PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories עידן חדש מתחיל עם ה-Mac Book החדש
או: 100% לחות - סיפורו של יום בחיים

 
 
טאגליינס

כשהטוב מאד הפך למצויין

 
מאת: עופר ליכטמן
חוויות ורשמים ממעבר מ-iPhone 3G 8GB ל-iPhone 3Gs 32GB

קצת רקע הסטורי

במהלך השנה האחרונה זכיתי להנות מכישוריו המוצלחים של ה-iPhone 3G 8GB, אותו רכשתי לאחר שנים רבות של שימוש במכשירי סלולר רגילים כאלה ואחרים, כולל מספר סמארטפונים מועט.
המעבר מהמכשירים הקודמים למכשיר ה-iPhone היה חד באופן משמעותי ולאחר תקופת הסתגלות קצרה כבר לא יכולתי לראות את עצמי "משתנמך" חזרה לטלפונים אחרים. חוויית המשתמש האישית שלי השתדרגה פלאים בכל הנוגע לזרימת הפיצ'רים והאפליקציות, לגלישת ה-html הכ"כ נוחה וליכולות הגרפיות היוצאות דופן של המכשיר.
לאחר שיקלול אישי שלי, אליו הכנסתי את הפלוסים שבמכשיר לעומת המינוסים שבו ובהתנהלותה הכללית של Apple - הגעתי למסקנה שה-iPhone 3G הוא בהחלט מכשיר טוב, אפילו טוב מאד. במהלך הימים האחרונים נוכחתי שהטוב מאד יכול, במלוא מובן המילה, להפוך למצויין!

אחח.. איטליה איטליה... ארץ הפסטה, הפיצה וה-iPhone Sim Free...

לפני כשבוע קניתי iPhone 3Gs 32GB Sim Free באיטליה המקסימה (נושא למאמר מרהיב בפני עצמו.... :-) ). בצורה הכי פשוטה ונטולת סיבוכים נכנסתי במילאנו לחנות Vodafone וביקשתי לקנות את המכשיר. המוכר בדק במלאי והתנצל שנשאר לו רק דגם לבן... שילמתי מחיר זול בהרבה מהמחירים בארץ לאותו דגם ותוך 3 דקות המכשיר היה בידי, לאחר אקטיבציה ב-iTunes ועם ה-sim האישי שלי. לאחר איסוף הריר שהחל להצטבר והסדרת נשימה קצרה נערכתי לחיוג מהמכשיר על מנת לוודא שה-sim אכן עובד. השיחה הראשונה עשתה דרכה אל מנהלת פורום iPhone ו-iPod באתר פורומים ידוע ששמו קשור בדרך זו או אחרת לפירות הדר... :-) זו הזדמנות טובה להודות לך, איילת, על ההכוונה אונליין. עזרת לי מאד.
בזה בעצם תמו כל סימני השאלה והתהיות והחששות בכל הקשור לרכישת iPhone Sim Free בחו"ל. התהליך הרבה יותר קל משחשבתי. נכנסים, משלמים, מאקטבים ויוצאים. זהו. בלי התחייבויות, בלי מסמכים ובלי חתימות.

אז איך הטוב מאד הופך למצויין?

לאחר הטיול הנהדר חזרתי לארץ עם הרבה תמונות ועם שני מכשירי iPhone. הישן והחדש. עכשיו, אחרי חרישה של מספר ימים אפשר להתחיל לענות בזהירות על השאלה המתבקשת:
"איזה יופי! תתחדש! במה הוא יותר טוב מהקודם?" או: "כ"כ הרבה כסף? תגיד, זה באמת שווה את זה?" (בדיאלקט פולני).

"M is for Mehirut"

(תרגום סימולטני מכנס Apple בו הושק הדגם החדש לפני מספר חודשים).

כפי שסטיבי הסביר בכנס, ההבדל הראשון והמשמעותי ביותר בין ה-3Gs לקודמו הוא ללא ספק המהירות, וזאת בעיקר בשל מעבד חזק יותר (600MHz ב-3Gs לעומת 412MHz ב-3G) וזיכרון פנימי גדול יותר (256MB ב-3Gs לעומת 128GB ב-3G). על מנת לבדוק את הנושא ביתר-דיוק, ביצעתי Restore ל-3G וטענתי את שני המכשירים באותם תכנים בהם היה טעון המכשיר הישן (פחות או יותר - לדוגמה: ה-3G הינו פרוץ + Cydia, דבר שאי אפשר להשוות ל-3Gs הפתוח).
יותר מכך: בשל מגבלת נפח, המכשיר הישן נטען בהמון שירים אשר הומרו מ-MP3, כשכ"א מהם שוקל כ-4MB בממוצע. את המכשיר החדש טענתי באותם שירים אבל שהומרו אל המכשיר ישירות מהדיסקים ברמת Lossless. התוצאה היתה כ-20MB בממוצע לשיר.

מהירות עליית המכשיר

ההבדל המשמעותי הראשון נצפה כבר בזמן עליית המכשירים. ה-3Gs עלה בזמן קצר בהרבה מה-3G. ברשותכם, לא ערכתי מדידות בסטופר... יש על כך כבר הרבה סרטוני-השוואה ב-Youtube :-) לאחר עליית המכשירים ניתן להבחין מייד בזרימת הטאצ' המשופרת בדגם החדש. מסכי הבית נגללים בצורה יותר מהירה. הגלילה שמאלה אל מסך ה-search עוברת חלק. ב-3G היה תמיד איזשהו שבריר שניה של עיכוב במעבר הזה ובעלייה האוטומטית של המקלדת.

מהירות אפליקציות

העלייה של כל האפליקציות מהירה לאין ערוך מעלייתן ב-3G. לדוגמה, פתיחת הנגן או אפליקציית ה-Contacts אורך שבריר שנייה בעוד שב-3G זמן ההמתנה יותר ארוך באופן מורגש. הדבר דומה גם באפליקציות האחרות כמו ה-Notes, מזג האויר, התזכורות הקוליות, המחשבון ועוד.
המהירות מורגשת במיוחד בעליית מצלמת הסטילס ובתפקודה. בעוד שב-3G "הצמצם" מופיע זמן שלפעמים נראה כנצח, ב-3Gs המצלמה עולה מיידית וזמן ההמתנה בין צילום לַצילום הבא קטן בהרבה מזה שב-3G.
הבדל משמעותי נוסף מורגש כאשר לוחצים על "שליחת SMS" בתוך פרטי איש קשר. ב-3G המעבר הזה משום מה אורך כאורך הגלות בעוד שב-3Gs הוא מתרחש מיידית.
דוגמה משמעותית נוספת: ב-3G ישנה בעיית איטיות גדולה בחיפוש תוך כדי הקלדה. לדוגמה, כאשר אנחנו מתחילים להקליד שם לשליחת SMS - המכשיר מבצע חיפוש ב-Contacts תוך כדי הקלדה. החיפוש הזה מאט מאד את תהליך ההקלדה. לעומת זאת, ב-3Gs התהליך הזה מהיר וחלק.

תפקודי מהירות משופרים נוספים

מעבר לנ"ל, מהירות תפקוד הדפדפן והגלישה השתפר פלאים ב-3Gs. לא רק שהדפים השונים עולים מהר יותר, אלא גם הגלילה בתוך דף האינטרנט מהירה ורציפה בעוד שב-3G הגלילה לעיתים איטית ומקרטעת. כמו"כ, מהירות סיבוב המסך בהטיית המכשיר השתדרג בצורה מורגשת. המעבר מאנכי לאופקי וחזרה מתרחש מהר ובצורה חלקה.

ומה מעבר לנושא המהירות?

אז ככה: תמיד הייתה לי בעייה לשמוע את צילצול הטלפון במקום לא שקט. ב-3Gs עוצמת הצילצול חזקה יותר ומשביעת רצון. לא הצלחתי להבחין אם הדבר נכון גם לשמע השיחה עצמה.
מצלמת הסטילס שודרגה מ-2MP 1600X1200 ב-3G ל-3.15MP 2048X1536 ב-3Gs. השידרוג הזה די מורגש בעיקר בתנאי תאורה פחות טובים. המחסור בפלאש מורגש ביותר לצערי. כמו"כ במצלמה החדשה קיים אוטופוקוס, דבר שמעלה אף הוא את איכות התמונה.
השידרוג המשמעותי במתחם הזה הוא כמובן מצלמת הוידאו שבמקרים הבודדים שהפעלתי אותה נתנה תוצאות בהחלט משביעות רצון. עדיין היא לא משתווה למצלמות האיכותיות של הסלולרים של נוקיה. קובץ הוידאו עובר למחשב בצורה מהירה ופשוטה (copy-paste) ממש כמו תמונה. אין צורך ב-iTunes או תוכנות אחרות.
אציין הבדל נוסף ככל הנראה משמעותי: בשנה האחרונה, במהלך סינכרון של כמה ג'יגות מהמחשב ל-3G, המכשיר היה מתחמם מאד. השבוע, כשהעברתי ל-3Gs הרבה יותר ג'יגות בבת-אחת - המכשיר לא התחמם כלל. שמעתי על תופעת התחממות ה-3G מכמה גורמים כך שאני מניח שהיא לא היתה פרטית במכשיר שלי.
מיותר לציין שמבחינתי האישית, ההבדל הגדול בנפח המכשירים (32GB לעומת 8GB) הוא משמעותי ביותר. יהיו משתמשים אחרים שאולי הבדל זה לא יהיה משמעותי עבורם.
לחיצה ממושכת על כפתור הבית העגול מפעילה את ה-Voice Control שמאפשר להפעיל שיר בנגן או לחייג לאיש קשר בפקודה קולית. כרגע אין לי אלא להשתעשע בפיצ'ר הזה ולא יותר מאחר ועברית אינה בין השפות הנתמכות.
טרם הספיקותי לרדת לעומקם של המצפן, וה-Nike+iPod שהתווסף להגדרות.

לסיכום

כל מי שאומר שה-3Gs מאד דומה ל-3G ושההבדלים מזעריים - לטעמי טועה. כל הבדל מורגש בצורה ברורה וסך ההבדלים יחד יוצרים חוויית משתמש מצויינת, טובה משמעותית מחוויית המשתמש הטובה גם כך ב-3G. על השאלה "האם זה שווה את הכסף" אני לא יכול לענות באופן גורף. זה מאד אינדבידואלי. עבורי - המכשיר החדש שווה כל "לירטה"!

 
3-Dec-2009