PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories ביקור בהנדי
מה שהיה אמור ליהיות ביקור שגרתי והפך לסיפור הזוי

 
 
טאגליינס

טיפים בסיסיים ומתקדמים להקלדה נוחה ב-iPhone

 
מאת: עופר ליכטמן
ריכוז טיפים שימושיים לשימוש יעיל ונוח במקלדת ה-iPhone.

מכשיר ה-iPhone מגיע, כידוע, עם מקלדת touch בעלת יכולות מתקדמות. עם זאת, ישנם מספר מגבלות ביכולות המקלדת, בהיותה מצומצמת ממקלדת qwerty מלאה. להלן מספר טיפים, שאספתי עם הזמן, העשויים להקל עליכם את מלאכת ההקלדה. חלק מהטיפים ידועים ומתאימים למשתמש המתחיל. חלקם ידועים פחות. המאמר מתייחס למקלדות בשפה העברית והאנגלית.

הטיפים הנ"ל, כאמור, עוסקים ספציפית בנושא הקלדה. אם ברצונכם לקרוא על טיפים לשימוש כללי ב-iPhone, עיברו למאמר הזה.

 • על מנת להוסיף או להסיר שפות מהמקלדת, כנסו ל-[הגדרות > כללי > מקלדת > מקלדות בינלאומיות] וסמנו או הסירו את השפות כרצונכם.
 • במהלך ההקלדה, ה-iPhone מבצע תיקוני איות כ-default. אם ברצונכם להפסיק את הפיצ'ר הזה, כנסו ל-[הגדרות > כללי > מקלדת] והסירו את הסימון מ-"איות אוטומטי".
 • אם ברצוננו להציב את סמן ההקלדה במקום מסויים בטקסט, נלחץ לחיצה ממושכת על הטקסט ותופיע זכוכית מגדלת אשר תאפשר לנו לעבור למיקום המדויק ולשחרר את הסמן כרצוננו. במידה ואתם משתמשים בקושחה 3.0 ומעלה, פעולה זו גם תפעיל את אופציות ה- copy-paste.
 • COPY-PASTE - כאמור, מגירסה 3.0 ומעלה המכשיר כולל גם את האופצייה החשובה של העתקת טקסט והדבקתו. על מנת לסמן מילה להעתקה, נקיש double-click על המילה המבוקשת. הפעולה הזו תסמן את המילה ותפתח בפנינו את אופציות ה-Copy-Paste. כעת באפשרותנו להעתיק את המילה. לחיצה נוספת במקום כלשהו בטקסט תפתח שוב את האופציות ונוכל לבצע הדבקה.
 • אם ברצוננו להקליד מספרים וסימנים במהלך הקלדת האותיות - אנו נאלצים להקיש על כפתור ה-123 שבתחתית המסך מצד שמאל, לעבור למקלדת המספרים והסימנים, להקליד את המספר או הסימן המבוקש, לחזור ולהקיש על כפתור האותיות על מנת לחזור למקלדת האותיות ולהמשיך בכתיבה. לדוגמה, נסו להקליד ב-iPhone את המשפט הקצר הבא: "חברת ק. ג'והנסון הפקות בע"מ.". מי שמיומן בהקלדה לא ירגיש בכך טירחה מיוחדת אבל אפשר לעשות זאת בצורה קצת יותר מהירה:
  כאשר אתם מקישים על הכפתור 123 למעבר למקלדת המספרים והסימנים, החזיקו את הכפתור לחוץ והחליקו את האצבע אל המספר או הסימן הרצוי. ברגע שתעזבו את הלחיצה, המקש הרצוי יוקלד והמקלדת תחזור אוטומטית לתצורת האותיות.
 • אם אנחנו לא בטוחים עדיין בלחיצות מקשי המקלדת, אנחנו יכולים ללחוץ על מקש רצוי ולא לעזוב. המקש שלחצנו עליו יגדל ואם אנחנו רואים שזה לא המקש הרצוי, ניתן להחליק את האצבע בין המקשים בלי להרים אותה מהמסך. כאשר נגיע למקש הרצוי, נשחרר את הלחיצה והוא יוקלד.
 • כמו בהרבה אפליקציות ב-iPhone, גם המקלדת מגיבה לסיבוב המכשיר ב-90 מעלות. במצב מאוזן, המקלדת גדולה ונוחה יותר להקלדה. נסו להקליד במצב מאוזן כאשר אתם אוחזים את המכשיר בשתי ידיים ומקלידים עם שני האגודלים.
  משום מה, יש אפליקציות מסויימות שהטיית המקלדת פועלת רק לפני ההקלדה. לדוגמה: אם נרצה להקליד הודעת SMS כשהמקלדת לרוחב - לא נוכל להטותה כך כאשר המקלדת כבר מופיעה לאורך. עלינו להסיר את המקלדת מהמסך ולחזור למסך הצגת ה-SMS ללא המקלדת, להטות את המכשיר במצב זה ורק אח"כ להקיש על שדה הכתיבה והמקלדת תופיעה לרוחב.
 • אם כתבתם משהו ואתם רוצים למחוק את כולו בבת אחת - האפשרות המייגעת היא להקיש על מקש ה-"מחיקה אחורנית" ולמחוק תו תו. האפשרות המהירה יותר היא זו:
  שיקשוק של המכשיר יקפיץ Popup שישאל אתכם אם ברצונכם לבטל את ההקלדה. לחיצה על אישור תמחק את כל מה שהקלדתם. אם מחקתם הכל ואתם מתחרטים - אין בעייה: שקשקו שוב את המכשיר ויקפוץ לכם Popup נוסף שישאל אתכם אם אתם מעוניינים לבטל את המחיקה.
 • במקלדת האנגלית, לחיצה על מקש ה-Shift (חץ כלפי מעלה מצד שמאל למטה של המכשיר) מאירה את המקש באור לבן ומעבירה את האותיות ל-Caps. כאשר ה-Shift לחוץ (באור לבן), לחיצה יחידה על אות כלשהי מחזירה אוטומטית את האותיות לקטנות. מה שפחות ידוע זה שלחיצה כפולה על ה-Shift מאירה אותו באור תכלת ומאז ההקלדה היא רק Caps כמו לחיצה על CapsLock במחשב. במידה והאפשרות הזו לא פועלת, כנסו ל-[הגדרות > כללי > מקלדת] והפעילו את "אַפשר Caps Lock".
 • אני מאד נהנה מהאפשרות של הלחיצה הכפולה על מקש הרווח על מנת להקליד אוטומטית נקודה ורווח לסיום משפט והתחלת המשפט הבא. על מנת לאפשר את האופצייה הזו כנסו ל-[הגדרות > כללי > מקלדת] ואפשרו את "קיצור הנקודה".
 • כאשר אתם רוצים להקליד כתובת אינטרנט וידוע לכם שהיא עם סיומת com, אין צורך להקליד, לא com ולא www. לדוגמה: על מנת לגלוש לאתר http://www.cnn.com מספיק להקליד בשדה הכתובת cnn וזהו.
 • ישנם מקשים מסויימים במקלדת שבלחיצה ממושכת מציגים מקשים נוספים שלא ממוקמים במקלדת. להלן המקשים המדוברים:
  לחיצה ממושכת על המקש: תציג את המקשים הנוספים הבאים:
  אותיות אנגלית
  e è é ê ë ę ė ē
  y ÿ
  u ū ú ù ü û
  i ī į í ì ï î
  o ō ø œ õ ó ò ö ô
  a à á â ä æ ã å ā
  s ß ś š
  l ł
  z ź ž ż
  c ç ć č
  n ñ ń
  אותיות עברית
  י
  כ ך
  מ ם
  נ ן
  צ ץ
  פ ף
  מספרים וסימנים
  0 °
  -
  & §
  " " ” “ „ » «
  סימנים מיוחדים
  %
  . ...
  ? ¿
  ! ¡
  מקלדת יעודית לאינטרנט
  com. net .edu .org .il .co.il.
    הערה: הדומיינים שיופיעו ברשימה הנ"ל תלויים בשפות המוגדרות במכשיר תחת: [הגדרות > כללי > מקלדת > מקלדות בינלאומיות].
 
27-Sep-2009