PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories אלו ישומים ישראלים התקנתם ב-iPhone שלכם?
או במילים אחרות: אפליקציות רבותי, אפליקציות

 
 
טאגליינס

Waze ל-Android

 
מאת: איילת קורעל
תוכנת הניווט החינמית Waze בגרסה למכשירי אנדרויד.
מפה

הקדמה

Waze היא תוכנת ניווט חינמית למכשירים סלולריים והמיועדת לפלטפורמות רבות – Android, Windows Mobile, Symbian, iPhone ועתה היא בדרך (עם גרסת בטא של התוכנה) גם ל-BlackBerry.
התוכנה החלה כפרוייקט FreeMap לפני מספר שנים וב-2008 הפרוייקט הפך לתוכנת ל-Waze בעזרתם של יזמים.
היא מתפקדת כיום כתוכנת ניווט מסוג Door to Door (או בלשון עממית - "תוכנת כבישים") ובסיס הנתונים שלה נבנה ומתעדכן בעזרת קהילת המשתמשים, המעדכנים גם דיווחי תנועה הנשלחים על ידם. המסלולים ליעד המבוקש נבנים בהתחשב בדיווחי תנועה אלו (עומסים, פקקים וכד').

בסקירה שלהלן תיארתי את חוויית השימוש שלי, את התרשמותי מאמינותה של התוכנה וכו'.

כללי

התוכנה מהווה תוכנת ניווט המשלבת פאן של רשת חברתית – המשתמש יכול (אם כי אינו חייב) להרשם, להציג עצמו על גבי המפה, לקבל ניקוד בהתאם למידת השימוש ולשלוח הודעות למשתמשים אחרים או הודעות כלליות וליצור קבוצות משתמשים או להצטרף לקיימות.
סוגי ההודעות השונות כוללים מיקומים של נוכחות משטרתית, עומסי תנועה, "פטפטת נהגים" (כשמה כן היא...) ועוד. ניתן לבחור את סוגי ההודעות שאתם מעוניינים לקרא.
(יש לקוות רק שהרישום הקדחתני אינו נעשה בשעת נהיגה...).

בחירת המידע המוצג

ההתקנה נעשית דרך ה-Market.
לאחר ההתקנה ניתן לבחור אם להרשם (כפי שכבר הוזכר) או להתחיל מיד בניווט. אם החלטתם שלא להרשם, תוכלו לחזור ולהרשם בכל עת שתחליטו.

שימוש ביכולות הסלולריות ובחבילת הגלישה

כדי לנווט ניווט מלא בעזרת התוכנה יש צורך בחיבור סלולרי, כולל חבילת גלישה (אם אינכם רוצים לשלם סכומים משמעותיים מאד למפעיל הסלולרי שלכם).
ניתן להוריד את כל מפת הארץ לתוכנה באמצעות חיבור Wi Fi , מה שיתן אפשרות צפיה בתנועה עפ"נ המפה , אך לא יאפשר ניווט ליעד מסויים, משום שכל החישובים הקשורים למסלול ספציפי, נעשים עפ"נ השרת של Waze ולא במכשיר הטלפון. לכן, כדי לנווט ליעד מבוקש, תוך קבלת הוראות נהיגה יש כאמור צורך בחבילת גלישה.

כל הנסיונות לעקוף את הצורך בחיבור לאינטרנט בעת ניווט – נכשלו. נסיונות להוריד את המסלול ליעד המבוקש בעוד המכשיר מחובר לרשת Wi Fi ואז ניתוק ויציאה לדרך או שמירתו במועדפים לפני כן, עבדו כל עוד הנסיעה התנהלה בדיוק על פי ההוראות. הבעיה החלה ברגע שחלה סטיה מהמסלול המומלץ (ומי שהתנסה בניווט, יודע ש לא פעם כך הם פני הדברים). או אז במקרה הטוב, התוכנה הצליחה לתת הוראות נהיגה עוד כמאה מטר, קרסה ונסגרה (נעשו מספר נסיונות כאלו). כמו כן לא ניתן היה להוריד מסלול ולשמור אותו לשימושים הבאים (במועדפים וכד') ללא חיבור לרשת האינטרנט.

ניווט ליעד מוגדר

הגדרת יעד לתוכנה, מביאה ליצירת מספר מסלולים לבחירת המשתמש, כשמסלול אחד מהווה את ברירת המחדל (ונבחר כנראה עפ"י המוגדר כמועדף- מסלול מהיר או קצר ביותר)., או לפחות כך זה אמור היה להיות. בפועל, הגדרתי את המסלולים המהירים כמועדפים עלי וללא הפחתה במספר הפניות, אך למרות זאת, הרי ההמלצות "ללא כל בושה" למסלולים שכפי שנכתב מתחתם הם "המסלול המומלץ עשוי לקחת מעט יותר זמן אך מכיל פחות פניות וצמתים" (בנוסף, המשפט מכיל שגיאה דקדוקית. לא "עשוי לקחת" אלא "עלול לקחת").

בחירת מסלול

לאחר שהמסלול נבחר, מופיע חיווי (לאורך כל הניווט) של הערכת שעת ההגעה ליעד, הזמן שיקח להגיע וכן אורך הדרך.

תוך כדי ניווט, יש ו התוכנה "מחליטה" לשנות מסלול בעקבות הדיווחים שהתקבלו אודות תנאי הדרך, תוך מתן הודעה מתאימה למשתמש.
המסלולים הנבנים, אמורים להיות מחושבים (למיטב הבנתי) תוך התחשבות בעומסי התנועה ושאר מפגעים המדווחים על ידי המשתמשים. בפועל התוכנה "התעקשה" בכל בוקר להמליץ לי על מסלול הידוע כבעייתי וכפקוק במיוחד באופן קבוע בשעות אלו.
בנוסף, הערכת זמן ההגעה ליעד מאכזבת במקצת, לנוכח העובדה שהתוכנה מחשבת אותו על פי דיווחי התנועה השוטפים וטועה באופן קבוע בשעות פקקים ועומסים. גם אם ניקח בחשבון את "אפקט הפרפר" והכאוס השוררים בעולמנו, הרי יש בכך להסביר טעויות אקראיות, אך לא שגיאות החוזרות על עצמן ביעדים שונים.

התוכנה לומדת את המסלולים המועדפים עליכם.
לאחר שבועיים-שלשה, בהם תסעו לעבודה ותחזרו ממנה בשעות קבועות, וביתכם יופיע ברשימת המועדפים, התוכנה תפנה אליכם בנימוס בשעה היעודה ותברר אם ברצונכם להגיע הביתה... פיצ'ר נח וחביב.

התראות

כפי שכבר נכתב, התוכנה מקבלת דיווחי תנועה שוטפים מקהילת המשתמשים. בזכות אותם דיווחים, מופיעות על המסך התראות אודות עומסים, משטרה , מכמונות מהירות ו"סכנה" (שזה משהו שלא הצלחתי לרדת למהותו - מכשולים? נמרים על הכביש? חייזרים משוטטים? במקומות עם התראת הסכנה שעברתי על פניהם, לא היה שום דבר מהאמור לעיל וגם לא סכנות אחרות. היה הגיוני לחייב לכתוב בקטגוריית "סכנה" תוכן בנוסף להתראה).

התראת משטרה

התראות מכמונת המהירות מצביעות כנראה לעיתים על "דחלילים" (עמוד דמוי מכמונת מהירות) אך כנראה הנהג המתריע ה"פשוט" אינו יכול להמנע ממנו, ועדיף להיזהר כשמתקרבים אל "דחליל" ולא לחלוף במהירות 120 קמ"ש עפ"נ מכמונת "חיה".
רוב ההתראות הן ויזואליות מלבד ההתראות אודות מכמונות מהירות. היה מומלץ להוסיף התראה קולית אודות נוכחות משטרתית.

רוב ההתראות (חוץ מאלו אודות מכמונות המהירות וכנראה גם ההתראות אודות נוכחות משטרתית) מופיעות בזמן עצירה. לפחות בחלק מהפעמים... לא פעם הן מתחילות לקפוץ בזמן נהיגה. הדבר מטריד מאד (באג?...).

תצוגה וממשק

התצוגה היא תצוגה נאיבית אך נאה ונעימה מאד לעין. הצבעים תואמים, האייקונים עשויים באופן הומוריסטי, חביב ובטעם.

סמלונים

בזמן הניווט, המסלול מצוייר באופן פשוט ופחות ברור מאשר בתוכנות אחרות (בהן חץ הפניה ליעד מהבהב בצבע שונה וכיו"ב).

הממשק כולל סרגל עליון המכיל קיצורי דרך המהווים גישה מהירה למספר פונקציות בתוכנה. מומלץ להחליף חלק מקיצורי הדרך בשימושיים יותר, כמו למשל החלפת קיצורי הדרך להחלפת אייקון תצוגה ולמסך ה"אודות"
בקיצורי דרך לתפריט הגדרת היעד וללחצן "הצג אותי" - הלחצן הנועל GPS.

ניווט

לשאר התפריט מוביל - כמו בשאר מכשירי ה-Android - לחצן ה-Menu.

תפריטים

סיכום

על חסרונות התוכנה מפצה העובדה שהיא חינמית. התשלום היחיד שנדרש הוא עבור חבילת הגלישה. אם יש לכם חבילת Data בנפח מספיק, אתם פטורים מדאגות בנושא התשלום.

יתרונות

  • התוכנה חינמית!
  • המסלולים מתעדכנים תוך כדי ניווט, בהתאם לדיווחי התנועה.

חסרונות

  • בניית מסלולים מוזרים (שלא תמיד עוקפים את הפקקים)
  • הערכת הזמן להגעה ליעד אינה מדוייקת
  • אין התראה קולית אודות נוכחות משטרתית
  • נדרשת חבילת גלישה

בקיצור - אם יש לכם חבילת גלישה, נסו אותה. אין מה להפסיד.

ההורדה: חפשו ב-Market את Waze.
אתר התוכנה
 
4-Nov-2010