PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories Palm or Pocket, that"s the question
אלת-הצדק הכריעה: פאלם ולא פוקט!

 
 
טאגליינס

מדריך לניווט שבילים בפאלם בעזרת PathAway

 
מאת: Shed
ניווט שבילים מתבסס על שני מרכיבים עיקריים: א . מקלט GPS - חומרה אשר תתחבר לפאלם בעזרת כבל או BT ותדווח לפאלם את מיקומנו המדוייק על פני הגלובוס. ב. תוכנה - אשר יודעת להשתמש בנתונים שהיא מקבלת מהמקלט על מנת להציג את מיקומנו הנוכחי על פני מפה טופוגרפית, להג

1. .הקדמה:

ניווט שבילים מתבסס על שני מרכיבים עיקריים:
א . מקלט GPS - חומרה אשר תתחבר לפאלם בעזרת כבל או BT ותדווח לפאלם את מיקומנו המדוייק על פני הגלובוס.
ב. תוכנה - אשר יודעת להשתמש בנתונים שהיא מקבלת מהמקלט על מנת להציג את מיקומנו הנוכחי על פני מפה טופוגרפית, להגיד לנו היכן נמצאת נקודת היעד הבאה שלנו, מה המרחק אליה ועוד. אנחנו נשתמש ב-PathAway אשר ניתנת להורדה ורכישה מהאתר:
http://www.pathaway.com.

המדריך יתמקד בהתקנת התוכנה, כיול מפות ועבודה שוטפת איתה.

1.1 התקנה:

לאחר הורדת קובץ ההתקנה והרצה שלו יחל תהליך ההתקנה, במהלכו נידרש להגדיר אילו רכיבים להתקין
Choose components

 • Palm OS Files - קובץ תוכנות שיותקנו על המכשיר שלנו. אם כבר יש לנו את PathAway מותקנת על הפאלם אין צורך להתקין מחדש.
 • PathAway PC Tools - תוכנות עזר שיותקנו על המחשב השולחני (כמו תוכנה להמרה וכיול של מפות וכו').

 • אם בחרנו להתקין את התוכנות לפאלם - נצטרך לבצע סנכרון של הפאלם המחשב כדי להשלים את תהליך ההתקנה.

  2. כיול והתקנת מפות

  לפני שאנחנו אורזים את המשפחה, הילדים, הדודה והאוכל - אנחנו צריכים לכייל ולהתקין לפאלם את המפה המתאימה לאיזור בו נטייל.

  2.1 איך משיגים מפות:

  PathAway יודעת לעבוד ולקבל מפות בפורמט BMP או JPG. אם ברשותנו מפות סימון שבילים אנחנו יכולים לסרוק אותן למחשב. ניתן גם לרכוש ממפ"י (מרכז מיפוי ישראל) את המפות בפורמט דיגיטלי ולא מודפס ובכך לחסוך את הסריקה.

  2.2 כיול המפה

  בשביל כיול המפה נשתמש באחד הכלים אשר הותקנו על ידי PathAway במחשב השולחני: Map Manager. לאחר שהכלי הזה יעלה, ניגש ל-Files -> Import new map (או Ctrl + I) ונבחר את קובץ ה-BMP או JPG שאותו אנחנו רוצים לכייל.
  Import Map

  שימוש באפשרות הכיווץ יקטין את גודל הקובץ על הכרטיס, אבל יאט במקצת את פעילות התוכנה. מנסיון אישי לא הצלחתי להרגיש בהבדל על ה-TC. אני מעריך שבמכשירים חלשים יותר ההבדל יהיה מורגש יותר.

  המסך הדיפולטי יציג לנו את המפה וכמה פרטים עליה כמו גודל, עומק צבע וכו'.
  Map Details

  לחיצה על Calibration תביא אותנו למסך הכיול. PathAway תומכת במספר סוגים של כיולים אני אתמקד בכיול מפה סרוקה ולכן בשדה ה-Calibration Type נבחר Lat/Long [rectangular].

  ניתן לכייל את המפה בכמה אופנים:
  1. קביעת קורדינטות של הפינה השמאלית עליונה וימנית תחתונה
  2. קביעת קורדינטות של המרכז ואת שטח הכיסוי של המפה.
  3. קביעת קורדינטות של נקודות ידועות על המפה (עד תשע נקודות) - זו השיטה בה נבחר.

  הרעיון העומד מאחורי כיול על ידי נקודות ידועות הוא פשוט: נסמן על המפה מספר נקודות (רצוי שלוש או ארבע) ולכל נקודה נזין את הקורדינטות שלה. PathAway כבר תדע לבנות מהמידע הזה רשת וירטואלית שתכסה את כל המפה.

  על מנת לסמן נקודה יש ללחוץ על לחצן ה-"Mark" ואז לסמן את הנקודה הרצויה על המפה. לאחר סימון כל נקודה נזין את הקורדינטות שלה במקום המיועד לכך, ונעבור לנקודה הבאה על ידי לחצן "Next". ניתן למחוק נקודות או לשנות אותן בכל רגע.
  Calibration

  הערה: על מנת למזער ככל האפשר טעויות מדידה וסימון, רצוי להימנע מנקודות קרובות אחת לשניה ולהשתדל לבחור נקודות בחלקים שונים של המפה.

  2.3 העברת המפה המכויילת לפאלם

  לאחר שסיימנו עם הכיול כל מה שנשאר לעשות זה להעביר את המפה לפאלם. השלב הראשון יהיה לשמור את המפה המכויילת בפורמט מתאים: ניגש ל-Files -> save PathAway map
  Install to Palm

  בחלון שיפתח נבחר איפה לשמור את המפה וכמובן את שמה:
  המפה נשמרת כקובץ prc, אשר אותו נעביר לפאלם. אפשר (ומומלץ) לאכסן את המפות על כרטיס ההרחבה של הפאלם ולא על גבי ה-ram על מנת לחסוך במקום. ניתן להעביר את המפה לכרטיס על ידי סנכרון לכרטיס, על ידי שימוש בקורא כרטיסים או בעזרת card export. את המפה יש לאחסן תחת ספריית Palm -> Launcher על הכרטיס. PathAway תדע כבר לקרוא את המפות באופן אוטומטי.

  3. PathAway בפאלם

  3.1 המסך הראשי

  Main screen

  המסך הראשי של התוכנה מציג שורת אייקונים עליונה, את המפה ועליה מציין מיקום. ניתן להוסיף מידע ויזואלי נוסף בהתאם להעדפות המשתמש על ידי לחיצה על אחד מ-12 הקווים הצהובים המופיעים במסגרת שמקיפה את המסך. כל קו צהוב שכזה מתייחס לאיזור תצוגה אחר במסך (שסמוך לקו). לחיצה על אחד הקווים פותחת תפריט ממנו ניתן לבחור איזו תצוגה אנחנו רוצים שתהיה.

  הנה שתי דוגמאות:
  Sample 1

  כאן אפשר לראות במרכז מידע לגבי הסטייה שלנו מהנתיב המתוכנן. בפינה השמאלית התחתונה מופיע המרחק לנקודה הקרובה.

  Sample 2

  המסך הזה מציג שדות נוספים כמו odo (המרחק המצטבר בטיול הנוכחי), שטח התצוגה של המפה (2.73km), שעה, מצב הסוללה והגובה.
  בסך הכל ניתן לבחור תצוגות ממגוון רחב של אפשרויות ולמקם אותן בהתאם להעדפה אישית של כל אחד ואחד.

  ל-PathAway יש כמה מצבי תצוגה קבועים מראש אשר ניתן לגשת אליהם מהתפריט הראשי של התוכנה, הנה כמה מסכים שימושיים:
  1. Full Screen Map View - מנצל את רוב שטח המסך על מנת להציג לנו את המפה.
  2. Tracking View - מצב תצוגה זה מציג את המפה ומידע הקשור למסלול הנוכחי. השדות הדיפולטים הם זמן ומרחק כולל של המסלול וכן מהירות ממוצעת, נוכחית ומקסימלית.
  3. Route View - מצב תצוגה זה מציג את המפה, מידע הקשור לניווט וכן פירוט של נקודות לאורך המסלול בצירוף מידע נלווה כמו מרחק לנקודה, כיוון, זמן וכו'.

  טיפ: ניתן להחליף במהירות בין מצבי תצוגה על ידי שימוש במקש ה-contact של הפאלם.

  3.2 עבודה עם נתיבים

  לפני שאנחנו יוצאים לשטח אפשר לתכנן מראש את הנתיב (או Route כמו ש-PathAway קוראת לו) שבו אנחנו רוצים ליסוע, לדווש או לרוץ. במהלך הטיול התוכנה תדע להציג לנו את מיקומנו ביחס לנתיב המקורי ולכוון אותנו לאורכו.

  נכין את המסלול לטיול אופניים לפי אחד המסלולים של פורום טיולי אופניים בתפוז
  http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/articles.asp?id=703&art_id=255.

  3.2.1 יצירת נתיב חדש

  ניגש למסך הנתיבים דרך תפריט התוכנה, תחת Options -> Route (או על ידי "/R "). המסך יציג לנו את רשימת הנתיבים הקיימים. נלחץ על "New" כדי ליצור נתיב חדש.

  אנחנו יכולים לתת לנתיב שם כרצוננו (כמו שרואים בצילום המסך - אין בעיה עם עברית) וכן להגדיר האם זה מסלול לטיול אופניים, טיול רגלי, ממונע או אפילו בטיסה. PathAway תתחשב במידע הזה בזמן העבודה (למשל כדי להתריע בזמן על פניות קרובות, או מרחקי סטייה מהמסלול).

  New Route

  לחיצה על "ok" תחזיר אותנו לתפריט הנתיבים. לחיצה נוספת על "ok" תחזיר אותנו למפה.

  3.2.2 הוספת נקודות לנתיב

  הוספת נקודות לנתיב הינה פעולה פשוטה וזריזה. לחיצה עם הסטיילוס על נקודה במפה תפתח תפריט pop up מתוכו נבחר Add Route Pt. ניתן להוסיף את הנקודה בהתחלת המסלול בסופו או להכניסה בין שתי נקודות קיימות.
  הנתיב המתוכנן יצבע בצבע אדום. אנחנו יכולים לשנות את צבע ועובי הקו על ידי גישה ל-Preferences של התוכנה (מתוך התפריט הראשי או E/) ובחירה ב-Colors & Lines. בסופו של התהליך אנחנו נקבל משהו כזה:

  Route display

  ניתן ליצור כמה נתיבים שרוצים, הם יישמרו באופן אוטומטי על כרטיס ההרחבה.

  3.2.3 בחירת נתיב פעיל

  כזכור ניתן להכין ולשמור מספר רב של נתיבים. ניתן לבחור בכל רגע נתון את הנתיב הפעיל אשר לפיו אנחנו רוצים לנווט.

  נחזור למסך הנתיבים (R/ ) ושם נראה את כל הנתיבים השמורים בזכרון. נבחר את הנתיב שלפיו אנחנו רוצים לטייל. יש לנו אפשרות לעקוב אחריו מההתחלה לסוף (Forward) או מהסוף להתחלה (Reverse). לחיצה על ok תחזיר אותנו למפה. לחיצה על goto תמקם אותנו בתחילת הנתיב (או סופו - תלוי מאיזה צד מסתכלים ? ).

  3.3 רגע האמת - הטיול

  אז אחרי שקמנו בחמש וחצי בבוקר, ארזנו את עצמו (בקושי) והגענו לנקודת ההתחלה, הגיע הרגע להראות מי הכי מעודכן בפלאי הטכנולוגיה ולהינות מהמבטים המשתאים ומלאי הערצה של הסובבים.

  3.3.1 התחברות ל-gps

  PathAway יודעת לעבוד גם עם gps שמתחבר בעזרת כבל למחבר האוניברסלי של הפאלם וגם עם gps שמתחבר על ידי bt או אפילו IR.
  אני משתמש ב-gps עכברי המתחבר לפאלם ובאופן אישי לא הייתי צריך להגדיר כלום ב-PathAway כדי לעבוד איתו. אם בכל זאת צריך לבצע הגדרות כל שהן (תלוי מאוד במקלט ה-gps) מסך ההגדרות נמצא תחת Preferences -> gps:
  PathAway מציגה התממשקות נפלאה למקלטים של Garmin ו-Magellan כולל שליחה וקבלה של נקודות ציון ומסלולים מהמקלטים עצמם.

  כדי להפעיל את ה-gps נלחץ על האייקון המתאים בשורת האייקונים העליונה:

  GPS off

  כאשר המקלט ננעל, האייקון ישתנה ויציג לנו גם את מספר הלווינים שעליהם המקלט נעול:

  GPS on

  עם הפעלת המקלט, PathAway תשאל האם מדובר בטיול חדש או לא. במידה ומדובר בטיול חדש, יוצג לנו המסך הבא:

  New Trip

  כמו שאפשר לראות, אנחנו יכולים להחליט האם לעקוב אחרי נתיב מתוכנן מראש או לא, את כלי התחבורה (אופניים, רגלי, ממונע) והאם להקליט את המסלול. אם בחרנו להקליט את המסלול נוכל לראות אותו מאוחר יותר, להשוות אותו לנתיב המקורי ואף להפוך אותו לנתיב. בצורה כזו אפשר להעביר מסלולי טיול בין משתמשים שונים בתוכנה ולהעשיר אחד את השני.

  במהלך הטיול עצמו PathAway תציג על המסך מידע המציין את מיקומינו, המרחק ליעד, זמני הגעה, מהירויות וכדומה. מגוון האפשרויות הוא אין סופי ומומלץ לנסות ול"שחק" עם התצוגה ולהתאים אותה למה שהכי נוח.

  3.4 עבודה עם מסלולים מוקלטים

  עבודה עם מסלול מוקלט דומה מאוד לעבודה עם נתיב. ההבדל היחידי הוא שנתיב מוקלט הוא נתיב שמישהו עבר בו והקליט. ניתן להגיע למסך המסלולים המוקלטים מהתפריט הראשי או על ידי T/. אפשר לבמבם מסלולים ממכשיר למכשיר, למחוק, לערוך ואף לבחור מסלול שיהיה הנתיב הפעיל (כמו קודם, גם כאן אפשר להחליט האם רוצים לעקוב אחר המסלול מההתחלה לסוף או מהסוף להתחלה).

  3.5 עבודה עם המקשים

  בזמן ניווט, במיוחד אם מדובר בניווט רכוב על אופניים (השימוש העיקרי שלי בתוכנה) לא ממש פרקטי להשתמש בסטיילוס והרבה יותר נוח להשתמש בלחצנים המובנים של הפאלם:

  א. לחצן Date Book - הוספת נקודה או ok.
  ב. לחצן Contacts - מעבר בין מצבי תצוגה (מסך מלא, Route View, Tracking View וכו').
  ג. Up / Down - מבצעים Zoom In / Zoom Out.
  ד. לחצן Todo (ב- Tungsten C זה לחצן המייל) - מעביר לתצוגת ה-Databases (נתיבים, מסלולים מוקלטים, נקודות ציון וכו').
  ה. לחצן Notepad - התחברות / התנתקות מה-gps.

  4. סיכום

  ל-PathAway יש גרסא גם לפאלם וגם לפוקט. באופן אישי אני משתמש בגרסה לפאלם בלבד, אולם לפי אתר החברה הגרסא לפוקט בעלת פיצ'רים דומים אם לא זהים לחלוטין.
  PathAway יודעת לעבוד עם קבצי Datum שונים ומגיעה עם סט מוכן מראש למדינות רבות בעולם. הסברים על מה זה Datum ולמה צריך אותו אפשר למצוא במקומות רבים ברשת, בקצרה אסביר שכדור הארץ אינו כדור מושלם אלא יותר אליפטי ופחוס. במהלך השנים נאסף מידע ונבנו מודלים מתימטים אשר יעזרו בחישוב מיקום מדוייק על ידי מערכות ה-GPS. קבצי Datum הינם קבצים המכילים את המידע הזה.
  יצרתי קשר עם מפתחי התוכנה, ובגרסא הקרובה שלה (גרסא 4) היא תשלב בתוכה גם מידע מתאים לישראל ובכך תגדיל את רמת הדיוק של התוכנה. בגרסא הנוכחית אני נהנה מרמת דיוק של כעשרים מטרים.
  Pathaway

  באופן אישי אני מוצא את התוכנה שימושית מאוד, נוחה וקלה לתפעול. ועם תג מחיר של 50$ אי אפשר שלא להתפעל מהתמורה שהיא נותנת.
   
  30-Nov-1999