במידה והפעולה אינה מצליחה ניתן לנסות: lnb c:\bl\wm6.nb0
 7. הצריבה אמורה להתחיל בשלב זה. אין לגעת במחשב או בPDA ומומלץ ללכת לשתות כוס קפה או לצפות במשחק של מכבי – זה לוקח זמן. בסיום הצריבה תופיע ההודעה: "code entry point unknown". זהו המצב הרגיל.
 8. בצעו Clean Boot למכשיר באמצעות לחיצה על מקש לוח השנה (שמאלי תחתון), iTask (ימני תחתון) ו-Reset בו זמנית. אם לאחר אישור ההליך (על ידי לחיצה נוספת על מקש לוח השנה) המערכת אינה מתחילה לעלות כעבור כ10-15 שניות יש ללחוץ שוב על מקש ה-Reset.


מזל טוב! יש לכם Windows Mobile 6 :)
 
22-Dec-2007