PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories מעשה בגלנפידיך ו-TyTn
סיפור עם סוף עצוב...

 
 
טאגליינס

סקירת פנסים בטכנולוגית LED

 
מאת: עמית שני
סקירה והשוואה של פנסים הפועלים ע"י מנורות LED
בזמן האחרון, פנסים בטכנולוגיה של לדים, מחליפים את הפנסים המבוססים על מנורות ליבון. נדרשתי לקנות פנס, והחלטתי לרכוש פנס לד. אז ראיתי שהמבחר מאוד גדול ויש הרבה דגמים וסוגים.
החלטתי לשתף את כולם בתהליך ההתלבטות שלי, בצורת סקירה על פנסי לד.

היתרונות של פנסים מבוססי לד על פני פנסים רגילים הם:
  • האור אינו צהוב - הוא לבן ודומה יותר לאור יום ומפיק את הצבעים הטבעיים של האובייקטים המוארים.
  • כל מנורה בפנס, יכולה להחזיק המון זמן מבלי להישרף. משהו כמו 10 שנים.
  • הלדים צורכים פחות אנרגיה ממנורות ליבון ולכן הסוללות מחזיקות בהם יותר זמן, כ 20 עד 30 שעות עבודה.
אבל יש גם חסרונות לפנסי לד:
  • מכיוון שהמנורות ממוקמות אחת ליד השנייה, לא יוצאת אלומת אור אחת ולכן אי אפשר לשנות את המיקוד של אלומת האור, כמו שניתן בפנסי Maglite למשל.
  • הפיזור של האור הוא די גבוה ולכן הטווח האפקטיבי של הפנס הוא משהו כמו 20 מטר. למרות שבחושך מוחלט הצלחתי לראות את התאורה על גבעה שהייתה כמאה מטר ממני.
  • בגלל הצורך להשתמש במספר מנורות אחת ליד השניה, ראש הפנס הוא גדול יחסית. למרות שעדיין יש כאלו הנכנסים לכיס בקלות, בהשוואה לפנסים רגילים, ראש הפנס הוא גדול יותר.
ישנם הרבה מאוד דגמים של פנסים הפועלים ע"י לדים. יש אפילו פנסים שמתלבשים על הראש ומשאירים את הידים פנויות. השוני בין הפנסים מתבטא במעט מאוד פרמטרים. העיקרי שבהם הוא מספר הלדים. ככל שיש יותר לדים, האור יותר חזק. ככל שיש יותר לדים הפנס עצמו הוא, מן הסתם, יותר גדול והסוללה שבו מחזיקה פחות זמן. ישנם גם פנסים עם פיצ'רים ותכונות נוספות כמו הפעלה של מספר שונה של לדים עם כל לחיצה, שילוב של ציין לייזר, לדים צבעוניים מהבהבים וכו'.
זמן הסוללה בפנסי לד הוא לא ממש רלוונטי מכיוון שגם בפנס עם הכי הרבה לדים שקיים כיום, זמן הסוללה הוא ארוך מאוד בהשוואה לפנסים רגילים.

באדיבות עודד מ BNC הזדמן לי לבדוק מבחר די מייצג של פנסי לד כדי להחליט מה הכי מתאים בשבילי. אלו הפנסים שבדקתי (מופיעים בתמונה מימין לשמאל):
פנס 32 לדים - הארי שבחבורה. מדובר בפרוג'קטור כיס. מפיק אלומת אור חזקה מאוד. עד כדי כך שבלילה הארתי על כף היד שלי ממרחק חצי מטר, וכף היד סינוורה אותי והשאירה לי "עננה" ירוקה צרובה על הרשתית.
פנס משולב 28 לדים - לחיצה אחת מפעילה 3 לדים, לחיצה שניה 13 ולחיצה שלישית את כל ה 28. גם הפנס הזה חזק מאוד. גודלו הוא כמו של פנס ה 32 והאור שהא מפיק די דומה. מייחדת אותו רק האפשרות לתת אור חלש-בינוני-גבוה לפי הצורך.
פנס 21 לדים - הפנס הכי קטן בכל החבורה. מפיק אור חזק מאוד. הוא היחיד שמנגנון ההפעלה שלו הוא לא על ידי כפתור אלא על ידי סגירת פתח הסוללות.
פנס 19 לדים - הפנס הקטן ביותר מבין אלו המופעלים על ידי מפסק.
פנס משולב 15 לדים ולייזר - לחיצה אחת מפעילה 5 לדים, לחיצה שניה, 15 לדים והשלישית מפעילה ציין לייזר.
פנס 14 לדים - פנס חסכוני בסוללות ובמחיר, מפיק אור חזק יותר מפנסי ליבון אבל לא חזק כמו שאר אחיו הגדולים.
כל הפנסים שבדקתי משתמשים במחסנית סוללות המחזיקה 3 סוללות AAA.
כל הפנסים - עומדים

כל הפנסים - שוכבים
ישנם פנסים בהם הלדים שקועים בתוך ראש הפנס וישנם כלי בהם הם בולטים ונמצאים מעל משטח מחזיר אור ומוגנים בלוחית פלסטיק שקוף.
לדים שקועים לעומת חשופים
הפנסים עצמם עשויים ממתכת ומרגישים אמינים וחזקים מאוד. גם איכות הבנייה היא די גבוה. יש אפילו אטם במכסה הסוללות כדי למנוע חדירת רטיבות. איכות הבניה שלהם היא כנראה הסיבה ש BNC לא מפחדים לתת עליהם 5 שנים אחריות על כל תקלה.

כל הפנסים נבדקו בלילות החשוכים של הרי רמת הגולן ובלילות המוארים של ערי מזרח גוש דן.
ההבדל בעוצמת התאורה מורגש בין הפנסים השונים. יש גם הבדלים קטנים בפיזור ובגודל האלומה שמופקת מהפנסים. אבל הבדלים אלו הם יחסית שוליים.

עכשיו לתהליך הבחירה. חשבתי לשתף את הקוראים בשיקולים שהביאו אותי לבחור את מה שבחרתי כדי שאם מישהו חושב אחרת, יוכל למצוא לו פנס אחר, מתאים יותר.
מבין הפנסים שנבדקו, צימצמתי כמה שלא היו רלוונטים עבורי. ראשון ללכת היה פנס ה 14 לדים. אני צריך אור חזק ורציני ואם אני כבר כאן אז למה ללכת על הכי קטן.
השני לצאת באלימינציה היה פנס ה 28 לדים. אם כבר אני מחפש פנס חזק, אני אלך על ה 32 לדים. אני גם לא צריך את האפשרות לקבוע עוצמת תאורה מכיוון שאם אני רוצה לראות משהו בחושך, אני אדליק פנס ולא אשאיר אותו כמנורת לילה.
מאותה הסיבה נפסל גם פנס ה 15 לדים. אני לא צריך ציין לייזר חוץ מלשם המטרה של שיגוע החתולה שלי לכדי מאניה אובססיבית לקפיצה על הקירות.
את פנס ה 21 לדים פסלתי בלב כבד. אם מנגנון ההפעלה שלו היה כמו של השאר, הוא היה הפנס הנבחר שאותו הייתי קונה. אבל זה לא כך. כדי להפעיל את הפנס, יש לסגור את השסתום האחורי, זה של בית הסוללה, עד הסוף. כדי לכבות אותו יש לפתוח את השסתום. תהליך זה מוכר לכל מי שהחזיק פעם Maglite אבל כאן הביצוע הוא קצת קלוקל. אם מסובבים את הסגר רק קצת כדי לכבות את האור, הוא עדיין קרוב מספיק כדי שכל נגיעה בו תדליק את הפנס, מה שגרם לי לחשוב שהוא בטח ידלק בתיק מעצמו. אם מסובבים עד שגם נגיעה לא תדליק אותו אז לאחר מכן, לשם הדלקה יש לסגור אותר בכמה סיבובים. פעולה קצת מעיקה כשבסך הכל רוצים להדליק אור.

נשארתי עם שני פנסים. אחד הוא הקסנון-כיס עם 32 לדים והשני הוא פנס ה 19 לדים.
שני הפנסים נותנים אלומת אור דומה בגודל ובמרחק אבל שונה מבחינת העוצמה. שני הפנסים מתכתיים עמידים ואיכותיים.
אני בחרתי להשאר עם פנס ה 19 לדים בגלל הקומפקטיות שלו. האור שהוא מפיק עדיין חזק ומרשים. אמנם לא כמו ה 32 אבל את הפנס הזה אוכל לקחת לכל מקום.
פנס 19 לדים
פנס 19 לדים

שוב, הייתי רוצה להודות לצוות BNC ובמיוחד לעודד שהסכימו להפקיר בידי את הפנסים לצורך כתיבת הסקירה.
 
30-Nov-1999