PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories שדרוג ה-ROM ל-WM6 של ה- TyTN של עומרי האוזר ושל HP 2790 של איילת
הספקות, ההתלבטויות, הפחד, התקווה, האימה, התפילה – סיפורן של חברות אמיצה והרפתקה.

 
 
טאגליינס

Bootloader

 
מאת: לב מ.
הסבר אודות ה- Bootloader ותפקידו.
אם יש ברשותכם מחשב כף יד או מכשיר מסוג Smartphone וברצונכם לשדרג את מערכת ההפעלה שלו, וודאי נתקלתם במושג זה.
המושג Bootloader קיים גם בתחום מחשבים שולחניים \ ניידים וגם בתחום מכשירים מסוג embedded אך משמעותו שונה בשני המקרים. כל האמור במאמר זה מתייחס למקרה האחרון ותקף בעיקר למכשירים המריצים מערכת הפעלה מסוג Windows Mobile או מערכות דומות.

אז מה הוא בעצם?

ה-Bootloader הנו תוכנה קטנה אשר ממוקמת באזור מיוחד בזיכרון האחסון של המכשיר. תוכנה זו היא הדבר הראשון שמתבצע כאשר המכשיר "עולה" (בהדלקה או לאחר ביצוע reset) ולה שני תפקידים חשובים, אותם נסביר בהמשך.
בניגוד לתוכנות אחרות, ה-Bootloader שונה ממכשיר למכשיר, ויכול להיות שונה אפילו בשני מכשירים מאותו דגם, אם אחד המכשירים יוצר במועד מאוחר יותר. שוני זה עשוי להתבטא הן בהתנהגות החיצונית שלו והן בפעולה הפנימית. בעוד שבשימוש רגיל להבדלים אלו אין כל משמעות, הרי בעת עדכון מערכת הפעלה, חשוב מאוד לשים לב לגרסה המדויקת של ה-Bootloader בה משתמשים.

ומה הוא עושה בדיוק?

התפקיד הראשון של ה-Bootloader הוא להעלות את מערכת ההפעלה וזה מקור שמו.
למעשה הוא "מסביר" למעבד כיצד לטעון את המערכת לזיכרון הריצה (RAM), ולאחר שזו נטענה, הוא מורה למעבד להריץ אותה. במצב רגיל זה, תפקידו של ה-Bootloader מסתיים כאשר מערכת ההפעלה מתחילה לפעול ואין לו שימוש נוסף עד שהמכשיר מאותחל מחדש.
לעיתים קרובות משווים בין ה-Bootloader לBIOS של מחשבי PC. השוואה זו אינה נכונה משום שבניגוד לBootloader אשר מסיים את תפקידו לאחר שמערכת ההפעלה נכנסת לפעולה, מערכת ה-BIOS ממשיכה לתפקד בכך שהיא מספקת שירותי גישה לחומרה כל עוד המחשב פועל.

תפקידו השני של ה-Bootloader מורכב יותר והיקפו משתנה מגרסה לגרסה - הוא מאפשר את עדכונה של מערכת ההפעלה של המכשיר ובמידת הצורך גם של ה-Bootloader עצמו.
לרוב המכשירים יש שתי אפשרויות לעדכון מערכת ההפעלה: העתקה מכרטיס זיכרון (בד"כ מסוג SD) או התקנה ממחשב PC דרך חיבור USB. במקרה של מחשבי כף יד מבוססי Windows Mobile ודומיהם התקנה דרך הPC היא ההליך המקובל. לשם כך ה-Bootloader נכנס למצב מיוחד, שבו במקום להעלות את מערכת ההפעלה הקיימת הוא נכנס למצב "האזנה" ומתפקד כמעין שרת.
ה-Bootloader ממתין לפקודות מתוכנת עדכון שרצה על גבי מחשב אליו מחובר המכשיר ומבצע אותן.
בפעולת עדכון מערכת ההפעלה תוכנת העדכון שולחת לBootloader פקודה לקלוט את קבצי המערכת המעודכנת ולשמור אותם במקום המתאים בזיכרון האחסון של המכשיר. במידת הצורך ניתן להורות ל-Bootloader לפרמט את שטח האחסון לפני כתיבת המערכת החדשה.

כפי שכבר ציינתי ל-Bootloader יש יכולת לעדכן גם את עצמו. בזמן פעולתו הוא טעון במלואו לזיכרון הריצה, ולכן יכול לשכתב את המקור שלו בזיכרון אחסון. כמובן שהגרסה המעודכנת תכנס לפעולה רק לאחר אתחול המכשיר.
החלפת Bootloader היא השלב הקריטי ביותר בכל תהליך עדכון המכשיר. אם כתיבת מערכת ההפעלה הופסקה באמצע מסיבה כלשהי תמיד ניתן לאתחל את המכשיר והתחיל בעדכון מחדש. על אף שתהליך זה אינו פשוט ברוב המכשירים, הוא עדיין אפשרי בצד המשתמש. לעומת זאת אם עדכון ה-Bootloader כשל, לא נותר במכשיר שום רכיב תוכנה שיאפשר לו לתפקד ולו במצב מוגבל.
לתוכנה שרצה בPC אין אפשרות לגשת ישירות לזיכרון האחסון של המכשיר כדי לכתוב מידע כלשהו, ולכן הדרך היחידה לתקן מכשיר במצב זה היא ע"י חיבור מיוחד הנקרא JTAG ומצוי אך ורק אצל יצרן המכשיר.

"מצב BOOTLOADER”

אם נתקלתם בקשיים בזמן עדכון מערכת הפעלה במכשיר שמריץ Windows Mobile, או ניסיתם לעדכן למערכת הפעלה "לא רשמית" (המכונה גם "ROM מבושל"), כנראה קיבלתם הוראה להיכנס ל"מצב BOOTLOADER”.
מדובר באותו מצב "העזנה לפקודות" עליו דיברתי בפרק הקודם. בעוד שבד"כ תוכנת העדכון היא זו שגורמת לBootloader להיכנס למצב זה, לרוב משאיר היצרן אופציה להיכנס עליו ידנית ע"י לחיצה על צירוף מקשים מסוים בזמן אתחול המכשיר. צירוף המקשים המדויק תלוי בדגם המכשיר הספציפי.

יש להיזהר בשימוש במצב זה!
בעוד שבהרבה מכשירים כמו טלפונים מבית HTC ה-Bootloader יודע אך ורק להאזין לפקודות מתוכנת העדכון, ומציג מסך עם 3 פסים צבעוניים על המכשיר בזמן פעולתו, ישנם מכשירים בהם הוא חושף מערכת תפריטים המאפשרת למשתמש לבצע פעולות שונות ישירות למכשיר.
במספר מחשבי כף יד מבית MIO נכללה אפשרות לפעולה שנקראת "Low level format”. פעולה זו מוחקת בצורה בלתי הפיכה את מערכת ההפעלה של המכשיר.

לסיום ברצוני לחזור על אזהרה חשובה:
אם הנכם מבצעים עדכון של מערכת ההפעלה למכשיר שלכם, חשוב לשים לב לכל פרט קטן שנוגע ל-Bootloader והמופיע בהוראות העדכון!
כפי שכבר ציינתי במקרה של תקלה בכתיבת מערכת ההפעלה למכשיר, ברוב המקרים עדיין ישנה אפשרות לתקן את המצב בצד המשתמש. אך במקרה של פגיעה ב-Bootloader, היצרן הוא היחיד שיוכל להציל את מכשירכם מלבלות את שארית חייב כמשקולת נייר יקרה.


פעולות הכרוכות בהתעסקות עם ה-Bootloader כרוכות בסיכון.
לב מ. וצוות אתר PDAce אינם אחראיים לשום נזק ישיר ועקיף, שיגרם מפעולות אלו ודומות להן.

 
19-Apr-2008