PDAce   PDAce   PDAce
 
סקירות ומדריכים
חפש
 
דף הבית
סקירות ומדריכים
השוואת מכשירים
מילון מונחים
תוכנות מומלצות
קישורים לאתרים נבחרים
הוראות שימוש באתר
מי אנחנו
טאגליינס
 
החיים מבעד ל-PDA
PDAce - Stories החיים עם HP 4150
על דודות, נשיקות ו-Wi Fi

 
 
טאגליינס

סקירת BlackBerry(בלקברי)

 
מאת: עמית שני
סקירה אודות שירות BlackBerry (בלקברי) המביא את הדואר האלקטרוני לכף היד.

מכשירי BlackBerry (בלקברי) הם מחשבי כף יד שמטרתם לספק תמונה עדכנית של Outlook המשרדי בכל זמן ובכל מקום. המכשיר הינו מכשיר סלולרי לכל דבר אשר מתממשק לשרת ייעודי. אותו שרת יכול לשבת בארגון ולשאוב נתונים משרת ה Exchange של הארגון, או להיות אחד משרתי BlackBerry העולמיים שנותנים את השירות בתשלום.

סקירה זו נכתבה לפי ההתרשמות ממכשיר 7290 המחובר לשרת BlackBerry ארגוני המתממשק לשרת Exchange.

הטוב

 • המכשיר מסופק עם קליפס לחגורה, אוזניה חוטית, מטען אוניברסלי (שקעים שונים) וכבל סנכרון וטעינה למחשב. בסה"כ חבילה מושלמת למכשיר שכזה. בנוסף, ניתן למצוא באריזה גם ספרות הדרכה ודיסק עם תוכנה המשמשת לטעינת תוכנות למכשיר מהמחשב האישי.
 • החומרה והעיצוב של המכשיר מעולים. המכשיר קל משקל ובנוי בצורה ארגונומית מאוד. הוא אמנם קצת שמן אבל יחסית די קצר. בסה"כ הנפח שלו דומה לזה של Treo 650.
 • המקלדת נוחה מאוד, ברורה ומוארת בתאורה אחורית. זוהי המקלדת הנוחה ביותר שיצא לי לעבוד איתה על גבי מחשב כף יד.
  המסך ברור מאוד גם בתאורה חזקה. יש קצת פיקסליזציה אבל לא משהו שלא ראינו בכל מכשירי PocketPC המקבילים.
  הסוללה של BlackBerry 7290 מחזיקה שנים. האפשרות לכבות את תאורת המסך ועדיין לראותו ברור מאוד, מוסיפה לחיי הסוללה. בנוסף, הסוללה נתיקה וניתנת להחלפה.
 • הסנכרון מול Outlook נעשה מעל גבי הרשת הסלולרית ללא שום התערבות מהמשתמש. אין צורך להפעיל פעולת סנכרון או ליזום חיבור כלשהו. כל פעולה המתבצעת על גבי המכשיר, מופיעה גם ב-Outlook וכנ"ל גם בכיוון השני.
  טכנולוגיית "דחיפת" המידע (Push) מהשרת למכשיר הסלולרי, עובדת מצויין. כל שינוי שנעשה על גבי Outlook נשלח מיידית למכשיר ללא צורך בפעולת בדיקה מתוזמנת. אם לא יהיו שינויים בשרת או בנייד, כמעט לא תהיה תעברות רשת בכלל. זה היתרון הגדול ביותר של BlackBerry על פני מתחריו.

BlackBerry 7290
BlackBerry 7290
 • תפעול המכשיר נוח מאוד. לבד מהמקלדת המשמשת להזנת טקסט, ישנו גלגל (כמו Jog-Dial של סוני) המשמש לניווט בין האופציות השונות. לחיצה על הגלגל משמשת כמקש בחירה (Enter). בנוסף ישנו גם כפתור המשמש לביטול או חזרה (Esc). זה הכל - שני כיווני גלילה, אישור וביטול. למשתמש ללא נסיון זה מפשט מאוד את החיים וממזער את האפשרות לטעות בביצוע פעולה.
  לכל פעולה במכשיר יש קיצור במקלדת. לדוגמה - החזרת תשובה להודעה ע"י R=Reply, עליה לתחילת הרשימה עי T=Top, מעבר לפריט הבא ע"י N=Next וכך הלאה. ברגע שלומדים את הקיצורים בעל פה, תפעול המכשיר נהיה זריז ויעיל.
 • BlackBerry 7290 תומך בטכנולוגיית Bluetooth ומאפשר לחבר לו אוזנייה אלחוטית. מה שהופך אותו לנוח במיוחד גם כטלפון למי שלא רוצה להחזיק את המכשיר הגדול הזה ליד האוזן (למרות שהוא לא כזה ענק כמו שזה נראה).
 • בארגון בו מותקן שרת BlackBerry ארגוני ישנו יתרון נוסף באפשרות ניהול המכשירים מרחוק. שליחת תוכנות, נעילה או מחיקה של מכשיר שנגנב, הגבלות משתמשים, מדיניות סיסמאות ועוד. כולם נשלטים מרחוק ע"י השרת.
 • השיטה בה עובד BlackBerry להעברת המידע למכשירים היא יחודית. הקבצים לא עוברים למכשיר ונפתחים בו אלא כביכול נפתחים בשרת ועובר רק מידע התצוגה שלהם. לכן, תעבורת הרשת בכל מה שקשור להעברת קבצים ודואר, היא קטנה מאוד בהשוואה למכשירים המקבלים מידע בפרוטוקולים סטנדרטים כמו IMAP או POP3.

הרע

 • היעדר מסך מגע או מקשים ייעודיים לאפליקציות הפופולריות, מצריך עבודה די מרובה עם הגלגל כדי לעבור בין אפליקציה לאפליקציה. אם נמצאים בתוכנת המייל ורוצים לעבור להגדרות המכשיר יש לגלול את הגלגל די הרבה. קיימת אפשרות לשלב מקשים כדי לגלול אנכית או אפילו לשנות את סדר האייקונים כדי לפשט את העניין, אך עדיין, לדעתי, 4 מקשים ייעודיים הניתנים לתכנות לאפליקציות השמישות ביותר (לדוגמה: יומן, דואר, טלפון ומשימות) היו עוזרים המון. מכיוון שבכל זאת מדובר בטלפון, גם מקשי End ו Send יעזרו לייעול התפעול. סרטון הדגמה לניווט מהדואר להגדרות.
 • מי שרגיל לתפעול מחשבי כף יד מהדור החדש, יגלה שהניווט במכשיר הוא יחסית איטי. כל גלילה או מעבר בין מסכים לוקחת זמן המתנה. לפעמים עד כדי כמה שניות במעבר בין הודעה להודעה. מי שזהו המכשיר הראשון שלו יכול להניח שככה זה וזהו, אך עדיין זה נושא שמציק לי לפחות.
 • בגלל ייעודו של המכשיר לאנשים שאינם "פריקים" של טכנולוגיות, כמעט ואין תוכנות צד ג' הניתנות להורדה והתקנה על המכשיר. אם אני לא מרוצה מתפקוד היומן המובנה, אין לי מה לעשות בנידון. בעוד שבמחשבי כף יד מבוססי PalmOS או WindowsMobile או אפילו Symbian, יש לי אפשרות להתקין תוכנה חליפית שתפעל כמו שאני רוצה, מתוך מבחר גדול של תוכנות קיימות.
  מי שרגיל למחשב כף יד, בו הוא יכול להוסיף מילונים, משחקים, תוכנות ניווט ועוד כל מיני תוכנות וכלים להקל עליו את החיים - יתאכזב מהעובדה שכאן, מה שיש זה מה שמקבלים, כמעט ללא כל אפשרות להוסיף תוכנות ותכונות. לשם השוואה, נכון לכתיבת שורות אלו, האתר Handango מחזיק 480 תוכנות עבור BlackBerry 7290 ולעומתו, 4,800 כותרים עבור מכשירי Symbian ולמעלה מ 12,000 תוכנות ל Palm או PocketPC.
 • BlackBerry אמור לתת תמונת מראה של Outlook המשרדי אך בכל זאת, הנתונים שעל ה-BlackBerry שונים מהותית מאלו שבשרת. לדוגמה: אין שום אזכור או גישה לנתונים הנמצאים בתיקיות משנה של Outlook. במצב זה, אם הפעלתי חוקים לשמירת הודעות בתיקיות לפי השולח, לא אוכל להגיע להודעות אלו. בארגון בו יש רשימת כתובות פנימית של המשרד (GAL), היא לא תופיע אוטומטית אלא רק אם מחפשים איש קשר ספציפי. רשימה זו היא הרשימה הראשית בעת כתיבת הודאת דואר דרך Outlook, וכברירת מחדל נפתחת ראשונה כאשר מחפשים נמען למשלוח הודעת דואר. אין גם כל גישה לתיקיות הציבוריות שיש בשרתי דואר ארגוניים.
  תיקית Inbox שבמכשיר BlackBerry כוללת מידע שלא נמצא על גבי Outlook השולחני. לתיקיה זו יכנסו כל הפריטים שנכנסו. כל שיחה נכנסת, כל הודעת SMS שנכנסה וכו'. הכל ישב בתיקיה זו ללא אפשרות להפריד אותם בתצוגה. כנ"ל גם לגבי פריטים שנשלחו מהמכשיר.
 • צפייה בקבצים מצורפים אפשרית ב-BlackBerry למי שיש סבלנות של קואלה. עם קבלת קובץ מצורף להודעת מייל, אפשר לבקש מהשרת לצפות בקובץ המצורף. לאחר בקשת הצפייה השרת ישלח את הקובץ למכשיר. קבלת קובץ בגודל של 2 מגה יכולה לקחת יותר מחצי שעה(!). לשם השוואה, זו פעולה של כ-5 דקות בהורדה ע"י Treo או iMate באותה רשת. שלא לדבר על מכשירי דור 3 או אפילו אלו התומכים ב EDGE בהם זמן ההורדה קטן אפילו יותר.
 • הצורך להיות מסונכרן תמיד מונע את האפשרות לעבוד offline. יש אפשרות לשמור פריטים מסויימים על המכשיר אבל זה קצת אבסורד לשמור את הכל. מה גם שאז הנתונים לא מסונכרנים מול Outlook. בשיטה זו, גם אם נמצאים בחו"ל ותעריפי GPRS הם גבוהים במאות אחוזים, עדיין חייבים לתקשר עם השרת בשביל למצוא כתובת של איש קשר מסויים.
 • אמנם ה-BlackBerry מוצב כמכשיר לצורך עבודה, אך אין בו תמיכה למסמכי אופיס שלא התקבלו בדואר אלקטרוני. לי חסרה האפשרות לשמור על המכשיר מסמכים החשובים לי לעיון או ליצור ולערוך מסמכים כשאני בדרכים. ישנן תוכנות צד ג' המאפשרות זאת אך מחירן ההתחלתי הוא כמה מאות דולרים ואינן תומכות בעברית. אפשרות זו מגיעה מובנית במכשירי PalmOS או WindowsMobile .

המכוער

נכון לכתיבת שורות אלו (דצמבר 2005), העברית המסופקת עם המכשיר הינה בלתי שמישה לחלוטין. המכשיר לא מיועד למי שעובד עם מידע בעברית ב-Outlook.
רשימת אנשי הקשר מופיעה כריבועים שחורים. צריך לעבור אחד אחד על כולם כדי למצוא איש קשר מסויים. זה אומר שכמעט ולא ניתן ליזום הודעה או שיחה לאיש קשר ששמו כתוב בעברית.
פעולת החיפוש של אנשי קשר לא עובדת בעברית.
גם דפדפן האינטרנט המובנה לא מציג פונט עברי.
הודעות הדואר מוצגות, כמו ב-Outlook, בשורה ובה שם השולח, התאריך והנושא. כדי לראות את פרטים אלו לגבי הודעה מסויימת יש לסמן את ההודעה. מה שאומר שלא ניתן לעבור מהר להודעה מבוקשת שרציתם לזכור או לראות מתי קיבלתם משהו מסויים.
Hebrew sample
ספר הכתובות בעברית
כדי לראות את פרטי אירוע מסויים ביומן, לא מספיק לעמוד עליו (כמו באיש קשר או הודעת מייל), יש צורך לפתוח את האירוע במסך בפני עצמו, ואז לבצע עוד פעולה כדי לראות את הפרטים בעברית. אם נתוני היומן כולם בעברית ניתן לראות מתי יש זמן פנוי אבל יש להקציב כמה דקות , כדי לראות את פרטיהם של חמישה אירועים (בעוד שבאנגלית, מספיק להעיף מבט על המסך בתצוגה הראשית כדי לראות את כותרות האירועים, בלי להיכנס בכלל לפרטי כל אירוע).
יש עוד המון בעיות עם העברית אלו רק דוגמאות. מי שלא מתכנן להשתמש בעברית בכלל, יכול לשקול שימוש ב-BlackBerry. מי שעברית היא שפה נחוצה אצלו, בכל מה שקשור לעבודה עם Outlook - כדאי שימתין עד שיהיה פתרון נורמלי, או שירכוש מחשב כף-יד אחר (שאינו BlackBerry), אחרת סתם יתאכזב.
המשווקים את שרות BlackBerry בארץ טוענים, שנושא העברית נמצא בפיתוח וכי בקרוב תצא גרסה שמישה ופועלת שתיתן פונקציונליות מלאה בעברית. אני, שכבר שנתיים מחכה לעברית מלאה ל Palm Tungsten|T3, חושב שלא כדאי לבנות על זה כרגע.

סיכום

המכשיר 7290 עצמו הוא מצויין ואיכותי וגם השירות עובד טוב.
שירות ה-BlackBerry הוא שירות המיועד להביא את Outlook לכף היד ולא שום דבר יותר מזה. השירות והמכשירים מיועדים לאנשים שלא רוצים להשקיע יותר מדי זמן בללמוד את ההפעלה של מחשבי כף יד ולא רוצים לבצע בו פעולות מתוחכמות. מסוג האנשים שלקח להם זמן גם ללמוד את האפשרויות של Outlook במחשב השולחני.
משתמש שצריך אפילו קצת מעבר ל-Outlook, עדיף שירכוש מכשיר אחר.
מי שיש לו פריטים בעברית ב-Outlook, עדיף שיחכה עד שהפתרון העברי יהיה בשל ומוכן.
הקלף החזק של BlackBerry הוא טכנולוגיית ה Push. כיום ניתן להשיג טכנולוגיה דומה או אפילו זהה גם למחשבי כף יד אחרים. לדוגמה Exchange ActiveSync והעדכונים והתוספות האחרונים לשרתי Exchange של מיקרוסופט, תוכנות ייעודיות לPalm, כמו Chatter, המספקות דחיפת דואר אלקטרוני משרתי IMAP, שרתי דחיפת נתונים כמו אלו של Good, Consilient ועוד. בנוסף לכל אלו, התוכנה BlackberryConnect אמורה לצאת כבר ברבעון הראשון של 2006, ולאפשר למכשירים אחרים, וביניהם מכשירי PalmOS, לסנכרן נתונים עם שרתי BlackBerry, כאילו היו מכשירי BlackBerry בעצמם. גם נושא האבטחה בכל הפתרונות החליפיים שופר בחודשים האחרונים והוא כיום חזק לפחות כמו זה של BlackBerry. היתרון היחיד שנשאר ל-BlackBerry הוא העובדה שהפתרון המוצע על ידם הוא פתרון שלם. מהמכשירים, דרך התוכנה שעליהם ועד לשרת ולאפליקציות הניהול שלו.
מי שלא עובד עם עברית בכלל ולא מעניין אותו שום דבר חוץ מהפריטים שבOutlook, יהנה מהשימוש הפשוט והנוח ב-BlackBerry. לכל השאר, הייתי ממליץ לחכות עד שפתרון העברית יבשיל או לשקול פתרון אחר מבוסס PalmOS או WindowsMobile.
Troe650 vs. BB7290
Treo 650 מול BlackBerry 7290
 
30-Nov-1999