PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories איך מוצאים אתר לפי קואורדינטות בלבד
עומרי מספר איך מצא בית קפה לפי קורדינטות גאוגרפיות בלבד

 
 
טאגליינס

בחירת מכשיר ניווט

 
מאת: איילת קורעל
נקודות חשובות בבחירת מכשיר והנילווה אליו.
מכשיר ניווט ההחלטה נפלה – מצטרפים למאה ה-21 (באחור של עשר שנים...) ומתחילים לנווט בעזרת תוכנת ניווט.
איזה? מה ? כמה? האם כדאי לרכוש מכשיר או אולי להשתמש במכשיר הטלפון הסלולרי שלכם שתומך בניווט?
מה כדאי לבדוק כשמגיעים לרכוש מכשיר שכזה?
במאמר הבא פורטו הנקודות אותן כדאי לבדוק בבואכם לרכוש מכשיר ניווט יעודי.

מכשיר ניווט יעודי או מכשיר משולב טלפון?

מכשיר ניווט יעודי מגיע בד"כ (בארץ!) עם תוכנה לניווט כביש בישראל ולעיתים גם בונוס תוכנה לאיזור נוסף (למשל מערב אירופה). שווי התוכנה לישראל הוא כמה מאות ש"ח וכנ"ל גם שווי הבונוס, כלומר סכום בלתי מבוטל.
מעבר לתוכנות הנילוות למכשיר ניווט יעודי (כפי שצויין בסעיף הקודם), לא ניתן להתקין בעקרון תוכנות נוספות שאינן תוכנות ניווט. לעיתים ניתן לפרוץ את המכשיר ולהתקין עליו תוכנות נוספות אך לא תמיד ובכל מקרה המבצע מיועד לפריקים בלבד. אם אתם "אנשים מן הישוב" ;-) אל תבנו על זה – זה מכשיר ניווט. לא ספר טלפונים ולא יומן.

כאשר אתם קונים מכשיר משולב (כמו PocketPC, iPhone, Symbian או Android) , הרי המכשיר עשוי לשמש לדברים רבים נוספים (יומן, ספר טלפונים, משחקים, נגן, תוכנות Office ועוד שימושים רבים נוספים).
חלק מהמכשירים מכילים כבר תוכנת ניווט וחלקם – לא.
יש לקחת בחשבון שעלות תוכנה לניווט כביש בארץ היא כמה מאות ש"ח (וזה עוד לפני איזכור התוספות של ניווט בחו"ל).
למכשירים סלולריים מסויימים, ניתן להוריד תוכנה ללא תשלום, אך השימוש החודשי כרוך בתשלום, שתלוי בתוכניות השונות של חברות הסלולר (על כך בכתבה נפרדת). בעקרון, לחברות הסלולריות (לפחות בסלקום ובאורנג') ישנן תוכניות ניווט ללא התחייבות (כלומר ניתן לנווט חודש- חודשיים ולהפסיק). לחלקן גם תוכנות לחו"ל.
כשנכנסת שיחה במכשיר סלולרי משולב, הרי על המסך תראו את פרטי השיחה וה"שליטה" תעבור לישום הטלפון, דבר שמשמעותו עלולה ליהיות הפרעה בניווט השוטף (גם אם בתום השיחה תוכנת הניווט חוזרת לפעילות ותצוגה מלאות).

תושבת וכבל טעינה למכונית

תושבת היא דבר חיוני לניווט נח, טוב ובטוח. מחיר התושבת נע בין כמה עשרות שקלים (בעיקר הפשוטות) ועד למאות שקלים. מחיר המטען למכונית הוא כמה עשרות שקלים לפחות. בהחלט לא מחיר זניח .
בדקו אם אריזת המכשיר אותו אתם מתכוונים לרכוש, מכילה תושבת ומטען המיועד למכונית.

בגדול יש 2 סוגי זרועות המחזיקות את התושבת: זרועה גמישה, בעלת מפרקים רבים היכולה לנוע (עם הפעלת לחץ) כמו נחש – לכל הצדדים וזרוע בעלת מפרק או 2.
הזרועות הגמישות נראות נוחות מאד אך הן עדינות ושבירות יותר מהזרועות ה"קשיחות" יותר.

זרוע קשיחה
תושבת בעלת זרוע קשיחה

זרוע גמישה
זרוע גמישה

>

מפרט המכשיר

מסך

גודל המסך מהווה גורם משמעותי כשמדובר בתוכנת ניווט ועוד יותר מכך, כשמדובר על משתמש שראייתו אינה חדה או שהוא נזקק למשקפי קריאה. די בעייתי לשלוף משקפי קריאה באמצע הנהיגה או למצמץ מול המסך במטרה לחדד את הראיה וכל זה כשנמצאים במהירות של 100 קמ"ש (גם במהירויות נמוכות יותר הדבר אינו מומלץ...). מסך גדול עם רזולוציה טובה , עשוי לסייע במקרים אלו.

מכשירים רבים מגיעים כיום עם מסך Glossy, כלומר מסך מבהיק המציג תמונה ברורה ויפה מאד. כל זה טוב ויפה עד שיוצאים עם המכשיר לאור השמש. או אז האור נשקף המסך ומטשטש את המוצג על גביו. לכן, כשמדובר במכשיר ניווט עדיף מסך שאינו מבריק, אך גם זה אינו מבטיח תצוגה חדה בשמש. מומלץ לבודקו באור שמש מלא בצהרי היום, ולוודא שהתצוגה חדה וברורה גם בתנאים אלו.

רמקול

הרמקול הוא מרכיב חשוב, בפרט כשלא ניתן להציץ במסך עצמו (אם בגלל בעיות ראיה קלות כפי שתארנו בסעיף הקודם ואם עקב עומס או מצב מסכן על הכביש, הדורש עיניים על הכביש בלבד ). בדקו שהרמקול הוא בעל יכולת לעוצמת שמע גבוהה ובעל צליל חד וברור.
מומלץ לבדוק את הדבר בעזרת תוכנת הניווט עצמה, משום שאז ניתן לשמוע את יכולות התוכנה ברמקול הספציפי.

המעבד והזכרון

בד"כ תוכנות הניווט עובדות באופן סביר גם על מכשירים בעלי מעבדים שאינם מהשורה הראשונה ועל כאלו שאינם בעלי נפח זכרון גדול יחסית (כשהכוונה כמובן לזכרון הפנימי, מה שקרוי זכרון RAM, ולא לזכרון האחסון).
כיום (אוקטובר 2010) רצוי לרכוש מכשיר עם מעבד של 400-500 מגה הרץ לכל הפחות .

סוללה

סוללה בעלת קיבולת גדולה חיונית במיוחד כשמדובר במכשירים שישמשו לניווט רגלי .
אם המכשיר מיועד לניווט במכונית, הרי נפח הסוללה כמעט ואינו משמעותי .

מערכת הפעלה

מערכת הפעלה המותקנת במכשיר לניווט יעודי משמעותית לעיתים רחוקות ובמקרים יחודיים. רוב מכשירי הניווט היעודיים מריצים את מערכת ההפעלה Windows CE בגרסאות שונות. ההבדל המשמעותי הוא בעיקר במעבר מ-Windows CE 3 ל- Windows CE 5. הזכרון במערכות ההפעלה הישנות יותר הוא זכרון “נדיף” - ברגע שהסוללה נפרקה לגמרי, כל ההגדרות נמחקות.

המכשירים הנמכרים בארץ מגיעים עם תוכנת ניווט לארץ לפחות. אם אתם מבקשים לרכוש תוכנה נוספת למכשיר (למשל תוכנת ניווט שטח או תוכנה לחו"ל שאיננה חלק מהתוכנה שנמכרה עם המכשיר), יש לברר אם התוכנה תיתמך ע"י מערכת ההפעלה המותקנת במכשיר.

יצרן המכשיר

לא מעט מכשירים המשווקים בישראל, הם מה שנקרא "מוצר מדבקה". ומה זו החיה הזו? הכוונה למוצר ללא אבאמא, בד"כ משהו זול המיוצר בסין, ושהחברה המשווקת מעניקה לו שם מפואר כמו למשל iNavigationCom. אין דבר כזה ומעולם לא היה אבל זה נשמע מ-צו-יין ;-). לפעמים המוצרים מוצלחים ולפעמים לא. יש להתחשב גם במחיר אותו אתם עומדים לשלם עבור מוצר כזה.
כשקונים מוצר מדבקה רצוי לבחון היטב את המחיר מול המפרט (למעשה זה רצוי בכל מקרה, אך כשמדובר ב"מוצר מדבקה" אז קצת יותר). קניה שכזו היא בבחינת הימור מסויים. מצד שני, בניגוד לנגנים למשל, מכשירי הניווט אינם אמורים לתת סאונד משובח במיוחד וכד', כך שקניית מכשיר ניווט עלום שם היא הגיונית יותר מקניית נגן שכזה.
אני עצמי משתמשת מזה יותר משנתיים במכשיר ניווט עלום שם כזה. קיבלתי אותו במתנה, כנראה שמחירו היה נמוך למדי ובדיעבד המכשיר עושה את מה שהוא אמור לעשות בהצלחה.

תוכנת הניווט

איזו תוכנה במכשיר ולמי היא מיועדת

חלק מהמכשירים מגיעים עם תוכנת ניווט ידועה (כמו iGo למשל) וחלקם מגיעים עם מותג, כמו למשל התוכנות של Mio, הנושאות את הצרוף Mio בצורה זו או אחרת בשמן אך גם הן בד"כ מבוססות על התוכנות הנפוצות בשוק.

התוכנות השונות מגיעות לפעמים בגרסאות שונות – תוכנה מלאה או תוכנה המיועדת למשתמש הטכנופוב/המתחיל, שאינו זקוק לכל שפע האפשרויות ושאינו מבין (וגם לא מעוניין בכך) את ההבדלים בין המסלול הקצר, המהיר, החכם והמגניב.
כדאי לברר איזו תוכנה נלווית למכשיר, האם היא המועדפת עליכם ומה ולאיזה משתמש היא מיועדת.

האם תסתפקו בתוכנה המיועדת לארץ בלבד?
בחלק מהמכשירים מוצעת כחלק מהחבילה הראשונית (המגיעה עם המכשיר) גם תוכנה לחו"ל. בררו אם זה ה"חו"ל" המועדף עליכם. מחיר תוספת מפות למערב אירופה למשל, למכשירי ניווט יעודיים, הוא בסביבות ה-500 ש"ח (נא לא לתפוס במילה. דברים משתנים!) כך, שתוספת כזו לחבילה הראשונית היא משמעותית.

ואם במפות חו"ל עסקינן, בררו לפני הקניה אם לחברה שיצרה את תוכנת הניווט למכשירכם ישנן מפות נוספות לכל חלקי הגלובוס המעניינים אתכם ומה מחיר התוספות ההלו (שכפי שצויין, הן אינן זולות!).

אם הנכם מהטיפוסים האוהבים טיולים ארוכים בשטח ברגל או ברכב שטח, בוודאי תחפצו לרכוש בשלב כלשהו תוכנת שטח. לפני קניית המכשיר מומלץ לבדוק אם תוכנות השטח הנפוצות נתמכות ע"י מכשירכם. יש לברר תמיכה ע"י דגם המכשיר הספציפי. גם אם מערכת ההפעלה תומכת בתוכנות הניווט השונות, לא תמיד דגם המכשיר הספציפי יתמוך בהן!

ומה בנוגע לעברית? ובכן, בד"כ תוכנות הניווט מצויידות כבר עם תוכנת עברית פנימית, שאמנם לא תעניק עברית לישומים אחרים במכשיר, אך תציג את תוכנת הניווט עצמה (כולל כל הנילווה אליה) בעברית. לפני רכישת התוכנה, בררו אם התוכנה אכן מעניקה תמיכת עברית מובנית.

תאריך המפות ומדיניות העדכונים

עדכון המפות למפות עדכניות, כרוך בתשלום. הסיבה לכך איננה רק ההשקעה הדרושה לשם עדכון המפות לעיתים תכופות, אלא גם השימוש במפות צד ג', כלומר מפות אותן מעדכנת חברה שאיננה החברה שיצרה את התוכנה, ועל כן היצרן עצמו משלם לחברת המפות על כל עדכון שהוא מעניק.
פעמים רבות, בקניית תוכנת ניווט ו/או מכשיר, הינכם מקבלים שובר לעדכון אחד של התוכנה ללא תשלום.
כשאתם רוכשים מכשיר ניווט (או "סתם" תוכנת ניווט), בדקו שהמפות שהנכם מקבלים הן המפות המעודכנות ביותר, על מנת שלא תצטרכו להשתמש בשובר מיד לאחר הקניה.
אם המפות אכן מעודכנות, אל תמהרו להשתמש בשובר העדכון מיד לכשיוצאת גרסה חדשה למפה, אלא המתינו עד כמה שאפשר (תוקף השובר עצמו מוגבל בתאריך) על מנת לעדכן. מפה שלא עודכנה שנה (ואף יותר!) עדיין שימושית מאד.

קניה בחו"ל

אם הנכם קונים את המכשיר בחו"ל, בדקו את כל המפורט במאמר זה אבל לא רק...
בדקו טוב טוב שמכשיר ניווט יעודי מחו"ל לא יעלה לכם בסופו של דבר מחיר גבוה יותר מאשר בארץ, משום שהוא מגיע ללא תוכנה לישראל, וזו בד"כ התוכנה הראשונה אותה אנו הישראלים רוכשים. לכן בדקו שניתן להשיג תוכנת ניווט למכשיר שאתם מבקשים "לעשות לו עליה" לארץ!

הישומים הנילווים למכשיר

מכשיר ה-PND – Personal Navigation Device אמור ליהיות מכשיר ניווט יעודי. חלק מהמכשירים נמכרים עם ישומים נוספים שונים כמו נגן, תוכנה להצגת תמונות תמונות, משחקים וכד'.
בד"כ ישומים אלו בבחינת Nice to have, כלומר חביב שיש אבל לא העיקר. בסופו של דבר המכשירים הללו גדולים למדי ולא ממש קל לנושאם במקום נגן, בפרט כשישנם כיום נגנים קטנים וזולים או נגנים גדולים יותר כמו ה-iPod למשל, המכילים שלל פונקציות נוספות בנוסף וכמעט כל טלפון מסוגל להוות נגן, מציג תמונות ומכשיר משחקים (לפחות סנייק וקרוביו אם לא משהו מתוחכם יותר) בצורה זו או אחרת.

סיכום

כשאתם רוצים להחליט איזה מכשיר ואלו תוכנות יתאימו עבורכם, בדקו את הסעיפים הבאים:
 1. מכשיר ניווט יעודי או מכשיר משולב טלפון
 2. תושבת וכבל טעינה
  1. יש/אין בחבילה
  2. סוג הזרוע – גמישה בעלת מפרקים רבים/מסיבית
 3. מפרט המכשיר
  1. מסך
   1. גודל מסך
   2. רזולוציה
   3. תצוגה בשמש
  2. רמקול
  3. מעבד, זכרון
  4. סוללה
 4. מערכת ההפעלה (פחות קריטי כשמדובר במכשיר ניווט יעודי!).
 5. יצרן המכשיר
 6. תוכנת הניווט
  1. יצרן תוכנת הניווט ועבור איזה משתמש הוגדרה התוכנה
  2. תאריך המפות ומדיניות העדכונים
 7. קניית מכשיר בחו"ל
 8. הישומים הנילווים למכשיר (לא משמעותי כשנמדובר במכשיר ניווט יעודי!)


טיולים וניווטים מוצלחים ומהנים!
 
30-Oct-2010