PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories החטא ועונשו
או: אני חוזר הביתה, אני והגיטרה (או בעצם – הפאלם)

 
 
טאגליינס

מחשב כף יד לרופאים ולרופאים בדרך

 
מאת: שמעון בורשטיין
, אני סטודנט לרפואה/סטאז"ר/מתמחה/מומחה/גאון הדור הוד רוממותי מנהל מחלקה. מה לבחור?
סטטוסקופ

שלום לכולם, אני סטודנט לרפואה/סטאז'ר/מתמחה/מומחה/גאון הדור הוד רוממותי מנהל מחלקה.
אני מעוניין .../ קיבלתי במתנה מחשב כף יד.
מה כדאי לי לקנות? מה עושים אחר כך?

אם השאלה הזו בנוסחיה השונים מייצגת אותך - ברוך הבא! (התשובה כתובה בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד זה לא אומר שאם את סטודנטית/סטאז'רית לא תוכלי להעביר 8 משמרות חודשיות בשכר זעום).
נתחיל בשאלה מה כדאי לקנות?
התשובה לשאלה הזו תלויה במס' גורמים: התקציב, הצרכים והעדפות אישיות, אך מכיוון ש"פטור בלא כלום – אי אפשר" להלן מס' עקרונות מנחים:
 1. מחיר המכשיר אינו סכום ההוצאה הסופית או כמו שנהוג לאמר: "כל גאדג'ט קונה לעצמו גאדג'טים קטנים משלו".
 2. לצורך הדוגמה, קנית מכשיר ב2000 ש"ח לא תוסיף 150 ש"ח לנרתיק שישמור עליו? ומה עם מגן מסך? ותוכנת עברית? מה, לא תקנה כרטיס זיכרון?! בקיצור, קנית מכשיר, קח בחשבון הוצאה נוספת של 200-500 ש"ח להוצאות נילוות (כתלות באיכות המוצרים שתרכוש ובכמותם). ככלל, מגן מסך הוא בעיני חובה. כל היתר תלויי נסיבות וצרכים.
 3. ברכישת מכשיר לצורכי עבודת הרופא יש לשים לב למס' פרמטרים:
  1. סוללה – לא כל מכשיר ישרוד משמרת של 36 שעות (מצד שני גם לא כל רופא, ובכל זאת ...).
  2. גודל – בעוד שחלק גדול מהאנשים מעדיף מכשירים קטנים יחסית, לרופא נדרש מכשיר גדול יחסית (כיוון שדרוש לו מסך גדול ועל כך בהמשך). הדבר לא מהווה בעיה כי כיסי החלוק הם יחסית גדולים. אין הכוונה למכשיר בגודל של MRI אלא למשהו שהוא טיפה פחות נוח בכיס מכנסיים ומאפשר מסך גדול יותר (במסכים גם ל0.2 אינץ' יש חשיבות).
  3. מסך – מדובר ברכיב בעל המשמעות הגדולה ביותר!!! אין דרך להגזים בחשיבות המסך!!! (זו היתה הדרך שלי להוכיח שיש דרך להגזים בחשיבות המסך). למסך יש מס' תכונות נדרשות: ראשית, רזולוציה גבוהה. מבלי להיכנס לפרטים טכניים רזולוציה גבוהה יותר מאפשרת לקרוא את האותיות הזערוריות של ההריסון בצורה טובה וחלקה יותר. 12 שעות בתוך המשמרת והנתון הזה הופך למשמעותי מאד. בשוק קימות מס' רזולוציות סטנדרטיות (QVGA,VGA,WVGA וכו'. כעקרון כל רזולוציה מVGA ומעלה מספקת). יש לציין כי מכשירים בעלי רזולוציה גבוהה נוטים להיות מעט איטיים יותר אך מנסיוני האישי התועלת במסך ברור שווה את המחיר במהירות.
   שנית, על המסך להיות מואר. הכוונה היא שכאשר תביט במסך תחת תאורת הניאון של המיון עדיין תוכל לזהות מה כתוב בו. הדרך לבדוק נתון זה היא לקחת את המכשיר המיועד אל מחוץ לחנות ולבחון כיצד ניתן לקרוא מתוכו באור שמש ישיר.
  4. מה נפוץ אצלי במחלקה? הרעיון הוא שמערכת ההפעלה (Symbian/Palm/Windows Mobile/ iPhone) הנפוצה ביותר בסביבת העבודה שלך היא זו שיהיו לה הכי הרבה יישומים נגישים לך. בקיצור, אחרים כבר עבדו קשה בכדי למצוא יישומים המתאימים לך. נצל את עבודתם של אחרים לרווחתך (אם אתה מעל לדרגת מתמחה הגבל את העצה הזו לתחום מחשבי כף היד לפחות עד שאני אסיים התמחות).
  5. סוגיה נוספת היא עניין הקישוריות. בעיקרון Bluetooth הוא די סטנדרטי ברוב המכשירים. WiFi לעומת זאת הוא קצת פחות נפוץ (בעתיד עוד נראה WiMAX ושאר חידושים אבל עד אז תהיה לנו קליניקה פרטית ונוכל להרשות לעצמנו מכשירים יקרים ממש). היתרון שמקנה הWiFi תלוי במנהל המחלקה וביד הנעלמה המכונה "מחלקת מחשוב". אם יש במחלקה אינטרנט אלחוטי, ואם מנהל המחלקה מסכים לאשר לך קוד גישה, ואם הצלחת לתפוס את אנשי המחשוב, והם הצליחו להעביר אותך לאיש הרלוונטי, והוא ידע על מה אתה מדבר וגם זכר את הקוד ועדיין לא יצאת לגימלאות תוכל לנצל את המכשיר לגלישה ברשת לצורך קבלת מידע רפואי (Up To Date קיים גם בגרסה ל-PocketPC). הדבר חשוב במיוחד למשתמשי ה-iPhone כיוון שנכון לעת כתיבת שורות אלו הוא מוגבל מאד בהיצע התוכנות הקיימות עבורו וחלק מהתוכנות לא מותקנות עליו אלא ניתן להיכנס אליהן דרך מנוי רשת (למשל תוכנות Skyscape).

אחרי שזכית להוציא משכורת חודשית על מכשיר (זה לא שאני ממורמר זה פשוט העוני...) מה אפשר לעשות בו?
אם אתה קורא סקירה זו נראה שאת הצעד הראשון בכיוון הנכון עשית (נכנסת לאתר PDACE).
כצעד שני קרא את סקירתו המצויינת של עמית:
רפואה בכף ידך.
סיימת? יופי!
ועכשיו התוספות. סקירתו של עמית מתרכזת בתוכנות חינמיות. תוכנות בתשלום ניתן למצוא באתר
http://www.skyscape.com.
מומלץ לרכוש את תוכנת הreader המצויינת iSilo כיוון שישנם ספרים רבים המתאימים לקריאה באמצעותה. כמו כן כפי שמצויין בסקירה של עמית ניתן לייצר לעצמך ספרים לתוכנה זו.

כל מה שציינתי כאן הוא כללי וראשוני מאד לשאלות נוספות ופרטניות יותר – פורום "תפוז".
 
10-Apr-2009