PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories איך מוצאים אתר לפי קואורדינטות בלבד
עומרי מספר איך מצא בית קפה לפי קורדינטות גאוגרפיות בלבד

 
 
טאגליינס

חובקת תינוק חדש- ה-iPhone

 
מאת: איילת קורעל
סקירה משולבת של תכונות המכשיר בצירוף חוויית המשתמש הפרטית שלי
Launcher התינוק אינו מושלם (נו ומי מאיתנו כן ...?)
חסרות לו פה ושם מיומנויות (ואפילו יותר מפה ושם).
אבל הילד החדש הוא הכי יפה (YYY, הכנסתי עצמי לצרה, שרק שאר הילדים לא יראו את זה...).
ומה שהכי מרעיש, הפעוט מסוגל לגלוש הכי טוב בתפוז, וזה דבר בהחלט בלתי רגיל לצערי. בקרב ה"יצורים" הללו.
הגלישה זורמת, הוא מצליח להציג את כל הפיצ'רים האקזוטיים (והמכבידים) של תפוז, ניתן להגדיל ולהקטין את העמוד בלי שיתקע-יחשוב חצי שעה- יברח למחוזות שלא התכוונתי-ילך לשתות תה כמו איזה עובד הסתדרות מלפני 50 שנה.
הדבר הזה פשוט גולש...
פלא!

הקדמה

זמן רב שקלתי אם לרכוש או לא מכשיר דור ראשון
ההחלטה הסופית נפלה בעקבות שרשור זה. די, לא יכולתי לעמוד יותר בסקרנות.

המכשיר התגלה כנפלא בתחומים מסויימים וכמוגבל באופן מדהים באחרים.
כל הנכתב מתייחס לתכונות המובנות בהתאם לקונספט אותו ראתה חברת Apple . כשכתוב למשל שאין סייר קבצים, הכוונה היא ש- Apple לא הוסיפה כזה. זה שאח"כ פיתחו תוכנות צד ג', בפרט כאלו שאינן מוכרות על ידי Apple , וכדי להשתמש בהן יש צורך לפרוץ את המכשיר, זה דבר שהוא בהחלט לא חלק מהקונספט של Apple ושל המכשיר.

אם אתם תוהים מדוע נבחר דווקא ה-iPhone מהדור הראשון ולא השני, הרי הדבר נובע מההבדל הגדול במחירים בין השניים, לעומת ההבדל הקטן בתכונות - ל- iPhone החדיש יותר יש GPS ואפשרויות סלולריות של דור 3 וזהו. בכל שאר המובנים 2 המכשירים זהים.

איפה הסייר??? או במילים אחרות - רגע, אל תתלהבו כל כך מהר

- יצא לי להשתמש בלא מעט מכשירי פאלם, פוקט וסמרטפונים (כלומר Windows Mobile ללא מסך מגע) עם מגוון מערכות הפעלה (לדורותהן).
בנוסף RSS Reader אצלי הוא בגדר MUST. לא יקום ולא יהיה בלעדיו.
יש לי קובץ OPML (כלומר כזה שמכיל את כל ה-Feed-ים המועדפים בעיני ושניתן ליבאו לקורא RSS) מזה כמה שנים, ושמתעדכן כל הזמן. הקובץ הזה מיובא לכל מכשיר בו אני משתמשת (ושעליו כמובןןןן מותקן קורא RSS או מה שידוע בשם החיבה "קורא ערסים").

ולמה ההקדמה?
או, טוב ששאלתם.
ל-iPhone כידוע אין סייר קבצים. אין. פשוט אין.
ב-Apple לא שמעו על ההמצאה הביזרית המוזרה הזו אז אין.
אז איך בכל זאת מייבאים קובץ כזה?
בעזרת תוכנת קורא ערסים חינמית אפשר ליבא את זה מהאינטרנט, כלומר עליכם להעלות את הקובץ לרשת ואז לספק לתוכנה כתובת URL ממנה תיקח את הקובץ.
אבל מה אם זה קובץ פרטי ואישי, שלא כל כך מתחשק לי לחלוק אותו עם כל העולם?
אז לא מתחשק... בנוסף לכך, מסתבר שהגרסה החינמית איננה תומכת בכל הפורמטים המקובלים בתחום זה, פורמטים שכל קורא RSS אחר שניסיתי הציג אותם ללא בעיה (הבלוגים של "תפוז" אם אתם סקרנים לדעת).
תוכנה בתשלום (לא ניסיתי גרסה זו) מאפשרת יבוא OPML מכתובת מקומית ברשת אצלכם. כלומר אתם חייבים ליהיות מחוברים לרשת אלחוטית באמצעות Wi Fi, בה נמצא גם המחשב שעליו הקובץ.
למה אי אפשר לייבא קובץ כזה באופן נורמלי בעזרת סייר קבצים מהמכשיר ????
ל-Apple פתרונים...

דוגמה נוספת לניהול הקבצים שב-iphone נראה כמו גרוד באוזן שמאל עם יד ימין שמועברת מאחורי הגב, היא הנסיון להעביר קבצים אלו ואחרים מסיבות שונות למכשיר.
אז איך עושים זאת? ממש ב"קלות" - סה"כ יש צורך בקליינט של SSH ב-iPhone ותוכנה מתאימה במחשב ה-PC, יש גם צורך ליהיות מחוברים עם ה- iPhone ומחשב ה-PC לאותה רשת אלחוטית (מה יותר טריוויאלי מזה? :-P ) ואז ניתן להעביר את הקבצים הדרושים לתיקיות המתאימות ב-iPhone.
ואם אין לכם רשת אלחוטית? אכלתם אותה.

חשקתם להעתיק משהו? צ'כחו מזה!

בואו נאמר שכתבתם מסמך ורציתם להעתיק מתוכו משפט או לערוך אותו בדרך אחרת בעזרת העתק-הדבק.
פעולה די טריוויאלית שאני מבצעת הרבה מאד פעמים.
ב-iPhone אין דבר כזה כמו "העתק והדבק".
. Apple לא אפשרה פעולה מהפכנית כזו, מסוכנת לשלום העולם, פעולה שללא ספק תגרום לאנרכיה גמורה.

אז לא ניתן לבצע פעולות "מתקדמות" ב-iPhone (כאלו שאפילו בפאלם V ובמעבדי תמלילים ב-DOS הענתיקה אפשר היה לבצע ללא בעיה).

לאחרונה התפרסמה תוכנה, שכרגע עדיין בגרסת בטא, והמאפשרת העתקה והדבקה ב-iPhone ושמה Clippy Beta.
שיווווו, נעשו מתוחכמים אלו :-P
(ולא, התוכנה איננה מבית Apple. שם עדיין רואים את הפעולות של העתקה והדבקה כגחמה מוזרה).

זה בתוספת סיפור קורא ה-RSS גורם לי עוגמת נפש רבה.
בסה"כ גדולתו של ה"ילד" היא ביכולתו לגלוש באופן זורם, תענוגיי ביותר בכל האתרים (כמעט. כמעט כי אולי יקומו אלו טכנולוגיות חדשות או שיש משהו ששכחתי ובכל - never say never).

צפיה בסרטים - לא מהעולם הזה

(לגבי העולם הבא-לא בדקתי!)

למרות שיש בביתי LCD 32 אינטש, אני לא פעם צופה במסכים שגודלם נע בין 2.5 אינטש (iPod) ועד 3.8 אינטש (פאלם TX הידוע גם בשם סקסי טקסי) וכל הפוקטים שבאמצע.
הדבר נח מאד במיטה לפני השינה במקום ספר (מה שחוסך לי רטינות מצד האיש: נו, כבי כבר את האור;-)), בזמן נסיעה (כשלא אני נוהגת...), בתור לקופה בסופר (כן, כן!) ובעוד הזדמנויות.
היתרון על פני לאפ טופ? במיטה אני חושבת שזה ברור. אבל גם במקומות אחרים יש יתרון, כשאין צורך להעלות מערכת הפעלה ואז לכבות מערכת הפעלה , מה שלוקח לא מעט זמן.

כמו שכתבתי, צפיתי כבר במגוון מכשירים, ואין, אין כמו הצפיה ב-iPhone (אם לא ניקח בחשבון את ה-32 אינטש).
המסך מדהים - צלול וברור , הסרט זז בקצב הראוי (ולא כמו ב-HTC Kaiser שברשותי) ובנוסף הגודל בהחלט קובע במקרה זה, מה שאומר שלמרות שה-iPod גם כן נהנה מיתרונות של צלילות ותזוזה, החמוד החדש-ישן שלי (iPhone ) עדיף.

אבל אליה וקוץ בה - הפורמטים ל-iPhone (כמו גם ל-iPod ) מוגבלים.
AVI, פורמט פופולרי שאוגר בתוכו סוגים שונים , פשוט אינו מוכר על ידי הממזרים ב-Apple.
הפורמטים המוכרים הם אך ורק MP4 או MOV.
כך שכל סרט שקיים בפורמט AVI ואני יכולה לצפות בו בעזרת המכשירים הניידים (שמריצים סימביאן, פאלם, פוקט וסמרטפון) כמו גם בעזרת מחשב PC או לאפ טופ שבו מותקנת הפצת לינוקס כלשהי (לפחות הגדולות והידועות למיטב ידיעתי) או חלונות, לא ניתן לצפות בהם במכשירי Apple אלא רק לאחר המרה.

צפיה בסרטים

התמונה אינה נראית צלולה בצילום, אך במציאות היא חדה וצלולה.

הממשק - המשך החוויה

לא פעם אני קוראת בפורומים שונים של פוקט PC שאלה: איך ניתן ליצור קיצורי דרך על מסך "היום".
או אז אני נאנחת לעצמי בצער ומלמלת: פאלם, פאלם, אייכה?...
כי כידוע לכל מי שמכיר את הפאלם, גם ללא שום תוכנות עזר האייקונים (כלומר קיצורי הדרך) מופיעים על המסך הראשי ולא רק זה, אלא שניתן גם לחלקם לקטיגוריות.
ובכן, ב-iPhone המצב דומה (אם כי הרבה הרבה יותר יפה מבחינה ויזואלית :- ) ) - כל האייקונים מופיעים על המסך (ניתן לראות אותם בתמונה הראשונה). בקלות אפשר לגררם למסך סמוך או למסך שאינו קיים (עדיין) וכך ליצור מסך חדש.
נח ויפה!

הזנת תוכן והמקלדת

נתחיל מזה שלא ניתן להזין תוכן ל-iPhone עם סטיילוס (ולמען המהדרין שביננו - עט חרט) סטנדרטי, כזה שכולנו מכירים מהפוקט ומהפאלם. לשם כך ישנה מקלדת מובנית, שיש לה גם סקין עברי. המקלדת היא מקלדת אצבעות בעלת מקשים גדולים ויפים. מקלדת, שמאז שיצא ה- iPhone היא מהווה אובייקט חיקוי לכל יצרני התוכנה לפוקט.
ישנם לא מעט משתמשים שימכרו את בני זוגם, ילדיהם ואת הסבתא החורגת והחורקת בעבור מקלדת מהסוג הזה במכשירים שאינם iPhone. עבורי היא אחד הדברים ממררי החיים שישנם - תמיד, אבל תמיד(!!!) בעת ההקלדה ישנה תזוזה של אות אחת ימינה ואני מוצאת את עצמי לוחצת באופן מתמיד על מקש ה-Back Space (זה המוחק אות) בכדי לתקן את הכתוב.

המקלדת

העברת שיר, סרט או תמונה

אני לא אוהבת את ה-iTunes, ושלא יספרו לי שיש להתרגל אליו. אחרי יותר משנה התרגלתי ואף למדתי לא מעט שטיקים שלו כולל העברת הספריה כולה As is למחשב אחר. ההכרח להעביר דרכו או דרך תוכנת סנכרון חליפית חומר לנגן, מגבילה ביותר- מה אם רוצים להעביר חומר במחשב בו לא מעוניינים להתקין תוכנות מיותרות?!.

בעיה נוספת בנוגע ל- iTunes צצה כשמעבירים תיקיה שלמה בגרירה ל- iTunes. התיקיה לא תמיד עוברת עפ"י סדר הא-ב של קבצי השמע או הוידאו שבה. כשמדובר בספרי אודיו למשל, הדבר מהווה בעיה. הפתרון? העברה קפדנית של הקבצים, בדיקות שהם עברו בסדר הנכון וכד' ולפעמים אף העברה של קובץ-קובץ. זה שתלחצו על כותרת השדה הרלוונטי ב- iTunes על מנת לסדר את הקבצים לפי הא-ב, יציג לכם אותם כראוי ב- iTunes אך בפועל במכשיר הם עדיין ישארו בסדר המוזר בו עברו. יש להעתיקם למקומם באופן ידני...

אך בזה לא סיימנו את שאת ה"אושר" שה- iTunes מעניק למשתמש הבלתי נלהב. כשגוררים ל- iTunes תוכן תיקיה, התוכן נגרר אך התיקיה עצמה (המעטפת) לא. יש לסדר את תוכן התיקיה (שוב - ידנית) ב-Playlist. דבר מייגע ביותר כשישנן המוני תיקיות עם הרבה חומר.
אחרי כן, כשמוחקים Playlist כזה, ההרגשה האינטואיטיבית היא שנמחקה ה"תיקיה", אבל לא, יש למחוק את הקבצים עצמם מתיקיית מוסיקה.
ה- Playlists עצמם כמובן אינם מסודרים בצורת עץ אלא ברשימה ארוכההההה. ניתן לפלטר ולקטלג בצורות שונות, אך הכל כרוך בהשקעה רבה ומייגעת. מי שאוהב ומעוניין בזה - אחלה. אבל מה עם מי שכל מה שרצה הוא להעביר את כל תיקיות המוסיקה שלו בשלום???

אגב, כל האמור לעיל נכון גם לגבי מכשיר ה-iPod למינהם.

מגבלות חומרה

בראש רשימת מצעד הפזמונים של מגבלות החומרה יש כמובן את הקונקטורים והחיבורים היחודיים של מכשירי Apple, הכוללים את הקונקטור היחודי לחיבור מטען חשמלי ולמחשב (ב- Apple טרם שמעו על ההמצאה המהפכנית הנקראת Mini USB ) ואת הכבל לחיבור המכשיר לטלויזיה.

אם הסוללה הזדקנה ושבקה חיים הרי התכבדו ושלמו מחיר נכבד על מנת שמעבדה כלשהי תחליף לכם אותה. נכון שניתן לנסות בשיטת "עשה במו ידיך", אך מי שלא נוטה לעבודות מהסוג הזה, יאלץ להעזר בשרותי מעבדה, משום שהסוללה איננה נתיקה.

כרטיס זכרון? מה זה היצור הזה? הוא נושך? הוא נובח? משהו מסתורי שאין ב- iPhone. 8 עד 16 ג'יגה זה המקסימום נכון להיום.

כמו בשאר המכשירים מבית Apple, כך גם ב-iPhone אין רדיו. האמת שעל זה הייתי מוכנה לסלוח להם, לולא שאר המגבלות.

ריבוי משימות (Multitasking)

מכשירים מתוחכמים רבים תומכים כיום בריבוי משימות, ואפילו הפאלם, ששנים רבות לא תמך בזה, עומד לצאת סו"ס עם מערכת הפעלה שתתמוך בזה.
אבל מי לא בא (וגם לא מצלצל)? ניחשתם נכון - ה-iPhone. חברת Apple החליטה שהורגים פרה ונחים, מסיימים משימה ופונים למשימה הבאה. כתוצאה מכך אינכם יכולים להפעיל תוכנת מייל ברקע, כך "שתאזין" ותתריע כאשר מייל חדש מגיע. כך גם לגבי תוכנות מסרים מיידיים כמו Fring למשל. הדבר מפריע מאד לשימוש "זורם" עם המכשיר.
למען ההגינות יש לציין שב- iPhone ניתן לעבוד ב- Multitasking באופן מאד מוגבל ועם התוכנות המובנות בלבד – ניתן לשמוע אודיו בעת עבודה עם תוכנות אחרות, אם תסגרו את תוכנת הדוא"ל בעת הורדת מיילים ותעברו לתוכנה אחרת, המיילים יוסיפו וירדו למכשירכם עד שתסתיים ההורדה. הדבר נעשה בתוכנות מובנות בלבד. על תוכנות צד ג' אין בכלל מה לדבר.

אמנם ישנן תוכנות צד שלישי המאפשרות להריץ ברקע תוכנות מסויימות, אך הבעיה היא שהן אינן תומכות בכל התוכנות. בעיה נוספת היא שכדי להשתמש בתוכנה כזו חייבים לפרוץ את המכשיר. חברת Apple איננה מאשרת את הדבר באופן סטנדרטי.

דואר אלקטרוני

ניהול חשבונות דוא"ל

ה-iPhone מגיע עם כמה חשבונות דוא"ל מקונפגים - בניהם Gmail ו-Yahoo. עליכם רק להוסיף את פרטיכם האישיים (שם משתמש, סיסמה, שם לתצוגה).
מגרסת קושחה 2.0 ומעלה ישנה תמיכה בחשבונות Exchange, כשהתמיכה כוללת תמיכה בסנכרון אנשי קשר, יומן ומיילים. אין תמיכה בסנכרון משימות וזה חבל ואף תמוה משהו.
ניתן להגדיר חשבונות דוא"ל בפרוטוקול POP3 ובפרוטוקול IMAP4.

חשבון המייל אינו מסתנכרן עם שרת המייל באופן דו-כיווני, מה שמונע ממיילים שירדו מהשרת, להמחק גם מהמכשיר (כמו שלמשל קורה במכשירים המריצים Windows Mobile) וזה לטעמי מעולה.

פתיחת מסמכים מצורפים לדוא"ל

מיילים המגיעים עם תמונות מצורפות, נפתחים כשהתמונה המצורפת מוצגת בגוף המייל.
ניתן לשמור את התמונות המצורפות אחת-אחת או את כולן ב"מכה אחת".

מסמכי Word, Excel ומצגות המצורפים למייל נפתחים (על ידי הקשה בגוף המייל) בעזרת תוכנות המובנות ב-iPhone . לא ניתן לשומרם אלא רק בתוך המייל.
בדקתי מצגת ללא אפקטים, Word עם קישורים ומסמך Excel עם משבצות צבעוניות, פונטים בגדלים ובצבעים שונים, הדבקה לימין, לשמאל ולאמצע המשבצת. גורמים אלו נתמכים. כמו כן מסמך אקסל עם נתוני מקרו עליו, יציג אותם כראוי (בתמונה המקרו הוא סיכום של תאים C ו-D לתוך תא E).
ה-Word אינו תומך ב-RTL, כלומר Right To Left , בהדגשת הכתוב וב-Bullets (סימון סעיפים בנקודות). את המקור והתוצאה ניתן לראות בתמונות הבאות.

המקור ממחשב ה-PC:
Word במחשב ה-PC

מה שהתקבל בדוא"ל ב-iPhone:
מה שהתקבל בדואל ב-iPhone

המקור ממחשב ה-PC:
Excel במחשב ה-PC

מה שהתקבל בדוא"ל ב-iPhone:
מה שהתקבל בדואל ב-iPhone

הודעות טקסט

הודעות טקסט (SMS ) נשמרות כדו-שיח. בתמונה ניתן לראות הודעה אחת מכל צד, אך אם יששנן הודעות נוספות, הכל יוצג על אותו העמוד. נח וחביב שלא לדבר על ממשק יפהפה :-) .

דו-שיח בהודעות טקסט

הודעות MMS

בנושא זה אין הרבה מה לכתוב. פשוט אין דבר כזה ב-iPhone...
אז נכון שבמכשירים רבים כיום ישנה אפשרות לקבלת דוא"ל, ולפיכך ה-MMS מיותר, אך בכל זאת נותרו עוד מכשירים נטולי יכולות אלו, וכדי לשלוח אליהם תמונות וסרטונים, יהיה צורך במכשיר אחר.

יכולות האלחוט

טלפון

מפרט האלחוט במכשירי iPhone מהדור השני:

UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz)
GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)
Wi-Fi (802.11b/g)
Bluetooth 2.0 + EDR

למכשירי הדור הראשון לא היו יכולות הדור ה-3 (וזה המכשיר שבידי).
מכשירי הדור השני כבר מתהדרים בתכונה זו כמפורט ברשימה בתחילת סעיף זה.
למרות זאת, גם במכשירי הדור השלישי אין אפשרות לשוחח שיחות וידאו משום שאין מצלמה קדמית. זו אמנם תכונה שניתן לשרוד גם בלעדיה, אך ישנם לא מעט לקוחות המצפים לכך.

Bluetooth

נכון להיום יכולות ה-Bluetooth מוגבלות - פרופיל ה- Bluetooth היחיד במכשיר הוא של אוזניות . מה עם A2DP (סטריאו באמצעות Bluetooth)? מה עם העברת קבצים באמצעות Bluetooth?

היצע תוכנות

תוכנות מובנות

היצע התוכנות המובנות חביב ביותר וכולל בין השאר:
  • Google Maps - תוכנת ניווט, שב-iPhone, גם ללא מקלט GPS (iPhone דור ראשון כזכור( ניתן להשתמש בו . מציאת המיקום וההכוונה נעשים בעזרת התקשורת הסלולרית, כשהמיקום מושג בעזרת מיקום האנטנות הסלולריות.
  • מזג אויר - ניתן להקליד שמות ערים שונות ולקבל עדכוני מזג אויר עם כל פתיחה של התוכנה (בתנאי שיש קישור לרשת). העדכונים נעשים מאתר Yahoo והנתונים נלקחים מה-Weather channel.
  • תוכנה לצפיה בסרטוני YouTube
  • שערי מטבע ובורסות בעולם - הנתונים נלקחים מאתר Yahoo והמשתמש יכול להוסיף ולמחוק מטבעות ובורסות.

    שערי מטבע ובורסות
  • יומן - לא הייתי מציינת תוכנה בסיסית שכזו, לולא פיצ'ר חביב שמצא חן בעיני: אייקון היומן מציג את היום בחודש, כלומר אם היום ה-2 בחודש יום שני, הרי על האייקון יכתב יום שני 2. לא חיוני אבל חביב וכרגיל אצל Apple - גם נאה מאד.

    אייקון היומן

תוכנות צד ג'

על פניו היצע התוכנות רב למדי. גיליתי המון שטויות כמו תוכנה המדמה מכונת גילוח, תוכנה שתהפוך את מכשירך למכשיר מסאז' משוכלל, תוכנה המאפשרת לך להדליק נרות חנוכה ב-iPhone ועוד. אין כל ספק שהתוכנות הללו משעשעות.
אבל מבט מעמיק יותר מגלה היצע מצומצם למדי, כשחלק משמעותי ממנו אינו תומך בעברית, גם כאשר תוכנות זהות המיועדות לפלטפורמות אחרות תומכות גם תומכות בעברית.

פיתוח תוכנה ל-iPhone

החלק הזה אמנם אינו חלק מחוויית השימוש ב- iPhone אך יש בו עניין למי שמתעניין מעט בפיתוח למכשיר, והוא עוסק במגבלות שמערימה חברת Apple בנושא.

הסעיף אודות פיתוח התוכנה נכתב על ידי BravoMan

למרות המאמצים הכבירים שנעשים כדי לפרוץ את המכשיר ולשים בו דברים שימושיים, אם Apple לא תשנה בקרוב את היחס הזוועתי שלה כלפי מפתחים (בין אם מדובר בחברות ובין אם באנשים פרטיים המפתחים תוכנות בחינם) הפלטפורמה הזו לא תתקדם לשום מקום.

ולמי שמעוניין, הנה השוואה קטנה של מה ששלושת הפלטפורמות מציעות למפתחים:

Windows Mobile:

- קיים SDK + סביבת פתוח להורדה חינם מאתר מיקרוסופט (כמובן כל זה למערכת Windows בלבד). תיעוד מותקן עם הSDK + קיים העתק מלא מכוון באתר MSDN.
- קיים אמולטור כחלק מסביבת פיתוח וגם תוכנת Stand alone עם הדמיית תוכנה מלאה.
- הפצת תוכנה יכולה להיעשות דרך כל ערוץ החל מאתר אישי ושיתוף קבצים עד למכירה בחנויות על מדף ללא התערבות מצד MS.
- ניתן לפתח תוכנה תחת כל רישיון לפי בחירת המפתח.

Android:

- קיים SKD להורדה בחינם שמתאים לשימוש במספר פלטפורמות צד שלישי חלק תוכנות חופשיות בקוד פתוח. ה-SDK ניתן לשימוש על שלושת הפלטפורמות השולחניות המובילות Windows, Mac ו-Linux.
יש תיעוד מכוון מלא.
- יחד עם הSDK ניתן אמולטור המהווה תוכנת Stand alone לכל דבר עם הדמיית חומרה מלאה.
- הפצת התוכנות בעזרת העברת קובץ בלבד אפשרית אך אינה נוחה לשימוש הציבור הרחב בגלל הצורך בחיבור Debug להתקנה. הפצה דרך הMarket של Google כרוכה ביצירת חשבון Google חינמי בלבד ופתוחה לכולם.
- ניתן לפתח תוכנות תחת כל רישיון לפי בחירת המפתח.
- כל מי שמעוניין (גם אדם פרטי) יכול בעלות של 400$ לרכוש מכשיר מפתחים אשר פתוח לחלוטין ומאפשר צריבה של מערכת שנבנתה "בבית" (כאמור כל המערכת הפעלה מפורסמת תחת רישיון קוד פתוח כולל כל מה שנחוץ לבנייתה ע"י כל אחד). המכשיר הנו טלפון עובד לכל דבר ללא נעילת SIM והסיבה היחידה לטענת Google שאינו מומלץ ללקוחות שאינם מפתחים היא חוסר אבטחה עקב הרשאות גבוהות.

iPhone OS:

- קיים SDK שניתן להורדה בחינם, אך לא ניתן להריץ תוכנות על חומרה אמתית שאינה פרוצה מבלי לשלם 90$ ל-Apple ולהירשם כמפתח. כמו כן, ה-SDK מיועד למחשבי Macintosh בלבד.
התיעוד של מערכת קיים, אבל המפתחים נדרשים להסכם סודיות בינם לבין Apple על כך שלא להפיץ מידע על הAPI וצורת העבודה הפנימית של המערכת.
- יחד עם הSDK ניתן אמולטור (לצערי אין לי יותר פרטים עליו)
- הפצת התוכנות נעשית דרך Apple Store (שוב, בהנחה שהמכשיר אינו פרוץ) וכאמור דורשת הרשמה ותשלום, בנוסף כל מי שמוכר את התוכנה שלו חייב לשלם 30% מהרווחים לApple. הפצה דרך Apple Store נכון להיום פתוחה רק לאזרחי ארה"ב מעל גיל 18!
- לא ניתן לפתח תוכנה תחת כל רישיון קוד פתוח. בגללי תנאי השימוש בSDK שמכוונים להשאיר את API המערכת סודי (או לפחות להגביל הפצת מידע עליו לידי Apple בלבד) יצירת תוכנה בקוד פתוח ע"י שימוש בSDK עלולה להוות עילה לתביעה משפטית (איני ע"ד ומה שנכתב כאן מסתמך על מקורות חיצוניים כמובן).
- מגבלה נוספת היא שלא ניתן לגשת לכל הAPI של המערכת זאת משום לפי התנאים של הMarket לא ניתן לשווק (או לתת חינם) דרכו תוכנות שמתחרות בצורה ישירה באפליקציות של Apple למכשיר.

ובתוספת הארה של רונן:

לשיטתה של Apple לא ניתן לקמפל תוכנות עבור ה-iPhone אלא אך ורק באמצעות מחשבי Macintosh.
אז מה יעשה התוכניתן הנלהב, שרכש Apple ו"מת" לכתוב עבורו איזה ישומון מגניב? או, אז ישנו קומפיילר המאפשר קומפילציה של תוכנות על גבי ה- iPhone עצמו, אך לשם כך יש צורך לפרוץ את המכשיר, כי התוכנה איננה חלק ממערך התוכנות שמאושרות על ידי Apple. דרך עקומה במקצת.

סיכום

המכשיר, כפי שחברת Apple ראתה אותו, היה אמור להיות מכשיר ש"הכל כלול" בו. הבעיה רק שהמשתמשים אינם רואים זאת כך, ולפיכך קיימת כיום תוכנה בשלבי בטא, שתאפשר העתקה והדבקה, ישנם סיירי קבצים שונים ועוד. אך אם ברצונכם להתקין את אלו על מכשירכם, עליכם לפרוץ אותו. שימוש סטנדרטי ב-iPhone פשוט לא יאפשר לכם זאת.

בעיני הדבר בעייתי. לל- iPhone חסרים עוד דברים רבים כמו למשל פרופילי Bluetooth נוספים., שיחות וידאו ו-Multitasking. אגב, השמועות אומרות שהדור הבא של ה- iPhone יאפשר Multitasking.
בכלל, חלפה שנה וחצי מאז שה-iPhone הראשון יצא לשוק. אני מאמינה שבעתיד חלק גדול מהדברים החסרים בו יתווספו.

ה-iPhone כיום אידאלי לגלישה ולצפיה בסרטים - המסך הנפלא, הדפדפן החזק. הממשק פשוט יפה, יפה, יפה. אין על Apple מבחינת התצוגה. הממשק של ה- iPhone מהווה אובייקט (כפי שכבר נרמז בכתבה) לחיקוי מסיבי של יצרני התוכנה לפוקט.

לאור כל זאת אני מסתובבת עם 2 מכשירים - iPhone לגלישה ולצפיה בסרטים ומכשיר פוקט לכל השאר.

תודה רבה ל-BravoMan ולרונן שקראו, העירו והאירו.

 
10-Feb-2009