PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories סוגי הגולשים בפורום
כל ותיקי הפורומים מכירים את הסוגים הללו... דני גם תיאר אותם.

 
 
טאגליינס

גיבויים בפאלם (ובכל PDA אחר)

 
מאת: עמית שני
כיצד לבחור את צורת הגיבוי הטובה ביותר, גיבוי אשר יאפשר גם שחזור תקין בשעת משבר
לאחרונה יש הרבה דיבורים על תוכנות גיבוי חדשות ועל אופציות גיבוי למכשירים העובדים עם טכנולוגיות חדשות (כמו NVFS). נראה לי חשוב לפרט כמה כללים לפני בחירת פתרון הגיבוי.
פתרון גיבוי הוא פתרון שכולל בתוכו את תוכנת הגיבוי, את אופן ביצוע הגיבוי, מדיניות התזמון ושמירת ההסטוריה ואופן שמירת המדיה עליה נמצאים הגיבויים.

כאשר באים לבחור פתרון גיבוי למחשב כף היד צריך לבחון את הפתרונות לא לפי יכולות הגיבוי שלהם אלא לפי יכולות השחזור. לדוגמא, אם מצאתם תוכנה שנראית לכם שיש לה הרבה פיצ'רים של גיבוי כמו דחיסה, הצפנה, תזמונים, שמירת העתקים וכו'. שנייה לפני שאתם מתקינים אותה, תדמיינו (או אפילו תנסו על אמת) איך משחזרים איתה מידע בכל אחד מהמקרים הבאים:
  • נכנסתם לפרטי איש קשר ושיניתם את מספר הטלפון שלו. מסתבר שהוא לא נכון ואתם צריכים את המספר הישן.
  • הפאלם לא עובד כמו שצריך, בעקבות התקנת תוכנה לא תקינה, וצריך לשחזר אותו למצב שהיה לפני התקנתה.
  • הפאלם נפל ממרומי מגדל עזריאלי לכביש, נדרס ואז נשפכה עליו חומצה וגם מישהו הבעיר אותו (נגנב זה סתם משעמם).
גם אם המקרים האלו הם דוגמאות קיצוניות מדי, הם יתנו לכם דוגמא למה שעלול לקרות. למשל, התשובה למקרה הראשון היא בד"כ "מה הבעיה, נסנכרן שוב ונגיד לו רק את ספר הכתובות שידרוס מהמחשב לפאלם". התשובה הזו ממש לא מתאימה למי שרוצה אפשרות שחזור גם כשהוא לא לייד המחשב.
בד"כ התשבה למקרה השני תהיה משהו כמו "בשביל מה יש לי גיבוי מלא, אני פשוט אשחזר את הכל מהכרטיס לפאלם והכל יבוא על מקומו בשלום". שחזור כזה ידרוס גם את כל השינויים בכל שאר התוכנות וימחוק את כל המידע שהוכנס מאז הגיבוי האחרון.
התשובה השכיחה למקרה השלישי היא "נקנה מכשיר חדש, נכניס בו את הכרטיס ונשחזר את הכל". התשובה הזו ממש לא מתאימה למי שכרטיס הזכרון שלו לא עמיד בפני חומצה, דריסה ואש.
בקיצור, אין תשובה חד משמעית אבל אפשר להגיע לפתרון מספיק הולם אם חושבים על הגיבוי דרך מציאת פתרון לשחזור.

אז נבחן את הדרך למציאת פתרון הגיבוי ההולם ע"י שאלות ותשובות:
מה לגבות?
הכל!
זה אומר שהגיבוי צריך לכלול את כל המידע שבזכרון RAM, את כל המידע שב NVFS (למי שיש) ואת כל המידע שבכרטיס. אי אפשר לדעת איזה מהם ילך, והכי טוב שהכל מרוכז במקום אחד.
מה לא לגבות?
כלום.
אבל בכל זאת, אם אין לכם מספיק מקום לגבות את הכל אפשר לפסוח על קבצים עצמאיים שנמצאים גם במקום אחר. קבצים עצמאיים הם קבצים שאפשר לפתוח אותם ע"י תוכנה אחרת ולא יכולים להשתנות מהרגע שהותקנו בפאלם. לדוגמא סרטים, תמונות וקבצי PDF. אל תדלגו על קבצי הגדרות, תוכנות ("שממילא אפשר להתקין שוב"), מסמכים וכו'. אם יש קבצים שהחלטתם לא לגבות, תוודאו שהם קיימים בדיוק באותה צורה וגרסה, גם בתיקייה אחרת במחשב.
לאן לגבות?
הכי טוב זה להחזיק 2 כרטיסי זכרון זהים ולגבות לשניהם בכל פעם. כל אחד יישמר במקום אחר. מכיוון שזה לא נוח ומסורבל, הפתרון שנראה לי הכי הגיוני הוא להריץ תוכנת גיבוי שתבצע גיבוי מלא של ה RAM לכרטיס. אח"כ את כל תוכן הכרטיס להעתיק לתיקייה במחשב. בצורה הזו, הכרטיס ייתן לכם מענה לשחזור ה RAM כאשר נמצאים בדרכים. והתיקייה במחשב תיתן מענה לשחזור תוכן הכרטיס (וגם ה RAM שהרי הוא גובה עליו) במקרה של אובדן או נזק לכרטיס או למכשיר (או לשניהם).
מתי לגבות?
רוב תוכנות הגיבוי נותנות אפשרויות רבות לתזמונים שונים של גיבויים. מצד אחד זה נחמד ובטוח לגבות כל הזמן. מצד שני יש בכך סכנה. נגיד שהתזמון הוא בכל לילה. התקנתם תוכנה עבדתם יום ואז גיליתם שהתוכנה עושה בעיות. מכיוון שעבר יום ונעשה גיבוי נוסף, השחזור יביא אתכם לאותו מצב. המצב האידאלי הוא לגבות באופן ידני לאחר כל הכנסה מאסיבית של מידע (כמו לאחר מפגש פורום שבו מקבלים הרבה כתובות), ולגבות ידנית גם לפני כל התקנת תוכנה (או מפגש פורום שבו מקבלים הרבה תוכנות).
כמה הסטוריה לשמור?
כדי שבאמת אפשר יהיה לבצע גיבויים רבים ותכופים, חשוב גם לשמור הסטוריה של גיבויים כדי לחזור, במידת הצורך, לגיבוי אחד או שניים לפני האחרון. יש תוכנות גיבוי המאפשרות שמירת הסטוריה באופן מובנה. אפשר גם לעשות זאת ידנית פשוט ע"י יצירת תיקייה חדשה במחשב עבור כל העתקה של הכרטיס (אפשר לתת לתיקיה שם שמייצג את התאריך ואת המכשיר). כאשר ההסטוריה תופסת הרבה מקום, אפשר להתחיל למחוק מהסוף.
אם כבר לקחנו את מפגש הפורום כדוגמא, אפשר לפני המפגש לגבות לכרטיס, לשמור עותק של תיקיית הגיבוי על הכרטיס ולאחר המפגש לגבות לתיקייה חדשה.
מה חשוב שיהיה בתוכנת גיבוי?
אלו הפרמטרים שיש לשים לב שקיימים בתוכנת הגיבוי שבחרתם:
  • הגיבוי מגבה הכל !!! לא חסרות תוכנות שלא מגבות את כל המידע. בין אם כתוצאה מבאג או כתוצאה ממדיניות.
  • ניתן לשחזר הכל !!!!!! (כנ"ל).
  • יש אפשרות לבחירה אינדבידואלית של הקבצים אותם רוצים לשחזר. או של אלו שאותם לא רוצים לשחזר .
  • ניתן לשחזר הכל מאפס. חשוב שאפשר יהיה לשחזר בלי להתקין תוכנות נוספות על הפאלם. כמו למשל ישירות מהכרטיס או מהמחשב.
  • ניתן לתזמן גיבויים במועדים קבועים, כך שלא נשכח לעשות גיבוי.
מעבר לכך, שאר הפרמטרים הם בגדר צ'ופרים שיכולים להועיל ולייעל את תהליך השחזור: מהירות, שמירת הסטוריה אוטומטית, גיבויים למספר מקומות וכו'.

לסיכום, לא כדאי להקל ראש בבחירת פתרון הגיבוי. עצם העובדה שיש מגוון גדול כל כך של תוכנות ואפשרויות, מאפשר לכל אחד למצוא את הפתרון המתאים לו. וחשוב לזכור: יש אצל מרפי רשימה של כל מי שלא מגבה את הפאלם, והוא רק מחכה להזדמנות להפיל אתכם. ראו, הוזהרתם.
 
30-Nov-1999