PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories כנגד ארבעה בנים...
הגרסה למחשבי כף יד

 
 
טאגליינס

מעבר מWindows Mobile ל-iPhone – מסע בין כוכבים

 
מאת: שמעון בורשטיין
או: סיפור ירח הדבש שלי.
iPhone לפני כשבועיים עברתי ממכשיר Windows Mobile (HTC Cruise) ל-iPhone G3.
כיוון שה-iPhone הוא ללא ספק המכשיר המסוקר ביותר בעולם (קרוב לחצי מיליארד תוצאות חיפוש בגוגל רק באנגלית) וכיוון שאם תחפשו היטב תמצאו סקירות על נתוניו הטכניים, חווית המשתמש, תוכנות ויישומים, צורה ועיצוב, מצלמה, סוללה, מסך, איך הוא שותה את הקפה בבוקר ואפילו על הקשר שבין היותו של סטיב ג'ובס חייזר לבין עיצוב האייקונים במכשיר, אין בכוונתי לסקר את המכשיר כלל.
אם כן, למה למען השם אני מלאה אתכם במאמר הזה?!
כי אני רוצה לשתף אתכם בחוויית המעבר בין שתי מערכות ההפעלה האמורות, ובעיקר כי הבטחתי לאיילת לכתוב על כך ובפעם הקודמת שלא עמדתי בהבטחתי לאיילת איבדתי שתי אצבעות מידי הימנית.

עובד? מה ככה בלי כלום?!

לכל מכשיר חדש יש תקופת "ירח דבש" קצרה. אתה מביט במכשיר אליו ערגת בעיניים מצועפות, הוא משיב לך מבט במסך מזוגג, ונראה כי שניכם תלכו חבוקים אל האופק מול השקיעה.
אצל אנשים מסוגי (פריקים של גאדג'טים) החוויה נמשכת כחודש, או אז מתחילים לצוף כל אותם באגים קטנים שבתחילה נראו לא משמעותיים וכעת הם מציקים. לאחר שלושה חודשים נוספים מתחיל ה"גירוד ביד" למכשיר חדש וכעבור חצי שנה המכשיר שכה אהבת חייב להתחלף ברעהו הטוב ממנו רק בכדי לסבול מגורל דומה כעבור חצי שנה נוספת.
ובכן ה-iPhone עובד! אין מדובר בהכרזה של מה בכך. אומנם כל בר דעת היה מצפה ממכשיר שעלה למעלה מ3000 ₪ לעבוד, אך כפי שכבר הבנתם מקריאת הפסקה הקודמת, אין מדובר בבר דעת.
כמי שהתרגל זה שנים רבות לעבוד עם מכשירי Windows Mobile הורגלתי שמכשיר נרכש, אתה מפעיל אותו ומתלהב מאיכותו וממהירותו. כעבור שעה אתה מבין שדרושה לו תוכנת עברית (אחרי שכבר הבטחת לעצמך בפעם ה50 להמיר את אנשי הקשר לאנגלית). אתה מתקין למכשיר תוכנת עברית בעלות נוספת ומגלה שהמכשיר הפך לצב. לא אין מדובר באותה חיה חביבה בעלת שריון הנהנית, משום מה, לאכול חסה, אלא במכשיר מזדחל שכל פעולה בו יכולה כמאמר השיר של כוורת "להוציא מטבח מכליו". כיוון שאתה עדיין מצוי באותו "ירח דבש" מפורסם אתה מיד מחפש פתרונות בפורומים השונים ואחרי ששינית הגדרות רג'יסטרי (מי שהמונח לא מובן לו, תנוח דעתו, אין שום סיבה אמיתית לדעת מה זה אומר), החלפת פעמיים ROM והנחת את המכשיר שבע פעמים לשבע דקות על שבעה קברי צדיקים שונים, אתה שמח לגלות שכעת הוא מהיר כאיילה ועובד מצויין... האמת היא שלא ממש אבל אחרי כל העבודה שהשקעת והמכשיר החדש לא נעים להודות אז הוא "מהיר כמו איילה".
באשר ל-iPhone הוא באמת מהיר! (מדובר כאמור בדגם הG3 ולא הGS3 שאמור להיות עוד יותר מהיר) והוא גם מגיע עם עברית כחלק ממערכת ההפעלה (אין צורך לרכוש תוכנת עברית). בקיצור שמת כרטיס SIM במכשיר (אין מדובר בפעולה פשוטה, היא מחייבת מכשיר מיוחד להוצאה של הכיסוי מכשיר שלבטח יאבד עד לפעם הבאה שאזדקק לו) והמכשיר עובד זורם וחלק.

אפשר לחייג. כן גם בשמש

כל מי שאי פעם החזיק במכשיר בעל מסך מגע שאיננו iPhone יודע שבשביל לחייג בשמש כל שעליך לעשות הוא להעביר את המסך לתאורה מקסימאלית להסתיר את כיוון השמש באמצעות כף ידך ולנסות לנחש אילו מספרים מופיעים על המסך. ה-iPhone מאפשר לחייג גם באור שמש ישיר ובצורה קלה וברורה.
יש משהו קצת מטריד בעובדה שאני מהלל מכשיר על כך שהוא עושה את הפעולות המינימליות הנדרשות ממנו.

נו, אז הטלפון אחלה, מה לגבי התוכנות?

פה אנו נתקלים לראשונה בכלי חביב שנועד להקל על כולנו את החיים – תוכנת ה-iTunes. ודאי שאלתם את עצמכם "כיצד תוכנת ה-iTunes מקלה עלי את החיים?". ובכן, לאחר שהתמודדת בהצלחה עם תוכנת ה-iTunes כל יתר האתגרים בחייך נראים קלים יותר.
מדובר בתוכנה מסורבלת ומעצבנת והמפליא הוא שחייבים (כן, חייבים, ומיד תגלו למה) לעבוד איתה. מתברר, שה-iPhone יכול לקבל על עצמו יישומים רבים ושונים ואף להכיל מידע רב אך אין שום אפשרות להתקין עליו את המידע הנ"ל או את היישומים הללו מבלי לעבור דרך מחשב עליו מותקנת התוכנה. האמת היא שיש דרכים לעקוף את המגבלה הזו שחברת "אפל" הטילה על ציבור משתמשיה, אך דרכים אלו ימנעו מכם אחריות על המכשיר ודורשות תפעול קצת יותר מתקדם, ולכן לא נסקר אותן כאן.
באמצעות תוכנת iTunes וחנות התוכנות של "אפל" ניתן למצוא יישומים רבים עבור המכשיר, רובם נמכרים בסכומים נמוכים של 99 סנט עד 5 דולר, ורובם באים לתת מענה לבעיות מובנות במכשיר.
כל יתר התוכנות הן משחקים.

אילו בעיות מובנות?

ובכן, למכשיר יש מספר בעיות מעבר לעובדה שכמעט כל פעולה בו דורשת מעבר דרך iTunes (אפילו מחיקה של קבצי תמונה ושירים אינה מתאפשרת מהמכשיר עצמו – ולא, הפעם אין מדובר בציניות ל"טיבול" המאמר אלא באמת מצערת).
אין למכשיר יכולת לסמן מס' אנשי קשר (מחיקה של כפילויות צריכה להתבצע דרך המחשב או אחד אחד). אין למכשיר סמיילים למשלוח SMS. אין ריבוי פרופילי משתמש למכשיר (יש לו שני מצבים "שקט" ו"רגיל"). בכדי להפוך שיר לרינגטון כל שעליך לעשות הוא להוריד תוכנת המרה, להמיר את השיר, להעלות אותו ל-iTunes להקיף חמש פעמים את תמונתו של סטיב ג'ובס לאכול תפוח ולהשאיר אותו שלם ולהעביר את הצלצול למכשיר... אה, ואז להגדיר אותו.
כמובן שמכשיר כה מתקדם חייב גם חסרי חומרה, ולכן אין לו חווי טעינה (אתם יודעים, האור הקטן שנדלק באדום כשהמכשיר נטען והופך לירוק כשהוא טעון), אין לו יכולת להרחבת זיכרון (למרות שG16 מובנה אמור להספיק לכל הצרכים שלי באופן אישי) ואם חלילה חשקה נפשכם בסוללה נוספת (למקרה שתצאו למסע עסקי במדבר מוהבי או סתם לטיול ב"שביל ישראל") כדאי שתיקחו איתכם גם את המעבדה של "אפל", כי אין אפשרות להחליף סוללה ללא ציוד מתקדם וידע טכני.
זה לא שהקיטורים נגמרים פה אבל את התמונה הכללית הבנתם.

אם כל כך רע, מה טוב?

ובכן, אענה על השאלה בסיפור. נאלצתי (בשל טמטום אישי שלי) להסיר כפילויות של אנשי קשר באופן ידני מהמכשיר. מדובר בכ-150 אנשי קשר כפולים. הפעולה ארכה כ-3 דק' והייתה ממש מהנה! אני לא צוחק. כל מי שאי פעם נאלץ למחוק 150 אנשי קשר באופן ידני במכשיר כל שהוא (נוקיה, סוני, סמסונג או Windows Mobile) יודע שעדיף לעבור שיעור של שעתיים בנושא "ארמית ואשורית – שפות אחיות או סתם שפות". אני ממש נהניתי מהפעולה הסיזיפית וחסרת התוחלת הזו.
כיף להזיז את המסך, כיף להריץ את אנשי הקשר. הכל זורם חלק וממושמע להפליא. הנגן מצויין (גם סרטים וגם מוזיקה). לחיצה קלה מבצעת את הפעולה (הי, יצא לי חרוז, קלה ומבצעת!).
הקלדה על גבי המקלדת הווירטואלית נוחה ומדוייקת (במצב מאוזן כמעט ואין טעויות הקלדה, במצב מאונך יש קצת, אך עדיין פחות משהיו לי בWindows Mobile עם סטיילוס). משלוח והצגת הודעות SMS כצ'ט הוא נחמד. בקיצור חווית המשתמש היא כייפית.
אם לסכם זאת בצורה פשוטה, מכשיר ה-Cruise ידע לעשות כמעט הכל אך בכל פעולה שלו יכולת לשמוע אותו אומר "מה? לפתוח את התוכנה? אתה בטוח? למה אתה צריך? דווקא עכשיו כשאני בשנ"צ? ... נו שויין אני רק לא מבין למה תמיד אני!"
לעומתו ה-iPhone יודע לעשות הרבה פחות (תשמע ממנו הרבה "אנ'לא יודע") אבל את מה שהוא יודע לעשות הוא עושה במהירות ביעילות ובעיקר בהנאת משתמש לא מוסברת.
זה לא שה-iPhone חף מאיטיות בחלק מהמצבים אך כשהוא עושה זאת הוא עושה זאת בחינניות לזמן קצר ובצורה הנראית "זורמת". בקיצור כשהוא איטי לא בא לך לזרוק אותו על הראש של ביל גייטס (אולי בעתיד כשיעבור "ירח הדבש", אבל אז זה יהיה על ראשו של מר ג'ובס).

"ספארי" זה "אופרה" אחרת

למי מכם שאינו מצוי בתחום, לא, לא התבלבלתי במאמר "תרבות הפנאי לחופש הגדול", מדובר בשמותיהם של שני דפדפני האינטרנט של ה-iPhone ושל Windows Mobile (בהתאמה). לכאורה, סעיף הדפדפן היה אמור להופיע ברשימת הדברים הטובים שיש ב-iPhone אבל הוא כל כך טוב שמגיע לו סעיף נפרד.
רק אציין שמצאתי את עצמי מעדיף גלישה במכשיר עם מסך "3.5 על פני גלישה במחשב הנייד (מסך "15.4).

איך הפכתי לגיימר

כאמור, בחנות היישומים של "אפל" ישנם משחקים רבים. אני יליד 1977 ומבחינתי שיא הגרפיקה הממוחשבת למשחקים הוא ציור של גורילה הזורק עליך חביות המתגלגלות במורד שעה שאתה מנסה להציל את אהובתך. טוב, לא ממש גורילה אלא חמישה פיקסלים חומים, לא חביות אלא פיקסל שחור וגם האהובה היתה פיקסל ורוד ועליו הילה צהבהבה (בקיצור, משחקי עבר פרימיטיביים). גם בימי כמשתמש ב-Windows Mobile לא זכיתי למשחקים בעלי גרפיקה יוצאת דופן (bubble shooter הוא לא מופת של גרפיקה עילית). דווקא בכשירי הסלולר ה"רגילים" מצאתי משחקים בעלי גרפיקה קצת יותר מתקדמת, אבל שום דבר לא הכין אותי למכונת המשחקים הפוטנציאלית שיש ב-iPhone. משחקים עם הדמייה עילית המנצלים את יכולת התגובה של המכשיר להנעת המסך (הטייתו קובעת, למשל, את כיוון ומהירות הטיסה), בקיצור, לא נופל, ואף עולה על קונסולות משחקים ניידות (כגון PSP ודומיה). יכול להיות שאני קצת מגזים (לקונסולות הללו יש באמת יכולות יוצאות דופן) אבל בהחלט לא מדובר בפיצ'ר נוסף של הטלפון אלא באפשרות שוות זכויות (קונסולת משחקים מחייגת/ טלפון משולב עם קונסולת משחקים).

בכל זאת, מילה על הבדלים טכניים

ה-iPhone נחות, מבחינת החומרה שבו, מרוב מכשירי הWindows Mobile בעלי מחיר דומה. חווית המשתמש לא נפגעת מכך (העובדה שהמעבד איטי יותר לא מעניינת אף אחד אם בפועל המכשיר מהיר יותר) למעט אולי בעניין נחיתות המצלמה. הבטחתי מילה, אמרתי 39. מספיק.

לגבי Multi Tasking.

אין ל-iPhone אופציה של ריבוי משימות. במכשיר Windows Mobile תוכל לעבור בין שני יישומים פתוחים בקלות יחסית. כל שעליך לעשות הוא ללחוץ על כפתור ריבוי המשימות ולעבור ליישום המקביל ע"י לחיצת כפתור נוספת. ב-iPhone לעומת זאת תצטרך לסגור את היישום הפעיל (לחיצה על כפתור) ולפתוח יישום חדש (לחיצת כפתור נוספת). החדשות הטובות הן שגם אם כוללים את זמן עליית התוכנה ברוב המקרים התהליך יהיה מהיר יותר ב-iPhone. החדשות הרעות הן שכשנכנסת שיחה באמצע משחק לא כל המשחקים ישמרו לך על התוצאה.

לסיכום

מדובר במכשיר כייפי שאינו חף מבעיות. האם המעבר כדאי? על כך אוכל לענות רק בתום "ירח הדבש" ולאחר שאבדוק על המכשיר תוכנות רפואיות (אחד היישומים המרכזיים עבורי). אל דאגה איילת - ה"רפואיות" יזכו לסיקור נפרד (כן, אני אוהב את האצבעות שלי – הן חיוניות לתפעול ה-iPhone).
 
25-Aug-2009